Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

İçeriden Bir Ses SÜLEYMANCILAR

Cemaat idarecilerinin büyük kısmının inanılmaz bir aymazlık içinde, "lâ yüs'el" biçimde, astığı astık, kestiği kestik davranış ve tutumlarından, kendi hatalarını "itaat" söylemi ile temize çıkarma tavırlarından bir nebze bahsetmiştik.

İçeriden Bir Ses SÜLEYMANCILAR
 • 06 Temmuz 2018, Cuma 23:44

Cemaat idarecilerinin büyük kısmının inanılmaz bir aymazlık içinde, "lâ yüs'el" biçimde, astığı astık, kestiği kestik davranış ve tutumlarından, kendi hatalarını "itaat" söylemi ile temize çıkarma tavırlarından bir nebze bahsetmiştik. İslam'ın istişare, adalet, liyakat, hakkı ayakta tutma vb. emirlerinin uygulanma boyut ve sıklığı ile milletin yardım ve imkanlarıyla bugünlere gelen bu vakıf müesseselerini kendi mülkleri imiş gibi görme, kendilerine muhalif söz ya da eylemde bulunan herkesi kapı önüne koydukları yetmezmiş gibi bir de "yasak koyma" acaipliklerini şimdilik bir kenara bırakmak istiyoruz. Ancak tarihen sabit olan bir gerçeği de ifade etmeden geçemiyoruz. Bugün uyguladığınız bu yasaklar yarın bir "bumerang etkisi" ile ya size dönerse?...

Sahip olunan güç ve iktidarın sağlam bir tenkit ve muhkem bir kontrol mekanizması bulunmaması durumunda bir "tahakküm"e dönüşeceği bilinen bir husustur. Üstelik bahsettiğimiz tahakkümün dünyevî sınırları aşıp "uhrevî" boyuta ulaşmış bir konumu vardır. Başka bir deyişle samimi ve tertemiz insanların üzerinde uhrevî korku ve ceza, manevî kayıp, cennet-cehennem vb. ancak Allah'ın bilebileceği sonuçlarla psikolojik baskı kurarak kendi güç sınırlarını genişletmeyi ve pekiştirmeyi hangi din, hangi ideoloji, hangi mezhep, hangi meşrep tasdik ve kabul eder?

Cemaat İdarecilerine Sualler:

 • Allah'ın rızasını gözeterek ümmet-i Muhammed'in evlatlarına birşeyler öğretmek için çabalayan samimi hocalar, her türlü mali ve bedeni hizmeti sunan ihvân ve muhibbân ile yardımlarını esirgemeyen bu necip millet söz konusu hodbinliklerinizden muzdarip değil midir?
 • İçinde bulunduğunuz lüks, şatafat, şaşaa, debdebe ve despotluktan milletten önce Süleyman Hilmi Tunahan hazretleri rahatsız olmakta değil midir?
 • Milletin gönlünde taht kuran o zatın sizin yaşadığınız lüksten nasibi ne kadar olmuştur?
 • O büyük zat her hal ve şartta talebelere ders okutmayı kendine farz kabul etmişken siz en son hangi talebeye, hangi dersi okuttunuz? Yoksa siz bu dersten muaf mısınız? İşiniz, meşgaleniz, meşguliyetleriniz, makamınız o zattan daha mı büyük ve çok?
 • Benlik ve despotluğunuzun bu derece yükselmesinde İslâmî İlimler'in taallüm ve taliminden uzak kalmanızın etkisi var mıdır?
 • Bu milletin tertemiz talebeler ve kendilerine baskı kurduğunuz samimi hocaların hatırına sizin lüksünüze katlandığının, yaramazlıklarınıza tahammül ettiğinin farkında mısınız?
 • İslami ilimlerle haşır neşirlik boyutunuz nedir? Yoksa biz ne desek doğrudur, çok ilim sahibi olmaya gerek yoktur, önemli olan "itaattir", bizi ilim ve amel değil itaat kurtaracak mı diyorsunuz?
 • Çevrenizde size yanlışlarınızı hatırlatacak, ayağınız kaydığında sizi doğru yola yönlendirecek, diliniz sürçtüğünde doğrultacak, sizi tenkit edebilecek kimseler var mıdır?
 • Siz herkesi alabildiğine tenkit ederken bir Molla Kâsım'ın da sizi sîgaya çekebileceğini hiç düşündünüz mü?
 • Çoğunuzun niyetinin samimi olduğundan şüphemiz yok. Peki ya her şeyi doğru yaptığınıza emin misiniz? Niyetin düzgün olması yeterli mi?
 • Acaba bu sualleri ciddiye alıp, düşünecek misiniz?

Lütfen, kendinize gelin!..

 

Devamı Gelecek....

 

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

İçeriden Bir Ses 'BİZ SÜLEYMANCILAR' İçeriden Bir Ses 'BİZ SÜLEYMANCILAR'

SÜLEYMANLILAR SÜLEYMANLILAR

SÜLEYMANCILAR SÜLEYMANCILAR

İçeriden Bir Ses SÜLEYMANCILAR İçeriden Bir Ses SÜLEYMANCILAR

İçeriden Bir Ses Yazı Dizisi-5 'SÜLEYMANCILAR' İçeriden Bir Ses Yazı Dizisi-5 'SÜLEYMANCILAR'

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık