Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Cami Görevlilerine Rotasyon uygulaması yönetmelikte bulunmaktadır.

DİYANET HABER- Diyanet İşleri Başkanlığından sendikamıza 08.05.2017 tarih ve 32479 sayılı yazı ile verilen cevapta Rotasyon maddesinin yönetmelikte bulunduğu ifade edildi.

Cami Görevlilerine Rotasyon uygulaması yönetmelikte bulunmaktadır.
  • 12 Mayıs 2017, Cuma 0:02

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin  2017 yılında Cami görevlilerine rotasyonun uygulaması ile ilgili bilgi talebine ilişkin  Diyanet İşleri Başkanlığının vermiş oldiğu cevaba ilişkin bir basın açıklaması yaptı. 
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığından sendikamıza 08.05.2017 tarih ve 32479 sayılı yazı ile verilen cevapta Rotasyon maddesinin yönetmelikte bulunduğu ifade edildi.
 
Bağımsız Diyanet Sen olarak 07.04.2017 tarih ve 80 sayılı yazı ile üyelerimiz ve personel tarafından 2017 yılı içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğin “Aynı yerdeki cami görevlilerinin yer değiştirmesi başlıklı” Geçici 1.Maddesine göre bulunduğu yerde sekiz  (8) yılını tamamlayanların yerlerinin değiştirilip değiştirilmeyeceğini, anılan yönetmelik hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağına dair çeşitli sorular geldiğini, gelen bilgi taleplerini 2015 ve 2016 yıllarında yönetmelik hükümleri uygulanmadığından 2017 yılı içerisinde uygulanıp uygulanmayacağı hususlarında tereddütleri giderecek ve uygulamaya esas olacak çerçevede cevap verilmesi mümkün olmadığını ve bu sebeple de bilgiye ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştik.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı ise konuya ilişkin olarak sendikamıza vermiş olduğu cevapta “Başkanlığımız Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Geçici 1. madde kapsamında cami görevlilerinin yer değişikliği hükmünün uygulanmasına dair bilgi talebini içeren ilgi yazı incelenmiştir. Söz konusu madde ile ilgili hükümler Başkanlığımız Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde bulunmaktadır.” ifadelerine ver vermiştir.
 
 2017 YILINDAN İTİBAREN BULUNDUĞU YERDE SEKİZ YILINI TAMAMLAYANLARIN HESAPLAMASINDA 1 HAZİRAN TARİHİ ESAS ALINACAĞI BELİRTİLMEKTEDİR.
 
Bahse konu olan Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliğinin “Aynı yerdeki cami görevlilerinin yer değiştirmesi başlıklı” Geçici 1.Maddesinde “Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi beş yılını tamamlamış olanların yer değişiklikleri, 2014 yılı Haziran-Eylül döneminde; yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, on beş yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılır. Bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin dördüncü fıkrasındaki süreye göre zorunlu yer değişiklikleri ise 2017 yılından itibaren yapılmaya başlanır ve sürelerin hesaplamasında 1 Haziran tarihi esas alınır ” hükümleri yer almaktadır.
 
Bilindiği üzere idarelerin işlemleri şifahi değil yazılı metinlere göre yapılmaktadır. Yazı metinler ise mevzuat hükümleridir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ise “idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kuralları olduğu belirtilmekle, bu sebeple de kanunların, ve yönetmeliklerin düzenlendiği, düzenlenen Söz konusu yönetmelik madde ile ilgili hükümler Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde bulunduğu sürece tereddütlerin oluşmaya devam edeceği aşikârdır.
 
ROTASYON MADDESİ YÖNETMELİKTE BULUNMAKTADIR.
Diğer bir ifade ile Rotasyon maddesi yönetmelikte bulunduğunu Diyanet İşleri Başkanlığı sendikamıza yazmış olduğu yazıda belirtmektedir.
 
MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ OLMAMASI DURUMUNDA DEVAM EDECEĞİ, ÜLKENİN İÇERİSİNDE BULUNDUĞU DURUM SEBEBİYLE OLMAMASI YÖNÜNDE ONAY ALINMASI VEYA YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ DURUMUNDA İSE SONA EDECEĞİNİ ÖNGÖRMEKTEYİZ.
 
Din görevlileri tarafından en çok merak edilen konuların başında 2017 yılında rotasyon olup olmayacağı konusu olduğu, mevzuat değişikliği olmaması durumunda sendika olarak rotasyonun devam edeceği, devam etmemesi yönünde ülkenin içerisinde bulunduğu durum sebebiyle onay alınması veya yönetmelik değişikliği durumunda ise sona edeceğini öngörmekteyiz.
 
Bağımsız Diyanet Sen olarak Üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza gelen bilgi taleplerini sağlıklı şekilde cevaplamaya, diyanet personelin faydasına olacak tüm çalışmalarda sosyal taraf olarak katkı sunmaya hazır olduğumuz bir kez daha yeniliyor, bilgiye ihtiyaç duyulan konularda gerekli bilgilendirme açıklamalarında bulunmaya, kurum ve kuruluşlarla gerekli görüşmeleri yapmaya, personelden gelen haklı ve meşru talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz” dedi.
 
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık