Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

İslam ülkelerinden Mekke’de, ortak Arakan açıklaması…

İslam ülkelerinin hac organizasyon başkanları Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde Mekke’de bir araya gelerek Arakan ile ilgili açıklama yaptı.

İslam ülkelerinden Mekke’de, ortak Arakan açıklaması…
  • 05 Eylül 2017, Salı 11:29

İslam ülkelerinin hac organizasyon başkanları Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde Mekke’de bir araya geldi. Diyanet Hac İdare Merkezi Başkanlığında düzenlenen toplantının ana gündem maddesini Arakan’da yaşanan katliam oluşturdu.

Arakan Müslümanlarını temsilen Arakan Halkıyla Dayanışma Kurumu Başkanı Selimullah Abdurrahman’ın katıldığı toplantının sonrasında Mekke’de bulunan Hac Organizayon Başkanları ortak bir açıklama yaparak Arakan’daki katliamı kınadı.

40’ın üzerinde İslam ülkesinin katıldığı toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, “Son günlerde Arakan’da yaşanmakta olan hadiseler insanlıkla bağdaşmamaktadır. Bunları kabullenmek ve sessiz kalmak mümkün değildir. Orada yaşamakta olan Müslüman kardeşlerimizin sadece ‘Rabbimiz Allah’ dedikleri için maruz kaldıkları zulüm, işkence ve tehcir konusunda bu kardeşlerimize karşı sorumlu değil miyiz? Bu yarayı sarmak, bu kan ve acıyı gidermek hepimizin görevidir. Hiçbir vicdan sahibi bu yaşananlar karşısında sessiz kalamaz” dedi.

Müslümanların sevinç ve hüznü bir arada yaşadıklarını kaydeden Başkanvekili Keleş, İslam dünyasının Kurban Bayramı ve Hac ibadetinin mübarek olmasını dileyerek, İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durumdan dolayı hüzünlü olduklarını da ekledi.

Başkanvekili Keleş, İslam ülkeleri hac organizasyon başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada şu hususların altını çizdi;

“Tüm İslam aleminin Kurban Bayramı mübarek olsun…”

Bugün büyük bir sevinç ve mutluluk yaşıyoruz. Sevinçliyiz; çünkü vahyin indiği, peygamberlerin yaşam sürdüğü, Hz. Muhammed’in adım adım dolaşıp İslam’ı tebliğ ettiği bu kutsal topraklardayız ve hac ibadetimizi tamamlamış bulunuyoruz. Bugün ümmet olarak büyük bir sevinç içerisindeyiz, çünkü Hz. İbrahim’in Kabe’yi inşa ederek temelini attığı İslam ümmetinin kuruluşunun bayramı olan Kurban Bayramı’nı idrak etmiş bulunmaktayız. Yüce Allah’tan sizlerin ve tüm hacılarımızın haccını mebrur, sa’yini meşkur, kurbanını makbul buyurmasını diliyorum. Bu vesileyle siz değerli misafirlerimizin ve tüm İslam ümmetinin Kurban Bayramı’nı da canı gönülden tebrik ediyorum.

“Müslümanlar olarak son yıllarda bayramlarımızı kan ve gözyaşıyla idrak etmeye başladık…”

Üzülerek ifade ediyorum ki bu sevincimizin yanında bugün hüzünlüyüz de aynı zamanda. İçimiz buruk, sevincimiz gölgelidir. Çünkü Müslümanlar olarak üzüntü verici günler yaşıyoruz. İslam beldeleri harabelere dönmüş durumdadır. Kardeşler olarak can alıyoruz, kan dökmeye devam ediyoruz. Cehalet, tefrika, sefalet peşimizi bırakmıyor. Son yıllarda hemen tüm bayramları ve hacları acıyla, kan ve gözyaşıyla idrak etmeye başladık. Bu bayramda da İslâm dünyasının çeşitli bölgelerinde yüreğimizi sızlatan, bayramımızı zehir eden, haccın manevi ikliminin getirdiği sevinci daha kalbimize inmeden alıp götüren acı hadiseler yaşıyoruz. Ümmetimizin yaşamakta olduğu bu durum vicdanlarımızı derinden yaralamaktadır.

“Arakan’da yaşanmakta olan hadiseler insanlıkla bağdaşmamaktadır…”

Son günlerde Arakan’da yaşanmakta olan hadiselerin insanlıkla bağdaşmamaktadır. Bunları kabullenmek ve sessiz kalmak mümkün değildir. Orada yaşamakta olan Müslüman kardeşlerimizin sadece ‘Rabbimiz Allah’ dedikleri için maruz kaldıkları zulüm, işkence ve tehcir konusunda bu kardeşlerimize karşı sorumlu değil miyiz? Bu yarayı sarmak, bu kan ve acıyı gidermek hepimizin görevidir. Hiçbir vicdan sahibi bu yaşananlar karşısında sessiz kalamaz. Her birinizin bu yaşananlardan büyük bir üzüntü duyduğunu ve bu acıların dinmesi için elden gelen gayreti sarf ettiğini biliyorum. Bu duruma çözüm bulmak için çaba sarf etmek ve çabalarımızı birleştirmek zorundayız.

“Müslümanlar olarak bu çatışma ve saldırıları engellemezsek İslam’ın düşmanları bu ümmete çeşitli yönlerden saldırmaya devam edeceklerdir…”

Müslümanlar olarak saflarımızı sıkılaştırmazsak, bu çatışma ve saldırıları kendimiz engellemezsek İslam’ın düşmanları bu ümmete çeşitli yönlerden saldırmaya devam edeceklerdir. Bilinmelidir ki, bugün, İslam coğrafyasının çeşitli bölgelerinde yaşanmakta olan çatışmalar, bombalamalar, adam öldürmeler, sadece oralarda yaşamakta olan Müslümanları mahvetmekle kalmıyor. Aynı zamanda yüce dinimiz İslam’ın algısını da tahrip ediyor ve tüm dünyadaki Müslümanların başlarını öne eğdiriyor. Bu durum Müslümanların azınlıkta yaşadığı tüm bölgelerde, bir toplumsal dışlanmaya ve ötekileştirmeye de neden oluyor. Müslümanlar bulundukları coğrafyalarda korku, dışlanma ve şiddet tehdidi altında yaşamayla karşı karşıya kalıyor. Bugün İslamofobiyi üretmek isteyen çevreler, İslam dünyasındaki çatışmaları ve yaşanan bu acı manzaraları gösterip Müslümanlar aleyhine insafsız bir propaganda yaparak İslam’la ilgili suni korkuyu yüreklere salmaya devam ediyorlar. Hatta Arakan’da zulüm işleyen mücrimler dahi bu mazlum halka yaptıkları hususunda bir gerekçe bulmaya çalışmaktadırlar.

“Dünyanın, bu yaşananların sebeplerini İslam dininin ve mezheplerin tarihsel köklerinde araması beyhudedir…”

Dünya bu yaşananların sebeplerini okumakta ve tespit etmekte zorlanmaktadır. Kimileri bu cinnet halinin sebeplerini İslam dininin ve mezheplerin tarihsel köklerinde aramaktadır. Oysa bunlar dinden ve mezheplerden kaynaklanmadığı gibi bu vahşetin köklerini asr-ı saadette, Hz. Peygamber’in hadislerinde, Hz. Osman’ın katliyle başlayan fitne döneminin akabinde yaşanan mezhep ihtilaflarında aramak da beyhudedir. Meydana gelen olayların sebeplerini sadece dışarıda aramak da isabetli olmaz. Suçu sadece diğer mezheplerin yaptıklarında aramak da kolaycılık olabilir. Yaşanan tüm bu hadiseleri sadece İslam muhaliflerine, dış güçlere, emperyalistlere ve siyonistlere bağlamak da bir çözüm getirmiyor. Bizler yaşanmakta olan olayları tarafsız bir yaklaşımla ele almalı, iç ve dış sebepleri doğru teşhis etmeli, yaptığımız yanlışlıkları ortaya koyarak çözümler üretmeye çalışmalıyız. Akan kanlar bizim kanlarımız, giden canlar bizim canlarımız. Harap olan beldeler bizim beldelerimiz. Çözüm yine bizim çözümümüz olmalıdır.

“İslam ümmetinin istikrar ve istikamet yoluna gireceği günler yakındır inşallah…”

Biz Müslümanlar olarak köklü bir medeniyete ve tarihi tecrübelere sahibiz. Bugün, tarihimizde de birkaç defa yaşanmış olan büyük bir fetret döneminden geçmekteyiz. Bu fetret döneminin getirdiği sıkıntılar umutsuzluğa yol açmamalıdır. Bu dönem ârızidir ve geçecektir inşallah. Ümmetin işlerinin düzeleceği, istikrar ve istikamet yoluna gireceği günler yakındır inşallah. Hac ibadeti bize bu hususta büyük bir umut veriyor. Bize kendimizi dönüştürme imkânı sağlıyor. Bize yeniden diriliş heyecanı kazandırıyor. Kurban Bayramı Rabbimizle aramızdaki uzaklıkları kaldırmak için iyi bir vesiledir. Bayram bizi hem kendimize hem Rabbimize yakınlaştırır. Bunalan ruhlarımızı gerçek sahibine yakınlaştırır. Kurban Bayramı yakınlaşma bayramıdır. İslam ümmeti olarak birbirimize yakınlaşmalıyız, birbirimize destek vermeliyiz. Hikmet ve aklıselim Allah’ın izniyle galip gelecektir.

Coğrafyamızda yaşanmakta olan tüm bu olumsuzluklara rağmen hac, bize geleceğe dair umut ve yeniden diriliş ruhu aşılıyor…”

Bu umudu yaşatmak, bu ıstıraplı durumu gidermek yine bize düşmektedir. Geliniz fitnenin savaştan beter olduğunu söyleyelim ve yeryüzünden fitnenin kalkması için ortak çaba içinde olalım. Coğrafyamızın yeniden barış yurdu olması için çalışalım. Barışın temini için gayret edelim. Birlikte yaşama ortamı oluşturarak barışa dayalı bir yaşam inşa edelim. Eda etmekte olduğumuz hac ibadeti bize bu anlamda büyük bir fırsat sunuyor. Zira Hac bize bir canlıya dokunmamayı öğretiyor. Böceğe, karıncaya, sivrisineğe bile dokunmamayı öğretiyor. Giydiğimiz ihram bize her türlü makam, mevki ve sınıf ayrımından uzak durmamızı öğretiyor. Ten rengi, dil farkı gözetmemizin bir cahiliye düşüncesi olduğunu öğretiyor. Hac, bize aynı yönde, aynı kıblede, aynı istikamette buluşmayı öğretiyor. Hz. İbrahim’le başlayan, Hz. Peygamberle süreklilik kazanan bir tarihi hatırlatıyor ve bizim o tarihe ait olduğumuzu söylüyor. Coğrafyamızda yaşanmakta olan tüm bu olumsuzluklara rağmen hac, bize geleceğe dair umut ve yeniden diriliş ruhu aşılıyor. Kurban, bütün bu değerlere dönüşün habercisidir.

