Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Kayseri\'de Ramazan İstişare Toplantısı Yapıldı

03.06.2016 Cuma günü saat 08.30’da İl Müftülüğü toplantı salonunda İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven başkanlığında “2016 Yılı Ramazan Ayı Din Hizmetlerini Değerlendirme İstişare Toplantısı” yapıldı.

Kayseri\'de Ramazan İstişare Toplantısı Yapıldı
  • 03 Haziran 2016, Cuma 23:24

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:   

İL MÜFTÜSÜ DOÇ. DR. ŞAHİN GÜVEN'DEN YAPIMI DEVAM EDEN CAMİ VE KUR'AN KURSU İNŞAATLARINA İNCELEME

01.06.2016 Çarşamba günü İl Müftüsü Doç Dr. Şahin Güven, Kocasinan ve Melikgazi İlçelerinde yapımı devam eden Melikgazi İlçe Müftülüğüne bağlı Mimarsinan Organize Sanayi Camii, Osman ve Nimet Alan Kur'an Kursu, Kocasinan İlçe Müftülüğüne bağlı Uhud Kur'an Kursu inşaatlarında incelemeler yaptı ve eksikliklerini yerinde tespit ederek eksikliklerin giderilmesi konusunda  görevliler ile bilgi alışverişinde bulundu.

Ziyaretler esnasında İl Müftüsü Güven'e İl Müftü Yardımcımız Galip Koçer, Melikgazi İlçe Müftüsü Musa Dolar, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya ve beraberindeki heyet eşlik etti.

HAZİRAN AYI İLÇE MÜFTÜLERİ TOPLANTISI TALAS’DA YAPILDI

Mutat olarak her ay yapılan İlçe Müftüleri toplantısı İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven’in başkanlığında 02.06.2016 Perşembe günü saat 09.00’da Talas İlçe Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıda, 2016 Yılı Ramazan Ayı Hizmetleri kapsamında; “Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman” konulu temanın görüşülmesi, Ramazan Ayı Özel Vaaz ve İrşat Programının görüşülmesi, Ramazan ayı kardeş il ve ilçe vaaz irşat programlarının planlanması, Ramazan ayı öncesinde camilerde genel temizlik ve bakımların yapılması, namazların Ta’dil-i Erkâna riayet edilerek iki rekâtta bir selam vermek suretiyle kıldırılması, imkânlar ölçüsünde her ilçede en az bir camii de hatimle teravih namazı kıldırılması, başta şehit yakınları ve gaziler olmak üzere topluma yönelik iftar programlarının düzenlenmesi, yoksul/mülteci aileler ile diğer aileler arasında “Kardeş Aile” uygulamasının teşvik edilmesi, ilçe müftülüklerine gönderilen “2016 Yılı Ramazan Ayı Talimatı”na uygun hareket edilmesi, Ramazan ayı faaliyetlerinin DHYS’ ye girilmesi, bayanlara yönelik hazırlanan vaaz irşat program ve saatlerin cemaate duyurulması, 2016 Yaz Gençlik Kamplarının duyurulması, yaz kurslarında işitme engellilere yönelik işaret dili kursunun açılması;

2016 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları” kapsamında; 2016 Yaz Kur’an Kursları Eğitim Öğretim Takviminin görüşülmesi, mülteci öğrencilere Yaz Kur’an Kursu açma konusunun görüşülmesi, 04-06 yaş öğrencilerine yönelik Yaz Kur’an Kursu faaliyetlerinin görüşülmesi, Yaz Kur’an Kurslarında görevli personelin Hizmet İçi Eğitimlerinin görüşülmesi, Hafızlık Tespit Sınavının başlaması hususunda; sınav müracaatlarının alınması, (01- 24 Haziran 2016) yabancı uyruklu vatandaşların bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi, kurum içi atamalara esas olmak üzere öğreticiye ihtiyaç duyulan Erkek Kur'an Kursu isimlerinin ve öğretici sayılarının belirlenmesi, mazeret atamaları için öğreticiye ihtiyaç duyulan Kur'an Kursu isimlerinin bildirilmesi, camilerde antik değeri olmayan ihtiyaç fazlası malzemelerin Suriyeli mültecilere dağıtılması,6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında uygulamaların görüşülmesi, Kalkınma Ajansı ORAN tarafından kabul edilen projelerin değerlendirilmesi, TDV Yayın ve Matbaacılık Tic. İşletmesinin “ Hiçbir Kütüphane İslâm Ansiklopedisiz Kalmasın” ve “ Cami Kütüphanesi”  kampanyalarının görüşülmesi ve gündemdeki diğer konular görüşüldü.

Toplantı sonrası İl Müftüsü ve İlçe Müftüleri Talas merkezde bulunan 13 okulda öğrencilerle söyleşiler gerçekleştirdiler. İl Müftüsü Güven, Talas Çok Programlı Anadolu Lisesi 9-10 sınıf öğrencilerine “ Değerler Eğitimi; Küfürsüz Ağızlar” projesi kapsamında Bahçelievler Ahmet Samancı Camii’nde konferans verdi.

