Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

26.05.2017 tarihinden bu yana Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini tedviren yürüten Dr. Yüksel SALMAN 1967 yılında Bolu’da doğdu

Dr. Yüksel SALMAN

1967 yılında Bolu’da doğdu. 1985 yılında Bolu İmam Hatip Lisesi’nden, 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Temel İslam Bilimleri İslam Hukuku Anabilim Dalında Yüksek Lisansa başladı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde ihtisas kursuna katıldı.

1994 yılında, “İslam Ceza Hukukunda Cezayı Düşüren Haller” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak yaptı. İstanbul’da 8 yıl boyunca farklı hocalardan Arapça, Akâid, Fıkıh, Hadis, Tefsir dallarında özel dersler aldı.

1993-1998 yıllarında Eskişehir’de ve Bolu’da İmam Hatiplik görevinde bulundu, İmam-Hatip Liselerinde meslek dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdi. 1998-2000 yılları arasında Kars ili Selim ilçesinde müftülük görevinde bulundu. 2000 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığına, 2005 yılında Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığına atandı.

2005 Yılında, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalında “İslam Ceza Hukukunda Af’ konulu mukayeseli çalışmasıyla bilim doktoru oldu. 2010 Yılında Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne atandı.

“Etkili Bir Din Hizmeti Açısından Hz. Peygamberin Örnekliği”, adlı bir kitabı; “Diyanet”, “Dini Yayıncılık”, “Din ve Medya ilişkileri” başta olmak üzere yabancı dilde ve ülkemizde yayınlanmış makaleleri, tebliğ ve müzakereleri bulunmaktadır.

Halen Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü olarak görev yapmakta olup, 26.05.2017 tarihinden bu yana Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini de tedviren yürütmektedir. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

NAMAZ VAKİTLERİ
  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık