Reklamı Geç
Advert

MÜFTÜLÜKTEN HİLAL GÖZLEMİ

DİYANET’TEN TAKVİM BİRLİĞİ HAMLESİ... Giresun Müftülüğü tarafından Ramazan ayının başlangıcına ait yapılan hesapların gözlem yoluyla teyidi için Giresun’da hilal gözlemi yapıldı.

 MÜFTÜLÜKTEN HİLAL GÖZLEMİ

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Giresun Müftülüğü tarafından 2017 yılı (Hicri 1438) Ramazan ayı hilal gözlem çalışmaları kapsamında Giresun Kalesi’nden Burunucu istikametine doğru Ramazan ayı arifesinde hilal gözlemi yapıldı.

Hz. Muhammed’in (S.A.S) Şaban ayının sonunda Ramazan ayı hilali görüldüğünde oruca başlanması yönündeki hadisi şerifi istikametinde bir sünneti yaşatmak için Giresun Müftülüğü Hilal Gözlem Komisyon üyeleri 26 Mayıs Cuma günü saat 19.30’da Giresun Kalesi’nde çalışma yaptı. İslam coğrafyasında takvim birliğine zemin oluşturmak için yapılan gözlem çalışmasına Müftülük Şube Müdürü Bilal Canan, Müftülük Sitesi Camisi İmam-Hatibi Engin Öztürk, Din Hizmetleri Şefi Ömer Yılmaz ve Müftülük görevlisi Celalettin Ocak katıldı.

Türkiye genelinde 41 şehir olmak üzere Avustralya’dan ABD’ye kadar toplam 33 ülke 37 şehirde gözlem yapılıyor. Hilal gözlem çalışmaları, İslam ülkeleri ile gerçekleştirilen “Uluslar arası Kameri Ay Başları ve Hicri Takvim Birliği” çalışmaları için de önemli bir veri tabanı sağlayacak.

Diyanet farklı İslam ülkelerinde bayram günlerinin ve Ramazan ayının farklı günlerde yapılmaması için takvim birliği yapılması yönünde harekete geçti. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından vakit hesaplama hizmetleri kapsamında namaz vakitlerinin tespiti, takvimler, Başkanlık takvimleri, hilal gözlemleri ve kıble tespiti gibi alanlarda çalışmalar sürdürülüyor. Yürütülen bu çalışmalar, rasathaneler ve araştırma kurumları ile vakit hesaplama konularında bilgi ve eğitim amaçlı ağlar kurmak, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm vatandaşlara doğru bilgi akışını sağlamak, bilgi üretimine yardımcı olacak nitelikte bilgi teknolojileri desteği sağlamak ve vakit hesaplama konularında bilgi birikimini geliştirmek gibi hedefler doğrultusunda yapılıyor.

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi
Diyanet 25.06.2017 Tarihli bayram Namazı Hutbesi
İhtisas Kursu Kursiyer Seçimi Sözlü Sınav Yer ve Tarihleri
İhtisas Kursu Kursiyer Seçimi Sözlü Sınav Yer ve Tarihleri