Advert
Advert
Advert
BERAT KANDİLİ
Fahri SAĞLIK

BERAT KANDİLİ

21 Mayıs Cumartesi gününü Pazara bağlayan gece, Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandilini idrak edeceğiz. 
Beratın ilk şartı kimden/nelerden berî ( uzak ) kime/nelere yakın olacağımızı bilmektir. Öncelikle hertürlü şirkten, anne- babalarımıza kötü davranışlardan, sigara, alkol ve uyuşturuculardan, büyü sihir ve gaipten haber alıp vermekten, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık beslemekten, insanların canına kıymaktan, gurur ve kibirden, akrabalarımızla ilişkilerimizi kesmekten uzak duracağız.
Yüce Rabbimize, hidayet rahberi olarak gönderdiği Kur’an-ı Kerime, son Peygamber Hz. Muhammede ( sav ) yakın olacağız.
Tevbekâr kullarını seven ve tevbeleri kabul eden Rabbimize sığındığımız bu gecede, tevbemiz beratımız olsun. Bireysel ve toplumsal anlamda bizleri berata götürecek tevbeler edelim. Sadece dilde kalan değil, gönle inen, ruhta yankı bulan, özeleştiri ve tefekkür ihtiva eden bir tevbe ile kavli ve fiili olarak istiğfar edelim. Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle ailelerimizi camilerimize davet ediyoruz. Hep birlikte Allah’ın evlerine gidelim ve topyekûn tevbeye durarak İslam ümmetinin beraati için dua ve niyaz edelim. Ta ki, sonsuz merhamet ve mağfiret sahibi olan Yüce Allah’ımız, el açıp yalvardığımız bu gecenin ardından arınmış , gönlünü salih ameller işlemeye açmış kullar olarak Ramazan’a ulaşmamızı nasip etsin.
Beratımız kendi elimizdedir. Zira bu dünyada yapıp ettiklerimizle öbür dünyada haşrolacağız. Bu dünyadaki amellerimizle mahşer günü dirileceğiz. Bu geceyi yeniden dirilmek için bir milat kabul edelim ve hem gelecek olan Ramazanımız hem de geri kalan ömrümüz  imar ve inşa ile geçsin.
Berat gecesinde “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim” niyazlarıyla dua edip Yüce Rabbimiz’e yakaran Rahmet Elçisi Sevgili Peygamberimiz (sav), bu gecede Cenab-ı Allah’ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelemiştir. Bu itibarla Berat gecesi, bilerek veya bilmeyerek işlenen hata ve günahlardan tövbe ederek, günahların kalplerde bıraktığı kara lekeleri silelim.
Sadece ferdi ve ailevi mutluluğumuzu değil, toplumsal hayatımızı, barış, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayabilmemizi de tehdit eden maddi-manevi pek çok olumsuzluğun yaşandığı bu günlerde Berat gecesine kavuşan herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki: ‘Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Zümer, 39/53) müjdesinin farkına vararak, ümitlerini canlı tutmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

• Duamız;
• Allahım şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi ramazana ulaştır.
• Allahım şaban ayı hürmetine ümmeti muhammede birlik ve beraberlik nasip eyle.
• Allahım dünyada hepimize güzellikler iyilikler ihsan eyle.
• Allahım ahirettede hepimize güzellikler, iyilikler ihsan eyle ve bizi ölmüşlerimizi cehennem azabından koru.
• Allahım efendimizin şefaatine bizleri nail eyle.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Balıkesir halkımız olmak üzere bütün kardeşlerimin Beraat Kandilini tebrik ediyorum. Ülkemizin, âlem-i İslâm’ın ve tüm insanlığın beraate ermesini, son yıllarda bir türlü istikrara kavuşamayan İslâm dünyasında, kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesini, fitne ateşinden, kargaşa ve kaos ortamından uzaklaşmamıza vesile olmasını, İslâm ülkelerinin tekrar ilim ve medeniyet, barış ve esenlik coğrafyasına dönüşmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Beratınız mübarek olsun.

Fahri SAĞLIK
Karesi Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
Kutlu Doğum Haftası’nın bilinen tarihi
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?
İlahiyatlar ve Diyanet neden hedefte?