Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Müftülüklere Nikah Kıyma Yetkisi Verilmesi

Müftülüklere Nikah Kıyma Yetkisi Verilmesi Kadın Hakları Açısından Çok Önemli Bir Düzenlemedir.

Müftülüklere Nikah Kıyma Yetkisi Verilmesi
  • 09 Ağustos 2017, Çarşamba 16:15

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar Diyanet-Sen’in 2007 yılından beri toplu sözleşme masasına taşıdığı “müftülere de resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi düzenlemesinin  kadın hakları açısından son derece önemli bir düzenleme olduğunu söyledi.

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine ilişkin düzenlemenin TBMM gündemine gelmesi ile birlikte kamuoyunu yanıltıcı açıklama ve yayınlarında arttığına dikkati çeken Bayraktutar  konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yıllardır nikahın tek olduğunu ve bununda resmi nikah olduğunu savunan Diyanet-Sen vatandaşlara  nişan ve düğün törenlerine resmi nikah-dini nikah ikilemi yaşatmamak için, isteyen vatandaşların nikah töreninde müftülere verilecek yetki ile resmi nikahın yanında duada okunarak bu görevin yerine getirilebileceğini 10 yıldır dile getiriyor . Maalesef konunun TBMM gündemine gelmesi ile birlikte kamuoyunu yanıltmaya yönelik yayınların artarak devam ettiği görülmektedir. Bu düzenlemeyle belli kesimlerin Müslüman toplumun içinde yaşadıklarını unutmuş olarak, hala din adamlarına karşı bir duruş sergilemeleri üzücü bir durumdur. Din adamlarının da kamu görevlisi oldukları görmezden gelinmektedir. Nikah memurlarının yaptığı işin uzmanlık gerektirmediği, basit bir kayıt altına alma işlemi olduğu bilindiği halde müftülere yönelik bu negatif tutumun işle ilgili değil, ideolojik bir yaklaşımın ürünü olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim düzenlemeyi bir soruna dönüştürenlerin sık sık medeni hukukun yanında İslam hukuku uygulamasıyla bir çift hukuklu sistemin ortaya çıkacağı yönündeki iddiaları bu ideolojik yaklaşımı bütün açıklığıyla ortaya koymaktadır.” İfadelerine yer verdi.

“Türkiye’de hiçbir mevzuyu asli yönüyle tartışamayışımızın temel nedeni de bu ideololojik tutumun körleştiriciliğidir.” Diyen Bayraktutar açıklamasına şöyle devam etti:

Niyetlerinin tavaf yapmak değil şeytan taşlamak olduğu anlaşılan bu kesimlerin bağcı dövmeye kalkmaktan üzüm yemeye imkan bulamadıkları, dolayısıyla bağı da bağcıyı da tarumar ettikleri yıllardır tecrübe ettiğimiz bir durumdur.

Oysa sorun olarak görülmek istenen düzenleme basit bir ihtiyaçtan doğmuştur: Resmi nikahın yanında dini nikahında olmasını isteyen vatandaşlara müftülerin resmi nikah işlemini yapmasını sağlayarak tek işlemde işi bitirmektir.

Resmi kayıtlara girmeyen nikahların kadının haklarını korumadığı, bilakis bir istismar ve mağduriyet alanı ürettiği açıktır. Düzenleme kadının hakkını korumaya dönük son derece işlevseldir ve çok önemli bir sorunu çözüme kavuşturmaktadır.

Nikah memurlarından nikah kıyma yetkisi alınmamakta, sadece bu yetki müftülere de verilmektedir. Zira asıl olan, nikahı kimin kıydığı değil, nikahın kıyılmasıdır. Düzenlemeyle, resmi nikahın şartlarında bir değişikliğe gidilmediği bilindiği halde, çocuk yaşta evlilikleri veya çoğul evliliği teşvik edeceği şeklindeki iddialar kara propagandadan başka bir şey değildir.

Pratikte, dini ve resmi nikah şeklinde iki uygulamanın olduğu ülkemizde, müftülere nikah kıyma yetkisi vermek iki başlılığı ortadan kaldıracaktır. İki başlı nikah, kayıtsızlığı beraberinde getirdiğinden, müftülerin nikah yetkisi kayıtsızlığı da sona erdirecektir. Böylece kayıtsızlığın ortaya çıkardığı istismar ve mağduriyetler de ortadan kaldırılmış olacaktır.

Nikahın amacı, nesli korumak yani nesil emniyetidir. Bu amacın en iyi şekilde hasıl olması ise devletin sorumluluğundadır. Dolayısıyla devlet, bunun için müftüler yanında diğer başka kamu görevlilerine de isterse bu yetkiyi tanıma selahiyetini haizdir.

Nitekim müftülerin de yapacağı şey belediye nikah memurlarının veya köylerde muhtarların yaptığı gibi kıyılan nikâhı kayıt altına almaktır. Hepsi de resmi nikah işlemidir. Vatandaşların nerede ve kimde nikâh kıydıracakları tamamen kendi serbest iradelerine kalmış bir husustur. Yani isteyen il ve ilçe müftülüklerinde, isteyen de belediyelerde nikâhlarını kıydırabilecektir. Bu basit gerçekliği örterek, konuyu saptırmak, milletin kafasında soru işaretleri oluşturarak konuyu bir problem haline getirmek malum çevrelerin bildik taktiklerinden başka bir şey değildir.

Osman DOĞAN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık