Sıra İLİTAM İptalinde mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sıra İLİTAM İptalinde mi?
Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Hasan Türüt'ün İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri dekanlarının Açıköğretim İlahiyat'ın kaldırılmasına yönelik Diyanet İşleri Başkanı'na sundukları öneriyle ilgili yaptığı basın açıklaması;

SIRA AÇIKÖĞRETİM İLAHİYAT PROGRAMININ İPTALİN DE Mİ?

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası’ndaki geçici maddeyi iptal etmesinin ardından, şimdi de 2 yıllık yükseköğrenimdeki “Açıköğretim İlahiyat” programlarının iptalinin gündeme gelmesi üzerine basın açıklaması yaptı.

AYM GENEL KURULU, İLİTAM’I İPTAL ETTİ.

Hatırlanacağı gibi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na eklenen geçici 77. Madde ile 2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer fakülteler de sınavsız lisans tamamlama hakkı verilmişti. AYM Genel Kurulu’nun, ilahiyat için yapılan özel düzenlemenin “eşitlik ilkesine aykırı” olduğu gerekçesiyle iptal etmesinin ardından, medrese mezunlarının ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan din görevlilerinin mağdur olduklarını değerlendiren Hasan Türüt, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi 19/9/2019 tarihinde E.2018/105 numaralı dosyada, Yükseköğretim Kanunu’na eklenen, ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi imkânı sunan kuralın Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar vermiştir.

2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olan din görevlilerinin 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlar da sınavsız lisans tamamlama eğitiminden yararlanabilmesinin önünü açan bu düzenleme özellikle medrese eğitimi alanları ve din görevlilerini sevindirmişti. Ancak hayalini kurdukları İlahiyat Fakültesi’ne kavuşmanın heyecanı kısa sürdü! AYM’nin söz konusu maddeyi iptal etmesiyle en çok mağdur olanlar medrese mezunları olmuştur. Öte yandan okudukları önlisans programından bir an önce mezun olabilmek için tüm vakitlerini eğitimlerine ayıran din görevlileri de bu mağduriyetten paylarına düşeni almışlardır.

DİĞER BAKANLIKLAR DA LİSANS TAMAMLAMA DEVAM EDİYOR

Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlık çalışanlarından çeşitli meslekler için de tanınan sınavsız lisans tamamlama hakkı bu meslekler için hâlâ devam ederken, medrese mezunlarının önüne tıkayan, din görevlilerinin hayallerini yıkan iptal kararının diğer kurum çalışanları için “eşitliğe aykırı” bulunmayarak devam etmesinin mantığını da anlayabilmiş değiliz!

2 YILLIK YÜKSEKÖĞRENİMDEKİ “AÇIKÖĞRETİM İLAHİYAT” PROGRAMLARININ İPTALİ GÜNDEMDE

İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin dekanları her yıl toplantı düzenliyorlar. Bu toplantıların ana konusu İlahiyat eğitim-öğretimi ile ilgili sorunları tartışmaktır. Dekanlar, yüksek din eğitimi ve öğretimi bağlamında, “İLİTAM”, “Açıköğretim İlahiyat” ve “İlahiyat Öğretimine Sınavsız Geçiş” gibi uygulama ve taleplerin İlahiyat eğitim-öğretimindeki kaliteyi olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorlar. Akademik çevreler tarafından yüksek sesle ifade edilen bu düşünceler neticesinde “İlahiyat Öğretimine Sınavsız Geçiş” hakkı AYM tarafından iptal edildi. Şimdi de 2 yıllık yükseköğrenimdeki “Açıköğretim İlahiyat” programlarının iptali gündemde. Nitekim 26. İlahiyat ve İslami İlimler Fakültesi Dekanları Toplantısı’na Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ta ekibiyle birlikte katılmıştır. Toplantı da “İlahiyat Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim Programı (İLİTAM)” görüşülmüş ve Sayın Başkanımız Ali Erbaş’a İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleriyle ilgili öneriler sunulmuştur.

Sınavsız lisans tamamlama programının iptali en çok medrese mezunlarını etkilemiştir. Medreseler de 10 yıl eğitim alarak hafız olan öğrenciler Arapça ve Kur’an konusunda İlahiyat Fakültesi mezunlarından çok daha iyidir. Medrese mezunlarından açıktan İlahiyat okuyanlar Arapça ilmini tamamlamış ve hafız olan kişilerdir. Bunların önünün kesilmesini doğru bulmuyoruz. İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin dekanları, örgün eğitimde sünneti hafife alan İran yanlısı Şia akımını önlemek için toplansın. Ben buradan dekanlara seslenmek istiyorum: Sizler, önce örgün eğitimdeki Şia akımını durdurun! Hz. Peygamber’in sünnetini hafife alanların önünü kesin, bu faaliyetleri engelleyin.

YETKİLİ SENDİKA NEDEN SUSUYOR?

“İLİTAM KAHRAMANI” ilan edilen yetkili sendika genel başkanının bu konudaki sessizliği de dikkatlerden kaçmamalıdır. Her fırsatta kazanımlardan söz eden, hükümet icraatlarını da sahiplenen yetkili sendikanın İLİTAM ve din görevlilerinin mağduriyeti söz konusu olduğunda suspus olmasına bir anlam veremiyoruz!

İLİTAM, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan din görevlileriyle sınırlı olmak şartıyla, dini konu da ilmi bilgilerinin artırılarak din hizmetlerine daha yararlı hizmetler verebilmelerini sağlamak için verilen bir mücadele idi. Görüyoruz ki yetkili sendikanın böyle bir derdi yok! Sarı sendikacılığın siyasal alandaki varlığı ile yapabileceği bu kadardır! İLİTAM büyük bir kazanımdı. Bu kazanımın din görevlilerinin elinden alınmasına sessiz kalmak nasıl bir anlayıştır? Bu sessizlik, din görevlilerinin aidatlarıyla kurulan imparatorluğun artık sahadan koptuğunu, makam araçlarının ve şaşaalı makam koltuklarının nefsani hevesine tutsak kalarak Diyanet camiasının sorunlarını göremediklerinin bir göstergesidir!

TÜM SENDİKALARI ORTAK HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

İLİTAM’a sınavsız geçiş hakkı yeniden verilerek din görevlilerinin mağduriyetleri önlenmelidir. Ayrıca 2 yıllık yükseköğrenim de yer alan “Açıköğretim İlahiyat” Programlarının devam etmesi ve iptal edilmemesi yönünde kesin ve net bir tavır sergilenmesi zorunludur. Bunu sağlamak amacıyla, gerek medrese mezunlarının gerek halen çalışmakta olan din görevlilerinin mağdur edilmemeleri için Diyanet Hizmet Kolundaki tüm sendikaları ortak hareket etmeye çağırıyorum.”

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99.yıldönümü açıklamasıÖnceki Haber

İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99.yıldön...

13.03.2020 Tarihli Cuma HutbesiSonraki Haber

13.03.2020 Tarihli Cuma Hutbesi

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!