Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

04-06 YAŞ GRUBU KUR’AN KURSLARINDA ÇOCUKLARA DİN EĞİTİMİ SEMİNERİ

Talas İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen “04-06 Yaş Grubu Kur’an Kurslarında Çocuklara Din Eğitimi Semineri”, 05.02.2018 Pazartesi günü saat 08.30’da Abdülhamit Han Camii konferans salonunda başladı.

04-06 YAŞ GRUBU KUR’AN KURSLARINDA ÇOCUKLARA DİN EĞİTİMİ SEMİNERİ
  • 06 Şubat 2018, Salı 0:01

“KUR’AN’IN AHLAKINI SEVDİRMELİYİZ. BUNU DA ANLATARAK DEĞİL, YAŞAYARAK VEREBİLİRİZ.

- 04-06 YAŞ GRUBU KUR’AN KURSLARINDA ÇOCUKLARA DİN EĞİTİMİ SEMİNERİ -

Talas İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen “04-06 Yaş Grubu Kur’an Kurslarında Çocuklara Din Eğitimi Semineri”, 05.02.2018 Pazartesi günü saat 08.30’da Abdülhamit Han Camii konferans salonunda başladı.

Seminer, Talas Anayurt Merkez Camii Müezzin Kayyımı Bünyamin Fındıkçı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı şöyle konuştu:

“Bizler 04-06 yaş grubu Kur’an kurslarımızda nasıl daha etkili bir eğitim verebiliriz düşüncesiyle böyle bir seminer düşündük. Ben özellikle İstanbul’dan gelerek bu seminerin organizasyonluğunu yapan Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Şaban Karaköse hocama ve onun nezdinde TİDEF Organizasyonuna çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Seminerin Moderatörü, Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Şaban Karaköse ise şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürü Sayın Nazif Bey, din görevlisi arkadaşlara “Cemaati beklemeyin kendi cemaatinizi yetiştirin” derdi. Sizlerde geleceğin cemaatini yetiştireceklerdensiniz. Bu seminerin sizler için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Seminerin sonunda anketlerimiz olacak. Bu anketlerimizle programımızı değerlendireceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kur’an-ı Kerim’i kıraatiyle, tecvidiyle, ahlakıyla ve ahkâmıyla öğretmeye bizi memur eden Rabbimize hamdolsun. Kur’an’ı Kerim’i nasıl okuyacağımız ve anlayacağımız hususunda bizlere örnek olan; peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e selam olsun diyerek sözlerine başlayan İl Müftümüz Sayın Doç. Dr. Şahin Güven ise şöyle konuştu:

Kıymetli hoca hanımlar; ülkemiz geçmişten bugüne din eğitimi hususunda hangi badireleri atlattı, biliyorsunuz. Şimdi Yüce Mevla şöyle bir imkân sunuyor; daha okula gitmemiş olan, annesinin kucağından sokağa çıkarken Hoca Hanım olarak, öğretmen olarak sizleri gören bir nesille karşı karşıyayız. Dört yaşındaki bir evladımızın, Kur’an kursuna gelmesi bizim için bir nimettir. Allahu Teâlâ bizlere böyle bir nimeti bahşetti. Şunu da biliyoruz ki; her nimetin şükrü kendi türünden yapılır. Yüce Mevla bizlere böyle bir imkân verdiyse bu imkânı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

 “ÇOCUKLARA EN GÜZEL ÖRNEK OLMA GAYRETİ İÇERİSİNDE OLMALIYIZ”

04-06 Yaş Kur’an kursları büyük bir imkân. Şu an Kayseri’mizde dört binin üzerinde 04-06 yaş Kur’an kursu öğrencimiz var. Türkiye’de 85.000 öğrencimiz var. Bu evlatlar bizlere emanet, bunlar bizim evlatlarımız. Siz bugün başkalarının çocuklarını yetiştiriyorsunuz, yarın bu çocuklar sizlerin çocuklarını ve torunlarını yetiştirecek inşallah. Bu sebeple bizim yapmamız gereken şey emanet bilinci içerisinde evlatlarımıza eğitim vermek. Eğitim verirken sadece görselliğe, Kur’an-ı Kerim’i öğretmeye, telaffuz ettirmeye çalışmayın. Maalesef çoğunluğumuz bununla uğraşıyor. Kur’an’ın ahlakı ve ahkâmı ancak bu yaşlarda verimli bir şekilde öğretilebilir. Manevi karakter gelişimi eğitimleri bu yüzden çok mühimdir. Kur’an’ın ahlakını sevdirmeliyiz. Bunu da anlatarak değil, yaşayarak verebiliriz. Çocuklara en güzel örnek olma gayreti içerisinde olmalıyız. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ashabına dedi ki; ben nasıl namaz kılıyorsam bana bakın, o şekilde kılın. Sahabe de ona göre kıldı. Demek ki uygulamalı eğitim gerçekten çok önemlidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

İki gün sürecek seminerde alanlarında uzman olan Hatice Işılak Durmuş tarafından “Okul Öncesinde Ses Temelli Kur’an Eğitimi”, Neriman Karatekin tarafından “Okul Öncesinde Din Eğitiminde Meteryal Hazırlama Teknikleri ve Sosyal Beceri Etkinlikleri”, Zeynep Elif Çakır tarafından “Eğitsel Oyunların Din Öğretiminde Kullanılması” ve Mühübe Aksu Gül tarafından da “04-06 Yaş Gelişim Psikolojisi” konuları anlatılacak.

İki günü kapsayan bu programa, İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcısı Fatma Feyza Güner, Melikgazi İlçe Müftüsü Yahya Polat, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, Hacılar İlçe Müftüsü Mehmet Özbek, Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Şaban Karaköse, Seminer konuşmacıları Zeynep Elif Çakır, Mühübe Aksu Gül, Neriman Karatekin, Hatice Işılak Durmuş ve Melikgazi, Kocasinan, Talas ve Hacılar ilçelerindeki 04-06 yaş gurubu Kur’an kuslarında görev yapan Kur’an kursu öğreticileri katıldı.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık