Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Burs Veren Dernek ve Vakıflar

DİYANET HABER - Yeni eğitim – öğretim yılının başlamasıyla birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerin uğrak yerleri arasında olan dernek ve vakıflar.

Burs Veren Dernek ve Vakıflar
  • 21 Eylül 2016, Çarşamba 14:42

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte öğrencilerin en çok önemsediği şeylerden birisi olanburs veren vakıf ve dernekler.

Eğitim hayatlarına küçük de olsa katkı sağlayan çok sayıda kurum bulunmakta.

Bazı dernek ve vakıflar o şehre ait üniversitelilere burs verdiği için, özellikle yerel haberler bu konuda bilgilendiricidir.

Büyük şehirlerde okuyan öğrenciler için ise özellikle memleket vakıfları ciddi anlamda destek olmakta.

Haberimizde tüm Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere destek olan kuruluşları derledik.

Türkiye Diyanet Vakfı

2011 yılından günümüze Türkiye Diyanet Vakfı Bursu yaklaşık 240 bin öğrenciye verilmiş. Diyanet Vakfı burslar için vatandaşlardan bağış toplamakta ve bu bağış oranında da öğrencilere burs vermektedir. Her yıl TDV öğrenci bursu için başvuru almaktadır.

Türk Eğitim Vakfı

Türk Eğitim Vakfı bursu her yıl binlerce öğrenciye verilmektedir. Mesleki Ortaöğretim ve Üniversite öğrencilerine (Lisans, Y. Lisans ve Doktora) burs imkânı sağlanmaktadır. Vakıf ayrınca kız öğrencilere yurt bursu, YGS-LYS puan türlerinde ilk 5000’ne girmiş öğrencilere ayrı bir burs için başvuru imkânı tanımaktadır. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında verilecek burs miktarı şu şekildedir:

Mesleki Orta Öğretim 160.-TL

Üniversite 480.-TL

Yüksek Lisans 800.-TL

Doktora 1.120.-TL

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı bursu her yıl binlerce öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilmektedir. Ayrıca Koç grubu şirketlerinde çalışanların çocuklarına ayrı bir kontenjan verilmektedir. Her yıl eğitim-öğretim başında burs duyurusu yapılmakta ve çevrimiçi başvuru alınmaktadır. 2016 Vehbi Koç Bursları için 1-31 Eylül 2016 tarihleri arasında başvuru yapmak gerekiyor.

Sabancı Vakfı

Sabancı Vakfı bursu her yıl LYS’de üstün başarı göstermiş öğrencilere, kalkınmada öncelikli illerdeki liselerden mezun olmuş öğrencilere ve engelli öğrencilere karşılıksız olarak verilir.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.

Alarko Holding

Alarko Holding Bursu her yıl çok sayıda öğrenciye burs imkânı sağlamaktadır. Alarko Holdingin sosyal sorumluluk projeleri altında verilen burs için ilgili tarihlerde başvuruda bulunulmalı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkânı sağlanmakta. Toplanan bağışlar ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilmekte olup 2016 TOG Bursubaşvuruları 5 Ağustos 2016 tarihi itibariyle başlamış bulunmakta. Vakfın şartlarını taşıyan her öğrenci başvuruda bulunabilir.

Şahinler Holding

Şahinler Vakfı bursu her yıl 500 öğrenciye karşılıksız olarak verilir. Şahinler Vakfı bursu için belli bir dönemde vakfa başvuruda bulunmanız gerekmekte.

Sema Yazar Gençlik Vakfı

Sema Yazar Gençlik Vakfı Bursu 1990 yılından itibaren ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen karşılıksız burstur. Her yıl yüzlerce öğrenciye günümüz koşullarında yüksek miktarlarda burs verilir.

Mehmet Zorlu Vakfı

Şimdiye kadar 15 bin öğrenciye verilen Mehmet Zorlu Vakfı bursu bu yıldan itibarenMühendislik, Hukuk, İşletme, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimyabölümünde okuyan öğrencilere verilecektir.

Anadolu Vakfı

Anadolu Vakfı Bursu 1979 yılından beri ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım amaçlı burs vermektedir. Her yıl 1-30 Eylül tarihleri arasında vakfın internet sitesi üzerinden başvurular alınır. Vakfın internet sitesinde burslar hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hüsnü Özyeğin Vakfı

1990 yılından beri yaklaşık 13 bin başarılı ve yardıma muhtaç öğrenciye Hüsnü Özyeğin Vakfı bursu verilmiştir. Bağışlarla toplanan yardımlar ihtiyaç sahibi öğrencilerle buluşturuluyor. 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için iki ayrı burs programı planlanmış bulunmaktadır.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan Üniversite ve Teknik-Meslek Lisesinde okuyan öğrencilere İstanbul Sanayi Odası Vakfı bursu verilmektedir. Vakıf bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerin genel şartları taşıması halinde 1-30 Eylül 2016 tarihinde vakfın internet sitesi üzerinden çevrimiçi burs başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul Ticaret Odası her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkânı sunmaktadır. Bugüne kadar 16 binin üzerinde öğrenciye burs veren ticaret odasına burs başvurusu yapmanızı öneriyoruz.

 

Milli Eğitim Vakfı

35 yıldır eğitime destek veren vakıf bugüne kadar 26 öğrenciye burs imkânı sunmuş. Eğitimin her düzeyinde destek sunan vakıf her yıl çok sayıda öğrenciye yeni burs imkânı sağlamaktadır. Milli Eğitim Vakfı Bursu bağışlardan destek sağlıyor.

 

TÜBİTAK

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu her yıl çok sayıda öğrenciye burs imkânı sağlamaktadır. Kurum hemen hemen her eğitim düzeyindeki öğrencilere burs vermektedir.

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Dernek her yıl çok sayıda öğrenciye 150-200 TL arasında değişen miktarlarda burs vermektedir. 2016 yılı için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği burs başvuruları 20 Eylül – 10 Ekim 2016 tarihleri arasında öğrencilerin okudukları üniversitenin bulunduğu ildeki ÇYDD şubesine şahsen yapılacak.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık