Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Camilerde toplanan yardımlar DİBBYS'ye girilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü müftülüklerin yapması gereken işi imam ve müezzinlere yıkarak din görevlilerine yeni iş çıkardı. Yeni yönetim 1 yıl sonra ilk icraatını imam ve müezzinleri üzerek gerçekleştirmiş oldu.

Camilerde toplanan yardımlar DİBBYS'ye girilecek
  • 16 Ağustos 2018, Perşembe 19:15

Ülkemiz genelinde ve yurtdışında birçok ülkede yapımına devam edilen camilere maddi katkı sağlanması amacıyla 17 Ağustos 2018 Cuma günü ülkemiz genelinde bütün camilerdeyardım kampanyası düzenlenmiş ve bu kampanyaya ilişkin Müftülüklerimiz tarafından yapılacak iş ve işlemler ilgi yazı ile bildirilmiştir.

Söz konusu yardım kampanyasının düzenli şekilde yürütülmesi ve toplanan yardımların, camiler bazında takibinin sağlanması açısından, Başkanlığımızca internet ortamında kullanılan DİBBYS uygulaması üzerinde "Cami Yardımları" ismiyle yardım bildirim modülü açılmış, kadrolu/sözleşmeli bütün imam-hatip ve müezzin-kayyımların kullanımı için aktif hale getirilmiştir. Cami görevlilerimiz, camilerinden toplanan yardımlara ilişkin bilgileri aşağıda belirtilen şekilde yardım bildirim modülüne girecek ve kaydedeceklerdir.

Buna göre;

1) Her cami görevlisi DİBBYS'ye kendi kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapacaktır.

2) DİBBYS içerisinde İKYS uygulaması seçilecek ve bu uygulamanın sol kısmında yer alan "Cami Yardımları" başlığı altındaki ''Cami Yardım Bildirimi'' menüsüne girilecektir.

3) Cami yardım bildirimi kısmında, camide toplanan yardım tutarı TL olarak belirtilecektir.

4) ''Yardımın Teslim Edilme Şekli '' bölümünde ise iki türlü seçenek mevcuttur: Buna göre toplanan yardım;

a) Müftülüğe elden teslim edilmişse buna göre seçim yapılacak ve daha sonra ''Teslim Eden'' ve ''Teslim Alan'' bilgileri ilgili alana girilecektir.

b) Banka hesabına havale/EFT yoluyla yatırılmışsa buna göre seçim yapılarak ''İşlem Tarihi'' ve ''İşlem No'' bilgileri ilgili alana girilecektir.

5) Yardımla ilgili bilgiler girildikten sonra, ''Kaydet'' seçeneği tıklanarak yardım bildirim işlemi sisteme kaydedilecektir.

6) Birden fazla görevlisi olan camilerimizde yardım miktarı, sadece bir görevli tarafından sisteme girilecektir.

7) Personelin asli görev yeri dışında bir başka camide yardım toplaması halinde “Cami Yardım Bildirim” işlemi, il/ilçe müftülüklerindeki yetkili personel tarafından gerçekleştirilecektir. Görevlisi bulunmayan camilerden toplanacak yardımların sisteme girilmesi işlemleri de aynı usulle yerine getirilecektir.

8) İl Müftülüklerinde İKYS yetkilisi olan personel, her ilçeden bir personeli yardım bildirim işlemleriyle ilgili yetkilendirecektir.

9) Müftülüklerdeki yetkili personel, sisteme girişi yapılan yardım bildirimlerini, yardım toplama tutanaklarıyla karşılaştırdıktan sonra sistem üzerinden onaylayacaktır. Yardım bildirimi ile yardım toplama tutanağında belirtilen rakamın örtüşmemesi halinde, cami görevlisinden bildirimini kontrol ederek düzeltmesi istenecektir.

10) Cami Yardımları modülüyle ilgili yaşanabilecek teknik problemler il müftülüklerindeki İKYS yetkililerine iletilecektir.

Yukarıda belirtilen yardım bildirim işlemleri, yardım kampanyasıyla ilgili veri toplama ve analizi açısından önem arz etmekte olup bu işlemlerle ilgili gereken dikkat ve özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Öte yandan yardım kampanyasıyla ilgili daha önce bildirilen iş ve işlemler (yardım toplandığına dair tutanakların düzenlenmesi, bu tutanakların yardım miktarı veya banka dekontu ile birlikte müftülüğe teslim edilmesi, müftülüklerce yardım toplanan ve toplanamayan camiler listelerinin hazırlanarak icmal edilmesi ve Başkanlığa gönderilmesi vb.işlemler) ilgi yazıda belirtilen şekilde yürütülecektir.

Bu talimat, İl/İlçe Müftülüklerimiz tarafından yapılacak toplantılarda, bütün cami görevlilerine imza karşılığı tebliğ edilecek ve yardım bildirimleriyle ilgili gerekli açıklamalar yapılacaktır.

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık