Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

3. Dönem Hafızlık Tespit Sınav Duyurusu

Diyanet' İşleri Başkanlığı 3. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı 11 İl'de Yapılacak.İşte Sınav Duyurusu...

3. Dönem Hafızlık Tespit Sınav Duyurusu
 • 11 Ağustos 2017, Cuma 11:10

Kur'an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 25 Eylül 2017 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

Hafızlık tespit sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

 

SINAVIN YAPILACAĞI İLLER

SINAV MERKEZLERİ

1

Ankara

Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü

2

Antalya

Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi Müdürlüğü

3

Diyarbakır

Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü

4

Erzurum

Ö. N. Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü

5

İstanbul

H. Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürlüğü

6

İstanbul

Kartal İlçe Müftülüğü

7

Manisa

Eğitim Merkezi Müdürlüğü

8

Kayseri

Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü

9

Samsun

Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Müdürlüğü

10

Trabzon

Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü

11

Van

İl Müftülüğü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 14 Ağustos-08 Eylül 2017 tarihleri arasında https://dibbys.diyanet.gov.trinternet adresi üzerinden yapılacaktır.
   
 2. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.
   
 3. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır.Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.
   
 4. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.
   
 5. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.
   
 6. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.
   
 7. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp 9.’uncu maddede belirtilen tarihte ayrıca Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgelerini herhangi bir müftülükten almaları gerekmektedir.
   
 8. Sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri18Eylül 2017 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.
   
 9. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.
   
 10. Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 09 Ekim 2017 tarihi itibariylehttps://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspxadresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

11. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

12. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

13. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

14. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

 

İLETİŞİM:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı

 

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı. No:147/A 06800

Çankaya/ANKARA

 

Tel: 0312 295 81 02 / 81 15

Fax: 0312 287 68 59

 

İlgililere duyurulur.

EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 1 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık