Reklamı Geç
Advert

İnsanlığın çocukların çığlığını duymamış olması daha acıdır

DİYANET HABER- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Petrol zengini ülkelerin Müslüman sakini olan kardeşlerimizin sessizliği, duyarsızlığı ve bütün Müslüman kardeşlerimizin, İslam ümmetinin sessizliği. Asıl bizi en çok kahreden bu olsa gerektir” dedi.

İnsanlığın çocukların çığlığını duymamış olması daha acıdır

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:

Sultanahmet Camii’nde cuma namazı kıldıran Görmez, hutbede, insanlık ve yeryüzünün sakinleri olarak büyük acılara şahit olunduğunu anlattı. Bir taraftan da İdlib'de kimyasal silahların şehit ettiği çocukların çığlıklarına şahit olunduğunu dile getiren Görmez, "Bir tarafta Arakan'da güzel bir Müslüman topluluk topluca yok olmakla karşı karşıya kalırken, bir tarafta yanı başımızda İdlip'te, arşı rahmanın, rahmanın arşını titreten annelerin feryatlarına şahit oluyoruz. Dokuz aylık yavrularının, ikizlerinin cansız bedenlerine sarılan babanın feryadına şahit oluyoruz. Asıl acı olan insanlığın duyarsızlaşması" dedi.

“YÜREKTEKİ KITLIK DAHA ACI”

Bundan daha da acı olanın, insanlığın vicdanını ve merhametini kaybetmesi olduğunu anlatan Görmez, "Afrika'daki kıtlıktan daha felaket, daha büyük felaket olan daha büyük acı, yüreklerdeki kıtlıktır, merhamet kıtlığıdır, şefkat yoksunluğudur. İdlip'te çocukların çığlığından daha tehlikeli olan bütün insanlığın duyarsızlaşması, bütün insanlığın o çocukların çığlığını duymamış olmasıdır. Asıl hepimizi kuşatan en büyük felaket budur" ifadelerini kullandı. Görmez, şöyle devam etti: "Asıl büyük felaket, bütün olup bitenlerin BM’de kalkıp inen, adeta bir tiyatro sahnesinde olduğu gibi kalkıp inen parmaklar arasında bu cinayetlerin işleniyor olmasıdır. Bir mümin olarak, Müslüman olarak hepimize bunlardan daha ağır gelen Müslümanlar’ın duyarsızlaşmasıdır. Petrol zengini ülkelerin Müslüman sakini olan kardeşlerimi
zin sessizliği, duyarsızlığı ve bütün Müslüman kardeşlerimizin, İslam ümmetinin sessizliği. Asıl bizi en çok kahreden bu olsa gerektir."

“EY İNSANLAR! İNSANLIK KAYBOLMASIN”

Bugün hep birlikte Sultanahmet'in minberinden bütün insanlara seslenilmesini isteyen Görmez, "Ey insanlar, ey insanlık, gelin insanlık kaybolmasın. Gelin o sarin gazlarıyla boğulan çocukların sessiz çığlıklarına sessiz kalmayalım. Aksi takdirde o çığlık bütün insanlığı yakar. O çığlık hepimizi helak eder. Gelin bugün hep birlikte kendimize soralım. Yanı başımızda Müslüman kardeşlerimiz şehirleri karanlığa gömülürken insanlık ışıl ışıl gecelerde eğlenmeye devam mı edecek? Suriye'de, Yemen'de, Libya'da, Afrika'da, Myanmar'da medeniyetler yok edilirken, şehirler haritadan silinirken, modern insan kurduğu metropollerle övünmeye devam mı edecek?" ifadelerini kullandı. Cenab-ı Hak'ın bir an önce bütün insanlığı boğacak olan bu çığlıkları duymayı bütün insanlığa nasip etmesini dileyen Görmez, hutbeyi, "Cenab-ı Hak'ın insanlığı kuşatan bu kara bulutları üzerimizden alarak yeniden sevgiyle, barışla, adaletle kainatı yönetmeye, kainatta yaşamaya, bütün insanları kainatta kardeşlik içinde yaşatmayı bizlere nasip etsin" diye tamamladı.

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ 

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYIN VAAZI, Ramazan Bayramı Sunum Vaaz
AYIN VAAZI, Ramazan Bayramı Sunum Vaaz
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi