Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Kadir Gecesinin Belirtileri Nelerdir?

Prof. Dr. Ömer Çelik Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) ekseriyetle son on gecede arayınız buyurduğu Kadir Gecesinin belirtilerini anlatıyor. Ayrıca istifâde için Kadir Gecesi ile ilgili âyet ve hadisleri derlerdik.

Kadir Gecesinin Belirtileri Nelerdir?
  • 28 Haziran 2016, Salı 19:09

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:

Prof. Dr. Ömer Çelik Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) ekseriyetle son on gecede arayınız buyurduğu Kadir Gecesinin belirtilerini anlatıyor. Ayrıca istifâde için Kadir Gecesi ile ilgili âyet ve hadisleri derlerdik.

KADİR GECESİ İLE İLGİLİ AYETLER

“Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîr sûresi, 1-5)

“Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik.” (Duhân sûresi, 3)

KADİR GECESİ İLE İLGİLİ HADİSLER

Kadir Gecesi’nin İhyâsı

Ebû Hüreyre radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır. ” (Buhârî, Îmân 25, 27, 28, 35, Savm 6, Terâvih 1, Leyletü’l–kadr 1)

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Abdullah İbni Ömer radıyallahu anhümâ‘dan rivayet edildiğine göre, bir grup sahâbî, rüyalarında Kadir gecesinin ramazan’ın son yedi gecesinde olduğunu görmüşler (ve bunu Hz. Peygamber’e bildirmişler)di. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Kadir gecesi ile ilgili rüyalarınızın, ramazanın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir gecesini arayan onu ramazanın son yedi gecesinde arasın!” (Buhârî, Leyletü’l–kadr 2, Ta’bîr 8)

Âişe radıyallahu anhâ‘dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ramazan ayının son on gününde câmiye kapanır ibadete soyunur ve şöyle buyururdu:

Kadir gecesi’ni ramazanın son on günü içinde arayınız!” (Buhârî, Leyletü’l–kadr 3)

Âişe radıyallahu anhâ‘dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyururdu:

Kadir gecesi’ni ramazanın son on günündeki tek gecelerde arayın!” (Buhârî, Leyletü’l–kadr 3)

Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Ramazan’ın Son On gününde Ne Yapardı?

Yine Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi. (Buhârî, Leyletül–kadr 5; Müslim, İ’tikaf 7)

Yine Âişe radıyallahu anhâ‘dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, ramazanda diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi. (Müslim, İ’tikâf 8)

Kadir Gecesi’nde Nasıl Duâ Edilmeli? 

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

– Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum.

– “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et” buyurdu. (Tirmizî, Daavât 84)

Haber Videosu

451
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık