Advert
Advert
Advert

Türkiye'de Dini Hayat ve Toplumun Dini Eğitim ve Öğretim Veren Kurumlardan Beklentileri

​DİYANET HABER- İlimizde bir dizi programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Başbakan Başdanışmanı Dr. Sayın Necdet Subaşı, Müftülük personelimize “Türkiye’de Dini Hayat ve Toplumun Dini Eğitim ve Öğretim Veren Kurumlardan Beklentileri” konulu konferans verdi.

Türkiye'de Dini Hayat ve Toplumun Dini Eğitim ve Öğretim Veren Kurumlardan Beklentileri

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

İlimizde bir dizi programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Başbakan Başdanışmanı Dr. Sayın Necdet Subaşı, Müftülük personelimize “Türkiye’de Dini Hayat ve Toplumun Dini Eğitim ve Öğretim Veren Kurumlardan Beklentileri”  konulu konferans verdi.

Konferansa İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Abdülkadir Kabdan, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Şevki Aydın, İl Müftü Yardımcıları Galip Koçer, Tandoğan Topçu, İlçe Müftüleri, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program Dini Yüksek İhtisas Merkezi Eğitim Görevlisi Yüksel Demirkoparan tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Program konuğu olarak konuşan Subaşı “15 Temmuz olaylarından sonra ülkemizdeki dini hayat ve toplumun dini eğitim ve öğretim veren kurumlardan beklentisi bizleri üzerinde düşünmeye sev ketti. Türkiye’de dini hayat konusu üzerinde çok fazla düşünmediğimiz bir konu olarak önümüzde durmaktadır.  Açıkçası bu konunun üzerinde durmaktan, kendi meselelerimizi konuşmaktan çekiniyoruz. Böyle bir korku var bizde. Genel çerçeveye baktığımızda Türkiye’de belli bir çevrede Diyanet camiası var. Bu alanın dışına çıktığımızda çok sıkıntılı bir çevre ile karşılaşıyoruz. Basit bir şekilde insanların dini hayatlarını tanımlamak gerekirse, kişinin kendi hayatlarını inşa ederken dine atıfta bulunarak, dini devreye sokarak, dinin içinde kalmak çabası içinde ortaya koydukları her şeydir. Bu açıdan her şehirde dini yaşayış farklı olacaktır. Şartlarını sınırlarını bilmediğiniz dünyanın ortaya koyduğu dindarlıklar hakkında ileri geri konuşmamak lazım. Bu manada dini hayat izafi bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Dini hayatın 3 temel göstergesi vardır. Bunlardan birisi inanç, ikincisi ibadet, üçüncüsü ahlaktır. Bu üçünü yani hepsini bir arada değerlendirmemiz gerekmektedir. Birisi eksik olduğunda dini hayat eksik olmaktadır. Dini hayat sembollerle, kavramlarla ve hayal gücü ile yaşamaktadır. Herhangi bir yer ve zamanda dini hayatın bu bileşen ve parçacıklarını unutmamak gerekmektedir. Bir dini cemaat veya dini yaşam söz konusu ise onların kavram ve sembollerinin nasıl olduğu ve hangi yönleriyle kamuda etkilerinin var olabildiğini gözlemlemek gerekir.” dedi.

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?