“RAMAZAN AYI SADECE ORUÇ AYI DEĞİL AYNI ZAMANDA KUR’AN AYIDIR”

02.06.2016 Perşembe günü mutat olarak her ay yapılan İlçe Müftüleri toplantısı bu ay Talas İlçe Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı.

Toplantı sonrası İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven Talas Çok Programlı Anadolu Lisesi 9-10 sınıf öğrencilerine Bahçelievler Ahmet Samancı Camii’nde, İncesu İlçe Müftüsü Ali Bingül Fatma Zehra Dülgeroğlu Ortaokulu’nda, Özvatan İlçe Müftüsü Sahra Galip Özsan Ortaokulu’nda, Felâhiye İlçe Müftüsü Yusuf Anık Şehit Binbaşı Mahmut Şahin Ortaokulu’nda, Akkışla İlçe Müftüsü Şükrü Safa Toki Şehit Levent Çetinkaya Ortaokulu’nda, Hacılar İlçe Müftüsü Mehmet Özbek Osman Neyire Akgöz İmam Hatip Ortaokulu’nda, Tomarza İlçe Müftüsü Harun Kılıç Rauf Denktaş Ortaokulu’nda, Sarıoğlan İlçe Müftüsü Necmettin Saydan Fatma Kemal Timuçin Anadolu Lisesi’nde, Develi İlçe Müftüsü Zekeriya Koçak, Yahyalı İlçe Müftüsü Bahri Çam Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi’nde, Melikgazi İlçe Müftüsü Musa Dolar Talas Anadolu Lisesi’nde öğrencilere sohbet ettiler.

İl Müftüsü Güven, Talas Çok Programlı Anadolu Lisesi 9-10 sınıf öğrencilerine “Değerler Eğitimi; Küfürsüz Ağızlar” projesi kapsamında Bahçelievler Ahmet Samancı Camii’nde sohbet etti.

İl Müftüsü Güven. “Ramazan ayı sadece oruç ayı değil aynı zamanda Kur’an ayıdır. İnşallah Ramazan ayında hepimiz oruç tutacağız. Oruç tutmanın zevkini, hazzını alın. Oruç tutmanın hazzını iftara oturduğumuz zaman alırız. İftara 5 dakika kala önünüzde yemek var ama yemiyorsunuz. İşte sizi durduran, nefsinizi engelleyen şey Allah’a olan inancınızdır. Sevgili gençler, ahlaklı, edepli geçlere kötü söz yakışmaz. Kimseye yakışmaz ama gençlere hiç yakışmaz. Onun için lütfen birbirinize kötü söz söylemeyin. Konuşurken karşınızdaki insan size kötü söz söylerse bile siz, kardeşim bu doğru bir şey değil, ben sana kötü söz söyleyemem deyin. Kendiniz kötü söz söylemediğiniz gibi iki gün sonra o size kötü söz söyleyen insan da hatasını anlayacak ve o da kötü söz söylemeyecektir.” dedi.

HÜSN-İ HAT SERGİSİ AÇILDI

Talas İlçe Müftülüğüne bağlı İzzet Bayraktar Camii Gençlik Merkezi ile Türgev Kayseri Şubesi’nce ortaklaşa düzenlenen Hüsn-i Hat dersleri kapsamında yapılan yılsonu Hüsn-i Hat sergisi açıldı.

Açılışa İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri ve vatandaşlar katıldı.

Sergi açılış konuşmasını Talas Fetih Camii İmam Hatibi Hattat Uğur Nayir yaptı. İl Müftüsü Güven, Hüsn-ü Hat sanatının yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsediklerini dile getirdi ve serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.  

Konuşmaların ardından protokol tarafından kurdele kesilerek sergi açılışı yapıldı. Açılış sonrası protokol tarafından sergi toplu olarak gezildi. Talas Fetih Camii İmam Hatibi Hattat Sayın Nayir tarafından sergilenen eserler hakkında bilgi verdi.

40 eserin yer aldığı Hüsn-i Hat eserleri 2 gün boyunca sergilenecek.

2016 YILI RAMAZAN AYI DİN HİZMETLERİNİ DEĞERLENDİRME İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

03.06.2016 Cuma günü saat 08.30’da İl Müftülüğü toplantı salonunda İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven başkanlığında “2016 Yılı Ramazan Ayı Din Hizmetlerini Değerlendirme İstişare Toplantısı” yapıldı.

Toplantıya İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfullah Cebeci, İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Atik, İl Müftü Yardımcıları Mahmut Taşyapan, Atıf Akşit, Galip Koçer, Tandoğan Topçu, Salih Sezik, Melikgazi İlçe Müftüsü Musa Dolar, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, Hacılar İlçe Müftüsü Mehmet Özbek, Emekli Müftü Hüseyin Şimşek, Emekli Müftü Nurullah Soyak katıldı.

Toplantıda Ramazan ayında hatimle teravih kılınacak camiler, vaazlar, teravih namazlarının 2 şer rekât kıldırılması, mukabele okunması, itikâf yapılacak camiler ve gündemdeki diğer konular görüşüldü.

Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık