Reklamı Geç
Advert

4-6 Yaş Kur'an Kursları Uygulama Esasları

Diyanet İşleri Başkanlığı 2016-2017 Yılı " 4-6 Yaş Grubu Din Eğitimi Veren" Kur'an Kursları Uygulama Esaslarını Yayımladı

4-6 Yaş Kur'an Kursları Uygulama Esasları

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an kurslarında eğitim-öğretim yılı yüzüne okuyanlar için 4, hafızlık eğitimi yapanlar için 3 dönemden oluşmaktadır. Buna göre 4-6 Yaş Grubu Din Eğitimi Veren Veren" Kur'an Kursları Uygulama Esasları 2016-2017 eğitim-öğretim yılı takvimi aşağıda belirtilmiştir:

 4-6 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLERE YÖNELİK DİN EĞİTİMİ VERİLEN KUR’AN KURSLARI

1. Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu), tespit edilen kriterlere (EK-2) uygun sınıf ve kurslarda açılacaktır. Belirtilen şartlara uygun olmayan mekânlarda ise bu kurslar açılmayacaktır.

2. Bu öğrencilere yönelik açılacak sınıf ve kurslarda öncelikle Manisa Eğitim Merkezi’nde 09-22 Eylül 2013, Afyonkarahisar/Sandıklı’da 13-21 Ağustos 2014 ve Rize Eğitim Merkezi’nde 24 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenen seminerlere katılarak hizmet içi eğitim belgesi alan öğreticiler görevlendirileceklerdir.
 


Bu öğreticilerle talebin karşılanamaması halinde ise görevlendirmelerde sırasıyla aşağıdaki kriterler esas alınacaktır:

a. İlahiyat fakültesi mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma veya sertifikası olanlar.

b. İlahiyat ön lisans mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma veya sertifikası olanlar.

c. İmam hatip lisesi mezunu olup çocuk eğitimi ile ilgili resmi diploma veya sertifikası olanlar.

3. 4-6 yaş grubuna öğretici görevlendirmelerinde eğitim düzeyleri dikkate alınarak yüz yüze eğitim yolu ile sertifika alanlara öncelik verilecektir.

4. 4-6 yaş çocuk eğitimi ile ilgili istenen sertifika en az 296 saat olmalıdır.

5. Bu öğrencilere yönelik açılan kurs ve sınıflarda, Başkanlığımızca hazırlanan Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu) takip edilecektir.

6. Fiziki ortamın uygun, öğrenci sayısının yeterli olması durumunda 4-6 yaş grubu öğrencilere yönelik açılacak sınıflar aynı yaştaki öğrencilerden oluşturulacaktır.

7. Aynı öğrenci grubuna, Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş Grubu), temel ve ek öğretim programı uygulanabilecektir.

8. Okul öncesi özel eğitim kurumlarında 4-6 yaş grubu kurslar açılmayacaktır.

9. Eğitim-öğretim materyali olarak Başkanlığımızca ücretiz olarak gönderilecek “Kur’an Kursları Öğretici Kitabı I-II” ile “Kur’an Kursları Etkinlik Kitabı I-II” kullanılacaktır. Kitaplar ihtiyaç olması halinde

http://www2.diyanet.gov.tr/EgitimHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/Materyaller.aspx web adresinden de indirilebilecektir. Diğer yardımcı materyaller ise Türkiye Diyanet Vakfı’ndan temin edilebilecektir.

10. Başkanlığımızca 4-6 yaş grubu öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere dini içerikli şarkılar hazırlanmış olup bu şarkılar Başkanlığımızın http://kurs.diyanet.gov.tr/multimedyaa/2/sarkilar.html web adresinden indirilerek kullanılabilecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Neşe     0000-00-00 Kızım ilahiyat mezunu formasyonu var 4_6 yaş öğreticiliği yapabilirmi teşekederin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Ramazan Bayramı mesajı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Ramazan Bayramı mesajı
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi