Reklamı Geç
Advert

MBSTS Puanları DİBBYS'ye Ne Zaman İşlenecek?

ÖSYM tarafından 2 Nisan'da yapılan 2016 yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) puanları, DİBBYS sistemine ne zaman işlenecek? Münhal bulunan kadrolar için Mayıs ayında nakil sınavına girecek din görevlileri, 2016 MBSTS puanlarından istifade edebilecek mi?

MBSTS Puanları DİBBYS'ye Ne Zaman İşlenecek?
Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ 

DiniHaberler.com.tr:      Altuğ ERDOĞAN'ın Haberi

2 Nisan 2016 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2016 DİB-MBSTS) puanları, DİBBYS sistemine ne zaman işlenecek? 2016 Mayıs ayında münhal kadrolar için nakil sınavına girecek din görevlileri, 2016 MBSTS puanlarından istifade edebilecek mi?

2 yıldır ÖSYM tarafından yapılmakta olan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS), geçen yıla göre bu yıl daha kolay geçmiştir. Geçen yıl çok düşük puanlar alan din görevlileri, münhal kadrolara başvururken birçok sıkıntı yaşamış ve hatta puanların yetersiz olması sebebiyle başvuru yapma imkanı bile bulamayan din görevlileri olmuştur. Gerek daha çok cemaati olan yerlerde görev yapma, gerekse farklı sıkıntılar nedeniyle yer değiştirme isteği olan din görevlileri düşük puan sebebiyle bu sıkıntılarını gideremediler.

2016 MBSTS sınavının yapılması ve sınavın kolay geçmesiyle, din görevlileri derin bir nefes almış oldular. Ancak bu ayki sınavlarla ilgili bazı kuşkular varlığını hala sürdürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından DİBBYS sistemi üzerinden Mayıs ayında münhal olan camilerin listesi yayınlandı. Çok sayıda boş kadronun olduğu açıkca görüldü. Peki 2016 yılı MBSTS puanı Mayıs ayındaki sınavda geçerli olacak mı? sorusuna cevar vermek gerekirse, edindiğimiz bilgilere göre 2016 MBSTS puanları, Mayıs ayında yapılacan olan nakil sınavlarında geçerli olacak.

DİBBYS sistemi, sizin son üç yıl içindeki en yüksek puanınızı baz alarak hesaplama yapıyor. Yani geçen yıl MBSTS'den 65 puan aldığınızı varsayarsak, bu yıl puanınız 75 olduysa DİBBYS sistemi bu yılki puanınızı esas alacaktır. Ancak bu yıl MBSTS'den 55 puan aldığınızı varsayarsak, geçen yıl aldığınız puan 65 ise, DİBBYS geçen yıl aldığınız puanı baz alarak hesaplama yapacaktır. Bu yıl yapılan MBSTS'nin kolay olması Mayıs ayında yapılacak nakil sınavlarında adayların yüzünü güldürecektir.

Mayıs ayı için nakil sınavına girmeyi düşünün adayların 26 Nisan tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bu ay birçok il ve ilçede çok sayıda münhal kadro var. Alınan puanların yüksek olduğu da göz önüne alınırsa, Mayıs ayı nakil sınavları açısından hareketli bir ay olacak. Allah (c.c.) tüm din görevlisi kardeşlerimiz için hayırlı olanı nasip eylesin.. (ÂMİN)  Kaynak: Mihrap haber

 

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın Hutbesi, 'ÖMRÜMÜZÜ RAMAZAN KILABİLMEK'
Haftanın Hutbesi, 'ÖMRÜMÜZÜ RAMAZAN KILABİLMEK'
Diyanet 23.06.2017 Tarihli Cuma Hutbesi
Diyanet 23.06.2017 Tarihli Cuma Hutbesi