DiniHaberler.com.tr:     İşte Başbakan Davutoğlu’nun Türkiye’nin en büyük kütüphanesinin yapılacağını açıkladığı Rami Kışlası ve hikayesi…

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ

Müzeye dönüştürülmek üzere restorasyonu süren Rami Kışlası’nda 10 milyon kitap kapasiteli bir kütüphane kurulacağını ifade eden Davutoğlu, “Türkiye’nin en büyük kütüphanesini hayata geçireceğiz” dedi.

Kütüphane ayrıca, dünyanın da sayılı kütüphanelerinden biri haline gelecek.

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan Rami Kışlası, konum olarak da oldukça merkezi bir yer olan, İstanbulluların uğrak noktası Eyüp’te bulunuyor.

250 YILLIK TARİHE SAHİP

Yakın bir zamana kadar yani 1980’nin başlarına kadar TSK’nın kullanımında olan Rami Kışlası’nın 250 yıllık bir geçmişi var.

Kışla ilk olarak 1757-1774 yılları arasında Sultan 3. Mustafa döneminde yapıldı.

YENİÇERİ OCAĞI KALDIRILINCA, YENİ ORDUNUN OCAĞI OLDU

Daha sonra Sultan 2. Mahmud 1828-1829 yılları arasında kışlayı yenileyip büyüttü. Yeniçeri ocağını kaldıran Sultan 2. Mahmud, yerine kurduğu Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusunu bu kışlaya yerleştirdi ve kışla, Asakir-i Mansure-i Muhammediye Kışlası (Hz. Muhammed’in yardım edilmiş askerlerinin kışlası) adını aldı.

1836’da Mühendishane öğrencileri buraya taşınınca kışlanın adı bu kez Fünun-ı Harbiye-i Mansure olarak anılmaya başlandı.

CUMHURİYET DÖNEMİNDE DE KIŞLA OLARAK KULLANILDI

Cumhuriyet döneminde de orduya hizmet veren Rami Kışlası 1980’li yılların başlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, dinlenme alanı yapılmak şartıyla devredildi. Bunun için çeşitli projeler hazırlansa da, hayata geçirilemedi ve kışla gıda toptancılarına tahss edildi ve kışla uzun süre toptancılar tarafından kullanıldı.

Son olarak ise müze ve kütüphane yapılmak üzere restorasyonuna başlanan Rami Kışlası, başta İstanbul ve Türkiye olmak üzere dünyanın cazibe merkezlerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Haber 7