Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Arşivler Mehmet Görmez'e iftirayı yalanlıyor

Sosyal medyada Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden ayrılan Mehmet Görmez'e yönelik "15 Temmuz'da harekete geçmedi" iftirasını arşiv kayıtları çürüttü. "İhanet gecesi telefonlarını kapattı" denilen Görmez, televizyon kanallarına bağlanarak direniş çağrısı yaparken, 23:50'de tüm imamlara 'sala talimatı' gönderdi. İşte o arşivde kayıtlarında o gece...

Arşivler Mehmet Görmez'e iftirayı yalanlıyor
  • 10 Ağustos 2017, Perşembe 23:25

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e görevden ayrılmadan önce sosyal medyada başlatılan karalama kampanyası iftiralarla sürdürülüyor. 

15 Temmuz darbe girişimi sırasında gece boyunca Görmez Hoca'nın telefonunun kapalı olduğu, Diyanet'in FETÖ'nün hain kalkışmasına karşı harekete geçme konusunda geç kaldığı, sela talimatını bile medyadaki çağrılar üzerine verdiği iddiaları bazı Twitter hasapları üzerinden sürekli gündemde tutuluyor. Ancak TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun raporu, o geceye ait televizyonkanallarının kayıtları ve Diyanet'ten imamlara gönderilen talimat iddiaları çürütüyor.

DİYANET AKTİF ROL OYNADI

Komisyon raporunda, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin bastırılmasında en aktif rol alan kurumlardan birinin Diyanet İşleri Başkanlığı olduğuna dikkat çekiliyor. Yaşanan hareketliliğin bir darbe girişimi olduğunun anlaşılması üzerine Görmez Hoca'nın hemen harekete geçtiğinin altı çiziliyor.

SAAT 22:45'TE DİYANET'TE KRİZ MASASI KURULDU

Buna göre, saat 22.45’te dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in talimatıyla Başkanlıkta Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’ın koordinesinde Strateji Geliştirme Daire Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Vekili İsmail Palakoğlu, Özel Kalem Müdürü Oğuzhan Dinler, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Halil Erdoğan, Daire Başkanı Yıldıray Kaplan’dan oluşan bir kriz masası hazır hale getirildi.

17-08/10/85eb4be1-0493-4873-b8f3-89a503dbc0d1.jpg
İmamların cep telefonarına saat 23.50'de gönderilen talimat. İlk salalar 00.13'ten itibaren okunmaya başlandı.

SAAT: 23.00 'SALÂ OKUNSUN' TALİMATI

Saat 23.00’te Görmez’in talimatıyla 120 bin Diyanet personeline yönelik bir çağrı mesajı metni hazırlanması kararlaştırıldı. Saat 23.50’de Görmez Hoca'nın 85 bin camide salâ okunmasına yönelik talimatının yer aldığı çağrı metni tüm basın kuruluşlarına gönderildi. Söz konusu çağrı aynı anda Başkanlığın web sayfasında ve sosyal medya hesaplarından yayınlandı. İlk selalar 00.13'ten itibaren okunmaya başlandı. 

GÖRMEZ'İN TARİHİ ÇAĞRISI

Aynı çağrı metni, eş zamanlı olarak SMS yoluyla 120 bin Diyanet personeline gönderildi. Diğer yandan darbe girişiminin birinci yıldönümünde aynı saatte Türkiye genelindeki tüm camilerden salâ okutuldu. Görmez'in FETÖ'cü cuntanın kimyasını bozan, Diyanet'in web sayfasında yayınlanan o tarihi çağrı metni aynen şöyleydi:

“Din gönüllüsü kardeşim,

Bugün milletimizin hukukunu korumak için üzerimize düşeni yapmak en büyük vecibedir. Ülkenin ve milletin birliğinin, huzur ve refahının ayaklar altına alınması, milli iradenin cebir ve şiddetle çiğnenmesi asla kabul edilemez.
Milletimizin manevi rehberleri olarak her türlü kanun ve hukuk dışı girişimlere karşı milletimizle beraberiz. Hepinizi özgürlüğün simgeleri olan minarelerimizden halkımıza bu büyük ihanete şiddete başvurmadan karşı koymaya davet ediyorum.

Bu gece minarelerin ışığı yanacak, salâlar verilerek milletimiz hukukuna sahip çıkmaya davet edilecektir. Prof. Dr. Mehmet Görmez Diyanet İşleri Başkanı”

GECE BOYUNCA TV'LERE BAĞLANDI

Görmez'in bu çağrısı üzerine tüm Türkiye’de minarelerden salâlar verildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara daveti, okunan her salâdan sonra Diyanet görevlileri tarafından minarelerden ilan edildi. Diyanet TV ve Diyanet Radyo da halkı darbe girişimi konusunda yönlendiren yayınlarını gece boyunca sürdürdü. Diyanet TV’nin yayın akışı değiştirilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın salâ talimatı ve Kur’an tilaveti (Fetih Suresi) ekrana getirildi. Bu yayın aralıksız olarak sürdürüldü. Bununla da yetinmeyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gece yarısından sonra televizyon kanallarının canlı yayınlarına telefonla bağlanarak, halkın darbe karşıtı motivasyonunu pekiştirici açıklamalarda bulundu.

SALÂ OKUNMASI FİKRİ BÖYLE OLUŞTU

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 85 bin camide salâ okunması fikrinin nasıl oluştuğunu şöyle anlattı:

"O gece evlerin üzerinden alçak uçuş yaparak, binaların hemen üstünden geçen savaş uçaklarını, tanklar ile köprülerin kapatılmasını izledik. Bu sahneleri izledikten sonra 'Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bize düşen nedir?' diye düşündüm. 120 bin personeli olan ve Türkiye'nin en ücra köşesinde görevlisi olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi sadece camileri yönetmek, namaz kıldırmak mıdır? Benim aklıma Resul-i Ekrem’in Hazreti Bilal'e okuttuğu ezanlar geldi. Ben, Kıbrıs Harekatı'nda bütün minarelerden salâ verildiğini hatırlıyorum. 120 bin Diyanet personeline “Bugün hep birlikte milletin yanında olmamız gerektiğini, milletin hukukunu korumamız gerektiğini” ifade eden bir metin kaleme alarak yolladım. Onlar da seferber oldular. Ezanlar susturan darbelerden darbeleri susturan salâ seslerini bize lütfettiği için Allah’a hamd ediyorum. Özgürlüğümüzün simgesi olan minarelerden yükselecek salâ seslerinin milletimizin maneviyatının yükselteceğini, F-16 uçaklarının seslerini bastıracağını biliyordum. Bütün illerimizde minarelerimizden salâlar yükseldi. Milletimiz anında bu mesajı aldı. Milletimiz kendi hukukuna sahip çıkmak için evlerinden çıktı. Kerkük müftüsü beni aradı. Dedi ki: 'Biz de emri aldık. Bütün minarelerimizde salâ okuyoruz.' Sabaha doğru Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkanı bana mesaj attı. 'Bana bir emrin var mı?' dedi. 'Biz gece emri aldık. Halkımız camilere doldu ve size dua ediyorlar' dedi. Milletimizin çoğu salâlardan çok büyük bir mutluluk ve heyecan duydu. Gerçekten milletimiz salâ ile özdeşleşti, salâ millet ile özdeşleşti. O gece salâ, F-16 uçakları ve tankların seslerine galip geldi. Diyanet'in görevi sadece namaz kıldırmak, camileri yönetmek, cenazeleri kaldırmak değildir. Diyanet’in görevi zor ve kolay zamanlarda milletin maneviyatını yüksek tutmaktır. Milletin iradesinin cebren gasp edildiği bir durumda geri duran bir din görevlisinin arkasında namaz kılmak bile sorunludur."

TELEFONLARINI KAPATTIĞI İLERİ SÜRÜLEN GÖRMEZ 00.26'DA CANLI YAYINA BAĞLANDI:

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: Karar

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık