Reklamı Geç
Advert

Murakıpların Diyanet'ten Talepleri Var

DİYANET HABER- Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan Murakıpların özlük hakları konusunda Diyanet'ten Talepleri var...

Murakıpların Diyanet'ten Talepleri Var

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

İŞTE DİYANET MURAKIPLARININ TALEPLERİ;
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taşra teşkilatındaki denetim, teftiş, ön inceleme, inceleme ve soruşturma gibi işlemleri murakıplar tarafından yapılmaktadır. Ancak bu görevleri yerine getirirken emsallerine ve eşdeğerlerine göre özlük hakları bakımında mağdur edilmektedirler.

2010 yılında yürürlüğe giren 6002 sayılı kanun ile murakıplık unvanı ve görevleri, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’dan kaldırılmış olup, aksaklıklar yaşanması sebebiyle 2011 yılında 653 sayılı KHK’nın 10 uncu maddesi ile geri getirilmiş ve yeni murakıp kadroları tahsis edilmiştir.

633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 12 inci maddesinde “(Ek fıkra: 23/8/2011-KHK-653/10 md.) Murakıp, il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak taşra teşkilatında Başkanlıkça yürütülen hizmetlerin denetimiyle görevli olup en az dört yıllık lisans düzeyinde dinî yüksek öğrenim mezunları arasından atanır.” hükmü ile murakıpların vasıfları ve görevleri belirtilmiştir. Mezkur kanun ile denetim görevi verilen murakıplar, diğer kurumlarda denetim görevini üstlenen memurların almış olduğu denetim tazminatı, özel hizmet tazminatları, harcırah, silah ruhsatı gibi pek çok mali ve sosyal haklardan mahrum bırakılmışlardır. Daha ötesinde, din hizmetleri ile ilgili en ufak ilgisi dahi olmayan murakıplar din hizmetleri sınıfında yer almaktadır.
Kanun ile belirtilen görevleri denetim olan murakıpların din hizmetleri sınıfında yer alması ve benzer görevi yapan diğer kurumlardaki memurlara göre mali ve sosyal haklardan mahrum kalması çözülmesini istediğimiz önemli bir sorundur.

Sorun sadece diğer kurumlardaki denetim görevi yapan memurlar ile murakıplar arasındaki eşitsizlik değildir. Murakıplar aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eşdeğer saydığı kadroları arasında da eşitsizliğe örnektir. Şöyle ki:

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 44 üncü maddesinde şube müdürü ve murakıbın eşdeğer kadro olduğu belirtilmiştir. Fakat şube müdürünün genel idare hizmetleri sınıfında yer aldığı ve murakıplardan en az 1000 TL fazla maaş aldığı görülmektedir.

Ülkemiz genelinde murakıplar maddi açıdan zorluk çekmektedirler. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 44 üncü maddesinde murakıpların ikinci kademe kadro olduğu belirtilmiştir. Fakat aldıkları maaş altıncı kademe kadro seviyesindedir. Bu sebeple istemeyerek de olsa başka görevlere veya başka kurumlara geçmek zorunda kalmışlardır. Bu da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taşradaki denetim ve tahkikat görevini sekteye uğratmakta, kamu disiplininin ciddi boyutta zarar görmesine sebebiyet vermektedir.

Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimiyle ülkemize zarar vermek isteyen ve güvenliğimizi tehdit eden FETÖ/PDY mensuplarının Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ivedi olarak temizlenmesinde murakıplar aktif rol oynamışlardır. Her ne kadar murakıpların yoğun çalışmaları görülmek istenmese ve başka unvan sahipleri bu çalışmaları sahiplense de gerçek olan bir şey vardır ki uzmanlık alanı tahkikat olan murakıpların emekleri ve gayretleri görmezden gelinemez.

Sonuç olarak murakıpların din hizmetleri sınıfından genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesini ve diğer kurumlarda denetim işini yapan memurlar ile murakıpların maaşlarının eşitlenmesini talep ediyoruz.

DİYANET MURAKIPLARI

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hakkı Kalan     2017-04-03 Arkadaşlar, boşu boşuna kendinizi yormayın. Sittîn sene olmaz sizin dedikleriniz. Çünkü bu memlekette seçimler bitmez. Seçimler bitmeyince de bu sorunlar katlana katlana artar.Dediklerimi çiçeği burnunda taze murakıplar anlamaz, ama biraz kafa yorsalar belki anlayabilirler. Kullardan bir beklenti içinde olmayın. Hz. Mevlâ'ya arz edin ahvâlinizi. Ni'me'l-Mevlâ ve Ni'me'l-Vekîl'dir O nitekim.
Adalet Nerde     2017-03-03 her alanda adil olmayı öğütleyen diyanet işleri başkanlığı önce kendi personeli arasında adalet mekanizmasını oluştursun sonra öğüt versin. yoksa! ele verir talkımı kendi yutar salkımı sözü bu yapılan adaletsizlik için birebir uyuşuyor. ona mahcubuz buna mahcubuz yetimlere mahcubuz murakıplara mahcubuz vs vs. bu mahcup politikasıyla kaç yıl daha yönetilecek ki diyanet?????
Din Gönüllüsü     2017-03-03 Denetim görevini üstlenen diğer kurumlardaki memurlarla Dib Murakıpları arasında fersah fersah fark vardır. Nasıl görmezden geliniyor anlamıyorum. Allah cc. yetkililere feraset versin. Haber için teşekkürler.
abisi     2017-03-02 Murakıpların daha verimli hizmet yürütebilmeleri için acilen 1-Özlük haklarının iyileştirilmesi 2-G.İ.H. sınıfına alınmaları 3-İl merkezlerinde oluşturulacak bir teftiş birimine bağlanmaları gerekmektedir. Dini haberler sitesine teşekkür ederiz.
metin     2017-03-02 Başkanın artık bu insanları görmezden gelmemesi gerek zira Murakıplara olan mahcubiyetini bitirmeli
Murakıp     2017-03-02 Bağımsız ve tam sonuç alınabilecek bir denetim mekanizması için murakıplar il merkezlerinde oluşturulacak bir teftiş birimine bağlanmalıdır. Murakıplar, Dhs sınıfından gih sınıfına alınmalıdır zira yapılan denetim, tahkikat işleri din hizmeti değil idari işlemlerdir. Murakıpların özlük hakları, sorumlulukları ve yaptıkları iş göz önünde bulundurularak düzenlenmeli ve maruz kaldıkları haksız ve eşitsiz uygulamaya son verilmelidir
adl     2017-03-02 Herkese hakkı neyse verilmeli. Kürsüden HAKKtan ADALETTEN bahsetmekle olmuyor maalesef.
adil     2017-03-02 Fetö soruşturmalarında ilk sırada yer alan ve tecrübesiyle taşradaki soruşturmaları tüm zorluklara ve baskılara rağmen adaletle yürüten Murakıpların hakları Diyanet yiyorsa, ve GÖRMEZ' den geliniyorsa fazla söze gerek yok.
murakıp     2017-03-01 Haber güzel ama Murakıpların feryadını duyan olmaz, olmadı bu güne kadar. Düzeltilmesi dokunulmaz maddeler arasında.
Din Gönüllüsü     2017-03-01 Haber için çok teşekkürler. Verilen emeği gören ve yapılan haksızlıkları ilan edenden Mevla Razı olsun. Görmeyenlere Rabbim feraset versin.
Murakıp     2017-03-01 Murakıpların özlük hakları ile ilgili sıkıntıları dile getirdiğiniz için teşekkürler. İnşallah yetkililer kayıtsız kalmaz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYIN VAAZI, Ramazan Bayramı Sunum Vaaz
AYIN VAAZI, Ramazan Bayramı Sunum Vaaz
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi