Advert
Advert
Advert

DİYANETİ Eleştirenler Hadlerini Bilsinler

​DİYANET HABER- Din hizmetlerinin tarihi sürecine baktığımızda Osmanlı Devleti’nde Din işlerinin Şeyhü’ı İslam eliyle yürütüldüğünü bu sürecin Cumhuriyetin kurulmasıyla Atatürk’ün girişimiyle 3 Mart 1924 tarihinde çıkartılan 429 sayılı kanunla Diyanet İşleri Reisliği kurulmuştur.

DİYANETİ Eleştirenler Hadlerini Bilsinler

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:  DİYANETİ ELEŞTİRENLER HADDİNİ BİLSİN, BAŞKANLIK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN KİŞİLERİ, SAYGIN BİR KURUM OLAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUZ.

Din hizmetlerinin tarihi sürecine baktığımızda Osmanlı Devleti’nde Din işlerinin Şeyhü’ı İslam eliyle yürütüldüğünü bu sürecin Cumhuriyetin kurulmasıyla Atatürk’ün girişimiyle 3 Mart 1924 tarihinde çıkartılan 429 sayılı kanunla Diyanet İşleri Reisliği kurulmuştur. 1961 Anayasasının 154. maddesinin düzenlemeyle Diyanet İşleri Başkanlığı anayasal bir kurum olarak genel idare içinde yerini almıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Anayasanın Laiklik ilkesi doğrultusunda Türkiye Cumhuriyetinin önemli saygın ve vazgeçilmez bir kurumdur, ve Anayasanın öngördüğü doğrultuda 22 Haziran 1965 tarihinde de 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluş ve görevleri hakkında kanunla yeni bir düzenlemeye kavuşturulmuştur. 1982 Anayasasında da Diyanet İşleri Başkanlığının görevlerini yerine getirirken uyması gereken kıskaslar belirtilmiştir. 

Diyanet İşleri Başkanlığının Anayasada belirtilen ilkeler doğrultusunda üzerine düsen görevleri gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında yerine getirebilmek ve daha iyi bir hizmet sunabilmek için yoğun çalışma içerisinde olduğunu her türlü siyasi görüş ve düşüncenin dışında kalarak milli birlik ve dayanışmayı temin etmeği, kardeşlik, yardımlaşma ve fedakarlık başta gelmek üzere dinimizin kutsal değerlerini vatandaşlarımıza tanıtmayı, din konusunda halkımızı doğru bilgilendirmeyi, manevi ve ahlaki değerlere bağlılıklarını artırmayı amaç edindiği, din hizmetlerini ifa ederken ve yönetirken mezhep, düşünce, kültür ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın toplumun her kesimine eşit hizmet sunmaya, kişilerin dinin gereklerini yerine getirme veya getirmeme özgürlüğüne saygılı olmaya büyük özen göstermektedir. 

Yönetim Kurulu Adına
Recep KIYAK
Genel Başkan

 

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?