Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Diyanet'ten Gençliğe Değer Proje

Diyanet İşleri başkanlığı 2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftasında ana tema olarak "Peygamberimiz ve Gençlik" konusu belirlenmiş ve bu tema ile bağlantılı olarak ek'te sunulan "Gençliğe Değer" başlıklı projenin müftülüklerce uygulamaya geçirilmesi uygun görülmüştür.

Diyanet'ten Gençliğe Değer Proje
 • 27 Eylül 2018, Perşembe 0:04

Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK imzasıyla 81 İl Müftülüğüne gönderilen ivedi yazı;

Başkanlığımız toplumun tüm kesimlerine manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmeti sunmayı amaçlamakta ve bu bağlamda özellikle gençlere yönelik çeşitli hizmet programları ve faaliyetler yürütmektedir. 2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftasında ana tema olarak "Peygamberimiz ve Gençlik" konusu belirlenmiş ve bu tema ile bağlantılı olarak ek'te sunulan "Gençliğe Değer" başlıklı projenin müftülüklerce uygulamaya geçirilmesi uygun görülmüştür.

Gerekli planlamaların yapılması ve söz konusu proje kapsamında 2018-2019 Eğitim yılında yürütülecek faaliyetlere ilişkin çalışma programının elektronik ortamda hazırlanarak genclik@diyanet.gov.tr  adresine gönderilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

PROJENİN ADI:

Gençliğe Değer

 

AMAÇ:

 • Gençlerin, bilgi, ahlak, erdem, estetik, ruh güzelliği, adalet ve merhamet duygularıyla yetişmelerine, milletimizi bir araya getiren milli ve manevi değerlerin, insani haslet ve faziletlerin nesilden nesle aktarılarak üretilmesine katkı sağlamak;
 • Toplumun geleceğe umutla bakabilmesi için insani erdemlerle donatılmış, her yönden iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen dinamik bir gençliğe sahip olmasını temin etmek.

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

HEDEF:

 • Diyanet İşleri Başkanlığı gençlik çalışmalarına ivme kazandırmak. Gençlik koordinatörlüğü sisteminin ülke genelinde aktif hale getirilmesini temin
 • Başkanlık personelinin gençlik çalışmalarına yönelik ilgi ve alakalarını artırmak. Her bir din görevlimizin proje kapsamında en az 10 gence ulaşmasını sağlamak.
 • Çalışmalara katılan gençler üzerinde Diyanet İşleri Başkanlığı gençlik çalışmalarına yönelik aidiyet ve vefa duygularını geliştirici, genç kitleler ile camiler arasındaki bağı sağlamlaştırıcı tedbirler
 • Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerinin her kademede genç kitlelere ulaşmasını sağlamak.
 • Bu yıl Mevlid-i Nebi Hafta teması olarak belirlenen “Peygamberimiz ve Gençlik” konusunda farkındalık oluşturucu etkinlikler düzenlemek.
 • İlgili kanun ve Başkanlık talimatları doğrultusunda Müftülüklere bağlı olarak açılan gençlik çalışmaları merkezleri, aile irşat büroları, okuma salonları ile TDV tarafından açılan KAGEM hizmet alanlarının gençler tarafından daha etkin kullanılmasını temin etmek.
 • Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı öğrenci yurtlarında konaklayan öğrencilere Başkanlığımızca sağlanan manevi danışmanlık hizmetinin etkinlik ve verimliliğini artırıcı organizasyonlar yapmak.
 • TDV şube barınma destek programı çerçevesinde açılan evler ile TDV Yurtlar ve İşletmeler Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren öğrenci evlerine ilginin artırılması ve bu doğrultudaki taleplerin karşılanmasına yönelik planlamalar ortaya
 • Lise ve ortaokullarda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı ile bir meslek alanı olarak din görevliliğinin itibarının artırılmasına yönelik çalışmalar ortaya koymak.

 

KAPSAM VE YÖNTEM:

Proje Mevlid-i Nebi haftası ile başlayacak ve 2018-2019 Eğitim yılı boyunca devam edecek olan bir dizi etkinliği içerisine alacaktır. Bu bağlamda;

 • İl/ilçe Müftülükleri il/ilçe gençlik koordinatörleri ve gençlik çalışmalarında görev alan personel ile proje gündemli, kapsamlı bir toplantı gerçekleştirecek ve gerekli planlamayı yapacaklardır.
 • İmam-hatip, Kur’an kursu öğreticisi, müezzin kayyım vb. unvanlarda çalışan her bir personelin Mevlid-i Nebi haftası vesilesi ile en az 10 gence yemekli toplantı, gezi programları, yarışmalar, sportif/sanatsal/sosyal vb. etkinlikler düzenleyerek ulaşması temin edilecektir. Her bir din görevlisi, düzenlenen etkinliklere ve kaç gence ulaştığına dair sayısal verileri hafta bitiminde il/ilçe gençlik koordinatörüne bildirecektir.
 • Din görevlileri bu vesile ile tanıştıkları gençlerle iletişimi devam ettirmenin, cami/Kuran kursu çerçevesinde onlarla buluşmanın yollarını arayacaklar, gençler için rol-model olmaya dayalı bir gönül köprüsü inşa Gençlere yönelik bütün manevi danışmanlık etkinlikleri il/ilçe gençlik koordinatörlerinin koordinesinde icra edilecektir.
 • Müftülükler gençlik koordinatörleri aracılığıyla, il/ilçede bulunan bütün liselerde ve ortaokulların çoğunda “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu söyleşi programları düzenleyeceklerdir. Söz konusu etkinlik KYK ve diğer öğrenci yurtlarında, gençlik merkezi mekânlarda da üniversite öğrencilerine yönelik olarak icra edilecektir. Sadece hafta ile sınırlı kalmayacak eğitim-öğretim yılının tamamına yayılan bir program takip edilecektir.
 • Söyleşi programı icra etmek üzere oluşturulacak ekiplerde görev alacak personelin duygusal zekâsını aktif kullanabilen, gençlerle iletişimi güçlü, alanında yetkin kişiler olmasına özen gösterilecektir.
 • Söyleşiler gençlerin durumuna; ihtiyaç ve beklentilerine göre planlanacak, uzun tutulmamasına özen gösterilecektir. Ağırlıklı olarak takrir metodu kullanmaktan kaçınılacak, dinleme, anlama ve anlamlandırma metotlarına ağırlık Katılımcıların aktif olmasına, konuşulanları yorumlayıp tahlil edebilmesine imkân verilecektir. Kolaylaştırıcı, cesaret ve güven verici bir dil kullanılacaktır.
 • Sorulara verilecek cevaplarda kullanılacak ifadelerin doyurucu olmasına dikkat edilecek, muhatabın durumu dikkate alınarak kişinin ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda, sonuca birlikte ulaşılmaya çalışılacaktır. Kesin ifadelerden ve muhatabı incitebilecek tutum ve davranışlardan uzak durulacak, samimi, açık ve anlaşılır bir dil kullanılacaktır. Mümkün oldukça tek kelimelik cevaplar vermekten kaçınılacaktır.
 • Proje kapsamında bütün etkinliklerde gençlere aktif görevler teklif edilecek, özellikle üniversite gençlerinin liseli gençlere yönelik planlamalarda yer almaları temin
 • Üniversiteliler arası Mevlid-i Nebi Gençlik bilgi yarışmasının tanıtımı yapılacaktır.
 • Kampüs camilerinde ya da uygun mekânlarda yarışma kitaplarının din görevlileri eşliğinde okunmasına ve tahliline yönelik programlar planlanacaktır.
 • Haftalık olarak düzenlenen sabah namazı buluşmalarının yanında gençler için cazip hale getirilmiş gençlik programları düzenlenecektir.

 

YASAL ÇERÇEVE:

 • 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 1 inci ve 7 nci maddesi
 • Başkanlık makamının 24.01.2018 tarih ve 65752239-010.04-E.10079 sayılı olurları ile yürürlüğe giren Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Yönergesi

 

KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ:

Proje her aşamada Başkanlık ve TDV işbirliği içerisinde yürütülecektir. Uygulamada İl ve İlçe Müftülüklerinde gençlik koordinatörü olarak görevlendirilen personel ile TDV şube sorumluları aktif olarak görev alacaklardır. Ayrıca ihtiyaç duyulan alanlarda üniversiteler, gençlik ve spor il müdürlükleri ile milli eğitim müdürlükleri arasında işbirliği ve koordinasyona gidilebilecektir.

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık