Advert
Advert
Advert

Görmez, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile görüştü

DİYANET HABER-Uluslararası Siret Konferansına katılmak için Pakistan’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile makamında görüştü.

Görmez, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile görüştü

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Uluslararası Siret Konferansına katılmak için Pakistan’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile makamında görüştü.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Cumhurbaşkanlığı'ndaki görüşmede, Pakistanlı şair Muhammed İkbal'den alıntı yaparak, "Şiirde, Peygamberimiz rüya aleminde, İkbal'e 'Bana ne getirdin' diye soruyor. O da "Çanakkale'de Trablusgarp'ta savaşan, şehit düşen Türk kardeşlerimin kanını getirdim' diyor. Siz de 'ne getirdin' diye sorarsanız, 'selam ve muhabbet' getirdim." ifadelerini kullandı.

"Türk halkının kalbinde Pakistan'a ve Pakistanlılara karşı çok özel bir yer vardır…"

Faysal Camii'ndeki cuma hutbesinde iki ülkeyi "ikiz kardeş" ilan ettiğini hatırlatan Başkan Görmez, "Türk halkının kalbinde Pakistan'a ve Pakistanlılara karşı çok özel bir yer vardır." dedi.

Başkan Görmez, iki ülke arasında siyasi ve iktisadi alanda önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, "Biz de Pakistan Din İşleri ve Uyum Bakanı ile bu ilişkilerin, dini, ilmi ve kültürel boyutu üzerinde çalışıyoruz. İlim ve din adamlarının aslında daha önde olması lazım ama biz biraz geriden takip ediyoruz. Çok hızlı çalışıp aradaki mesafeyi kapatacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Hüseyin de görüşmede Türkiye ile Pakistan arasındaki çok özel bağı, kelimelerle anlatmanın yeterli olmayacağını söyledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?