İlahiyatçı Dr. Şerafettin Kalay’dan Diyanet’e tepki

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlahiyatçı Dr. Şerafettin Kalay’dan Diyanet’e tepki
İlahiyatçı-yazar Dr. Şerafettin Kalay’dan, “Hutbeyi Diyanet değil cemaatin ihtiyacını bilen imam hazırlasın!” diyen Dr. İhsan Şenocak’a destek verdi. Yeniakit.com.tr’ye konuşan Kalay, “Merkezi ezan ve merkezi vaaz sistemi kaldırılmalıdır.” dedi.

28 Şubat Postmodern darbesinin bir ürünü olan ve yıllardır gündemdeki yerini koruyan “Merkezi Ezan Sistemi”nin kaldırılmasına ilişkin yeniakit.com.tr’ye konuşan İlahiyatçı-yazar Dr. Şerafettin Kalay, dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“Her bir minareden ezan okunmalı”

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun görev yaptığı dönemde gündeme gelen fakat bir türlü kaldırılmayan merkezi ezan ve merkezi vaaz sisteminin derhal kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Şerafettin Kalay, “Merkezi vaaz ve merkezi ezan sistemini doğru bulmuyorum. Camilerimizin her bir minaresinden ezanlarımız okunmalı, vaazlar ise bizzat imamlarımız tarafından verilmelidir.” şeklinde konuştu.

28 Şubat sürecinin ürünü: Merkezi Ezan Sistemi!

28 Şubat sürecinin “kontrol altına alma” ürünü olan ezanların tek camiden okunması anlamına gelen “Merkezi Ezan Sistemi”nin kaldırılmasının çok doğru olacağını söyleyen Dr. Şerafettin Kalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her caminin imamının vakit ezanlarını kendisinin okuması manevi anlamda da çok önemlidir, insanların yetişmesi bakımından da önemlidir. Merkezi ezan sistemi, insan yetişmesini de baltalıyor. Müslümanları kontrol altına almayı hedefleyen bu davranıştan vazgeçilmelidir. Ne kadar çok insan tarafından ezan okunursa o kadar bereket çok olur. İslami açıdan bu böyledir. Radyodan, televizyondan dinlenen ezan ile merkezi hoparlörden okunan ezanın bir farkı yoktur. Yüz yüze okunan ezanların ve yüz yüze verilen vaazların insanlar üzerindeki tesiri daha fazladır.”

Diyanet’in ‘sabit oturak’ genelgesine destek!

Öte yandan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, yıllardır tartışılan tabure ve sıralar üzerinde namaz kılmayla ilgili camiler için aldığı kararını da değerlendiren İlahiyatçı-yazar Dr. Şerafettin Kalay, “Sabit oturaklar ya da sıraların kaldırılması yönünde verilen karar doğru bir karar olmuştur ancak tıbbi rahatsızlığı olan insanlar, namazlarını nasıl kılabiliyorlarsa o şekilde kılabilecekleri imkanın temin edilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Diyanet Son Noktayı Koydu....Önceki Haber

Diyanet Son Noktayı Koydu....

Diyanet Personel Alımı Ek DuyuruSonraki Haber

Diyanet Personel Alımı Ek Duyuru

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!