Advert
Advert

FETÖ'cülerin şirketleri için 8 kriter belirlendi

DİYANET HABER-FETÖ soruşturması geçiren şirketlerle ilgili yol haritası belirlendi. Bakan Bülent Tüfenkci, "Amacımız şirketleri soruşturmalar sürerken yaşatmak" dedi.

FETÖ'cülerin şirketleri için 8 kriter belirlendi

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:  

İş dünyasından gelen talepler dikkate alınarak ticaret sicil müdürlüklerinin soruşturma kapsamında izleyecekleri yol haritası 8 maddelik genelge ile açıklığa kavuşturuldu. Bu kapsamda ortakları tutuklu bulunan ancak hakkında herhangi bir tedbir kararı bulunmayan şirketlerin kanuna uygun talepleri karşılanacak.

Ancak işlem yapıldıktan sonra tedbir uygulanması bildirilen şahıs veya şirketler hakkında gerçekleştirilen tescil, tadil ve terkin işlemlerinin acilen soruşturma makamına bildirilmesi gerekiyor.

Genelge hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,"Örneğin kayyum atanmamış ama şirket sahibi hakkında soruşturma ve tutuklama olan küçük hissedarlarla ilgili hangi yöntemler izlenecek bunları açıklığa kavuşturduk.

Bankaların TMSF’ye ve kayyuma devredilen şirketlere yeniden kredi verme konusu da dahil olmak üzere birtakım kolaylaştırıcı düzenlemeler yaptık. Zannediyorum ki piyasa bu anlamıyla biraz daha rahatlayacak” dedi. Bakan Tüfenkci “Amacımız şirketleri batırmak değil, yaşatmak" diye konuştu.

TİCARETİ RAHATLATACAK ADIMLAR

1- Şirket nezdindeki paylarına el koyma tedbiri uygulanan ve paylarını temsil etmek üzere kayyum atanan ortakların kayyum tarafından temsil edilmediği genel kurul toplantılarında alınan kararlara ilişkin tescil talepleri karşılanmayacak.

2- Paylarını idare etmek üzere henüz kayyum atanmayan ortağın katılımı ile alınmış genel kurul kararlarının tescil talebi karşılanmayacak.

3- Şirket nezdindeki paylarına el konulan ortak tarafından gerçekleştirilen hisse devirlerine ilişkin tescil talepleri karşılanmayacak.

4- Hakkında verilmiş bir tedbir kararı bulunmayan ticaret şirketleri ile şirket ortaklarının Türk Ticaret Kanunu’na uygun başvuruları karşılanacak.

5- Ortakları tutuklu bulunan ancak ortakları hakkında herhangi bir tedbir kararı bulunmayan şirketlerin kanuna uygun talepleri de karşılanacak.

6- Şirketin iş ve işlemlerini kısıtlayan şirket yöneticisinin yöneticilik yetkisini kısıtlayan veya kaldıran bir tedbir kararı bulunmadıkça, bunların Kanuna uygun talepleri karşılanacak.

7- Tutuklu bulunan şirket yöneticisi adına yapılan başvurularda kanunda devredilemeyeceği belirtilen görev-yetkilere ilişkin hususlarda alınan organ kararlarında şirket yöneticisinin imzası aranacak.

8- Kapatılan şirketlerin ticaret sicili müdürlüklerinde kayıtlı iştirak ettiği şirketlerin bulunması halinde bunlarla ilgili defterdarlığa bildirim yapılacak.

Ercan Baysal/Star

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ilçe Müftülüğü Sınav Sonuçları açıklandı
ilçe Müftülüğü Sınav Sonuçları açıklandı
İl Müftü Yardımcılığı Yazılı Sınavı Tarih ve yerleri açıklandı
İl Müftü Yardımcılığı Yazılı Sınavı Tarih ve yerleri açıklandı