Hac ibadetimiz, ölümlerle değil kardeşlik hikayeleriyle haber konusu olmalıdır…”

Hac farizamızın sadece bir ibadet olarak görülmemesi, ibadet olmasının yanı sıra bahsettiğim bu diriliş ruhunun canlandırılması için bir vesile olduğunu ve olması gerektiğini hacılarımıza da öğretmeliyiz. Onları buraya gelmeden önce gerekli eğitimlerden geçirmeli ve bu zorlu ibadeti en iyi şekilde ifa etmeleri için çaba sarf etmeliyiz. Bizi burada ağırlayan, bu görevimizi güven içerisinde yapmamız için çabalayan kardeşlerimize her türlü desteği vermeliyiz. Hacda kargaşaya ve ölümlere sebep olan insani hataların önüne mutlaka geçmeliyiz. Hac ibadetimiz ölümlerle değil kardeşlik hikayeleriyle haber konusu olmalıdır. Hac aynı zamanda toplumsal bir birliktelik, birlik beraberlik ortamıdır.

Arakan Müslümanları Temsilcisi Selimullah Abdurrahman…

Arakan Halkıyla Dayanışma Kurumu Başkanı Selimullah Abdurrahman ise İslam ülkeleri hac organizasyon başkanlarına yönelik Arakan’daki durumu anlattığı konuşmasında, rejimin baskı ve katliamları sonucu son iki haftada 100 bin Arakanlının Bangladeş'e sığınmak zorunda kaldığını belirtti.

Başkan Abdurrahman, yaptığı konuşmada 6 milyona yakın Müslüman nüfusu ile Arakan'ın 1980,1991, 2012 ve bu günlerde bölgenin demografik yapısının değiştirilmesini hedefleyen sistematik "göç ettirme ve bölgeyi boşaltma planıyla" karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Son 30 yılda yaklaşık 2 milyon Arakanlının baskılardan dolayı ülkesinden, sahip olduğu topraklardan ayrılarak diğer ülkelere sığınmak zorunda bırakıldığını söyleyen Abdurrahman, şöyle devam etti:

Uluslararası kamuoyunun suskunluğu nedeniyle rejimin baskı ve katliamları sonucu son iki haftada 100 bin Arakanlı Bangladeş'e sığınmak zorunda kaldı. Arakan halkına gösterdiği destekten dolayı diğer birçok ülke gibi Türkiye'ye de teşekkür ediyorum. Arakan halkı olarak, kardeş ülkelerden desteklerini artırmalarını talep ediyoruz. Arakanlılar, "toplu bir şekilde öldürülme, köy ve mahallelerinin yakılması" gibi birçok zulüm ve sıkıntıya maruz kalıyor. Dünyadan soyutlanmış bir bölge olduğu için bu katliamların az bir kısmı dünya kamuoyuna yansıyor.

"Burma rejimi İslam dünyasının ayrılık ve bölünmüşlüğünden güç alıyor…"

İslam dünyası Suriye, Yemen, Irak ve diğer ülkelerde karşı karşıya kaldığı sorunlarla uğraşırken, Burma yönetimi de Arakanlı Müslümanları katletmeye, ülkesinden ve topraklarından göç ettirmeye devam ediyor. Burma rejimi İslam dünyasının ayrılık ve bölünmüşlüğünden güç alıyor.

“Arakan halkının geleceği ümmetin birliğine bağlıdır…”

Arakan halkının geleceği ümmetin birliğine bağlıdır. Siz değerli yetkililerden Arakan halkına yardım çağrımızı yöneticilere ve yetkililere ulaştırmanızı istiyoruz. Ama bize en büyük yardım ise öncelikle kendi aranızdaki ihtilafları sonlandırıp, beraber hareket etmenizdir. Bu birlikteliği gerçekleştirdiğiniz zaman bize en büyük desteği vermiş olacaksınız. Çünkü, Burma rejimi bu ayrılığınızdan güç alarak katliamları gerçekleştiriyor.

İslam Ülkeleri Hac Organizasyon Başkanlarından Ortak Arakan Açıklaması…

Toplantının bitiminden sonra İslam ülkeleri hac organizasyon başkanları ortak bir açıklama yaparak Arakan’daki katliamı kınadı. Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş’in Arapça olarak okuduğu ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bismillahirrahmanirrahim

1-      Bizler, Allah’ın emrine uymak, Hz. Peygamber’in çağrısına icabet etmek ve sünnetine tabi olmak amacıyla 1438h/2017m yılı Hac farizasını eda etmek üzere İslam aleminin çeşitli bölgelerinden gelen Hac organizasyonları başkanları olarak burada bulunmaktayız.

2-      Bu yıl Kurban Bayramı’nı, Myanmar’daki Burmalı Müslüman kardeşlerimizin geçen asrın ortalarından bu yana maruz kaldıkları baskının iyice artması sebebiyle büyük bir üzüntü ve acı içerisinde idrak etmiş bulunmaktayız. Bu baskı öyle bir hale geldi ki oradaki kardeşlerimizin kendi vatanlarındaki en basit vatandaşlık hakları tanınmamakta; başta yaşam hakkı, mülkiyet hakkı, eğitim hakkı, sağlık hizmeti alma hakkı, dini özgürlük hakkı vb. haklar olmak üzere dünyadaki bütün insanların yararlandığı temel insani hakları ihlal edilmektedir.

3-      Myanmar’daki Müslüman kardeşlerimize, erkek kadın hatta çocuk ayrımı yapılmadan uygulanan ölüm, tehcir, işkence ve namuslarına tecavüz, evlerini ve köylerini yakma, en şiddetli şekilde cezalandırmaya tabi tutma gibi insanlık dışı muameleleri reddettiğimiz bu dönemde yaşananlardan derin bir üzüntü ve acı duymaktayız. Tüm bu felaketler ve insan haklarına yönelik cürümler demokrasi ve medenilik iddiasında bulunan, insan haklarına saygı duyduğunu iddia eden dünya ülkelerinin gözlerinin önünde yaşanmaktadır. Bu yüzden tüm hükümetleri ve dünya halklarını bu cürümlerin işlenmesini engelleme hususunda Myanmar hükümetine, Müslümanlara yönelik bu cürümleri işleyenlerin bir grup aşırılık taraftarı olduğu gerekçesine dayanmaması, Müslüman vatandaşlarını koruması hususunda gerekeni yapması için baskı yapmaları konusunda kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini istiyoruz.

4-      Bunun için, Peygamberimizin (sav) Müminler için “Müminler bir vücut gibidir. Herhangi bir uzvu rahatsızlık duyduğunda diğer azaları da rahatsız olur ve uykusuz kalır” hadisi şerifinde ifade buyurarak tanımladığı müminleri, tüm insani değerleri yok sayan bu alçakça cürümleri kınamaya ve reddetmeye davet ediyoruz. Peygamberimizin “Müslümanların işiyle ilgilenmeyen kimse onlardan değildir. Allah adına peygamberi adına kitabı adına yöneticisi adına ve bütün Müslümanlar adına hassas davranmayan kimse onlardan değildir” uyarısını en güçlü şekilde hatırlatırız.

5-      Bilindiği üzere insan sırf insan olduğu için şerefli, onurlu ve saygın bir varlıktır. Tek bir insana yönelik zulüm, İslam’ın gözünde tüm insanlığa yapılmış bir cürüm olarak kabul edilmektedir.

6-      Bu yüzden  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde de geçtiği üzere dini, mezhebi, tabiiyeti ne olursa olsun her insan için yaşam hakkını, mülkiyet hakkını, tedavi görme hakkını, eğitim alma hakkını, din ve vicdan özgürlüğü hakkını tanıyan Birleşmiş Milletleri, Myanmar Müslümanlarına yönelik bu insanlık dışı cürümleri sona erdirme ve uygulanan bu zulüm ve şiddeti sona erdirme hususunda elden gelen her türlü çabayı sarf etmeye davet ediyoruz.

 İslam Ülkeleri Hac Organizasyonları Başkanları

 

 

İslam Ülkeleri Hac Organizasyon Başkanlarından Ortak Arakan Açıklaması…

 

البيان المشترك عن آراكان لرؤساء منظمات الحج للدول الاسلامية

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: Diyanet

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık