Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Rebiülevvel ayınız mübarek olsun

Resulullah (s.a.s), bu ayda dünyaya geldiği için, ayların şereflilerindendir. 22 Aralık\'ı 23 Aralık\'a bağlayan gece Mevlid Kandili...

Rebiülevvel ayınız mübarek olsun
  • 13 Aralık 2015, Pazar 22:39

REBİÜLEVVEL AYI FAZİLETLERİ

Çoğunluğun kabul ettiği görüşe göre, Resulullah (s.a.s), bu ayın on ikinci gününde doğmuştur. Doğum vakti sabaha yakın bir zamandır. Bunun için bu gün, günlerin en sevinçlilerinden kabul edilerek değerlendirilir. Bundan dolayı, Resulullah (s.a.s) için yazılan mevlidler ve diğer eserlerde Rebiulevvel ayının bu günü özel bir değere sahiptir.

Süleyman Çelebi’nin mevlidinde bu tarih şöyle zikredilir: “ol Rebiulevvel ayın nicesi-on ikinci gice isneyn gicesi”. Rebiülevvel ayının böyle bir olayın tarihi olması, müslümanların bu ay içerisinde, bilhassa on ikinci gecesinde ihtiyaç sahiplerine ikramlarda bulunarak, Resulullah (s.a.s)’in hatırasını canlı tutmaya çalışmalarına sebep olmuştur.

Rebiülevvel Ayının İlk Gecesi Yapılacak Vazife
 Boy Abdesti alınır. Boy Abdesti esnasında Yarabbi! Biz bu abdestle dışımızı yıkarız, sen azimüşşan, maddî ve mânevî kirlerden kalbimizi temizle ve şu mübarek Rebiülevvel ayının fazileti ve âdâbına mani olacak ahlâkı zemimelerden, bu almış olduğum abdesti temizlenmeme yardımcı ol yarabbim denir.

2 Rekât Allah Rızası için namaz kılınır
 1. rekâtında Fatiha’dan sonra Kul ya Eyyühel kâfirun,
 2. rekâtında da İhlâsı sureleri okunmak sûretiyle namaz eda edilir.
Namazdan sonra şu dua okunur Allahümme inni es'elüke bi hürmeti habibike ve resulike Muhammedin sallalâhü aleyhi vesellim ve bi hürmeti nûru velâdetillezi zehere fi misle haza şehri ve adae cemiil kâinatı enter zukani rü'yete cemâli vechikelkerimi ve rü'yete cemali resulike Muhammedin ve enteh şureni maahu ve mean nebiyyine ve sıddıkine ve şühedai ves salihine ve enter zukani hüsnel hatimeti vel akibeti. Amin bi rahmetike ya Erhamerrahim denilir.

 25) Kelime-i Şahadet,
 101) Estağfirullah: Yüzbirincide, El azim el kerimdenir.
 1) Fatiha-ı şerif,
 1) Amenerresuli,
 7) Elemneşrahleke-i şerif.
 11) İhlâs-ı şerif.
 1) Muavezeteyn sureleri okunur.
 Subhane rabbike rabbil izzeti amma yasifune veselâmün alel mürselin velhamdülillahi rabbil âlemin ilâ ruhun nebiyyi Muhammedin s.a.v, ve ilâ ervahi âlihi ve evlâdihi ve ezvacihi ve eshabihi ve etbai ve eimmetil arbaa ve ilâ ervahi cemii seyyidinâ ve ilâ ervahi cemii mürşidini kiram vel evliyayı salihin ve ilâ ervahi cemii Ricalullah kaddesallahu sırrıhu ve ilâ ervahi cemii şühedai müslimin vel mazlumin ve ilâ ervahi ulemai muttakin ve ilâ ervahi hassatan immamül Nükaba, imamül Nüceba, Abdurrauful Yemeni, İbrahimül Ahzab, İmamül Evtad, İmamül Ahyar, Celalüddini Buhari, Yunusus Sani, Abdürrazzak, İmamül Ahrar, Arifüt Tayyar el mağrufi bi müiham (küllühüm sıddıkün)
 100 Elhamdülillah Rebiülevvelin 1-12 nci günleri arasında her gün.
 500 Salâvat-ı Şerif
 Kur'an okumak akşam ile yatsı arasında Sure-i En'am okunmalıdır.

Rebiüllevvel Ayının On İkinci Gecesi İçin Âdâb ve Vazifeler
 Yukarıda ilk gecenin ihyası hakkında zikredilen âdâb ve vezaif yerine getirilir. Sonra hususen bu gecenin mânâsına binâen;
İki rekât sünnet-i selât-ı şükür kılınır.
 1.rekâtta Fatiha-ı şerifden sonra Ve liküllin derecatin mimma amilü ve ma rabbüke bi gafilin amma yağmelun
 2. rekâtında da Vağbud rabbeke hatta ye'tiyekel yakin. ayetler  okunmalıdır.
 Namaz selâm verdikten sonra, iki defa tekrar secde edilir ve her secdede yedişer defa (subhane rabbiyel alâ) denilmelidir.
 Secde bittikten sonra, seccadede oturulurken, 7 defa Subbuhun Kud-dusun Rabbüna ve Rabbül Melâiketü Verruh okunur.
 Rebiül-evvel duâsı okunur.
 Rebiül evvel ayının 17'sini 18'ine bağlayan gece Peygamberimiz(s.a.v) gecesidir.

 

 

 

Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık