Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

MBSTS\'de Geçici Görevli izin Süresi

DİYANET HABER- Bağımsız Diyanet Sen’den MBSTS izinleri ile ilgili önemli açıklama... Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin ÖSYM tarafından 8 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:30\'da uygulanacak olan 2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (2017 DİB-MBSTS) başvuran diyanet personelinin görevli izinli sayılacağını belirtti.

MBSTS\'de Geçici Görevli izin Süresi
  • 06 Nisan 2017, Perşembe 22:38

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin ÖSYM tarafından 8 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:30'da uygulanacak olan 2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit  Sınavına (2017 DİB-MBSTS) başvuran diyanet personelinin görevli izinli sayılacağını belirtti.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili olarak yapmış olduğu basın açıklamasında;
 
Sendikamıza 8 Nisan 2017 tarihinde ÖSYM tarafından, saat 14.30’da uygulanacak olan 2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına katılacak olan diyanet personelinin yıllık izin dışında kullanacakları izinlerin idari izin mi,  mazeret izni mi yoksa görevli izinli mi olacağı hususlarında tereddüt oluştuğuna dair üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza çeşitli sorular yöneltilmektedir” dedi.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından MBST sınavı için harcırah başlıklı mütalaasında şu ifadelere yer verilmiştir.
 
“6245 sayılı Kanun’un 18. maddesinde, “Görevlerine ait mesleki ve sıhhi yeterliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine imtihan için gönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ile bu amaçla gönderildikleri yerde geçen sürenin en çok yedi günü için gündelik ödenir.” hükmü yer almaktadır.
 
Dikkat edilirse sınavın adı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’dır ve bu sınava katılmak;
nakil, hac ve yurtdışı görevi sınavlarına katılabilmenin ön şartı olarak kabul edilmiştir.
 
Bu düzenlemelerle, din görevlilerinin mesleki bilgilerinin sürekli olarak güçlü kalması ve
gelişmesi hedeflenmiştir. Diğer taraftan, kişinin görev mahallinden hareketinin nedeni;
kamunun sınavına katılmak yani kamusal bir hizmetin görülmesidir.
Buna göre, Başkanlıkça açılan sınavlar için memuriyet mahallinden başka bir yere gidenlere, yol gideri ve yolda geçen süre ile gidilen yerde kalınan gün için yevmiye ödenebileceği, kişi nerede sınava girerse girsin ödemeye esas sınav yeri olarak en yakın ilin dikkate alınması gerektiği ve bu durumdaki PERSONELİN GEÇİCİ GÖREVLİ SAYILACAĞI değerlendirilmektedir.” denilmiştir.
 
Personelin girmiş olduğu sınavın mesleki yeterliğin tespiti niteliğinde olduğundan, diğer taraftan Başkanlıkça ÖSYM yaptırıldığından kurumca görülen bir lüzumdan söz edileceğinden dolayı tam gün idari geçici görevli izinli sayılması gerekmektedir.

Ancak 8 Nisan 2017 tarihinde ÖSYM tarafından, saat 14.30’da uygulanacak olan 2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına katılacak olan diyanet personelinin yıllık izin dışında görevli izinli sayılır.

Diğer taraftan  görevlinin sınav yeri memuriyet mahallinden başka bir yer olması durumunda  tam gün geçici görevli izni sayılır, memuriyet mahalli içindeki yerde sınava girecekse düzenli vasıtanın olup olmasına göre değişecektir.

A)    MBSTS’ ye katılan görevli sınavın yapıldığı şehir merkezinde görev yapıyorsa ve sınav bitiş tarihinden itibaren yatsı namazına yetişebilecek süre kalıyorsa ve otobüs sefer saatleri düzenli ise mazereti süresince görevli izinli sayılır.

B)    Görevli izinli sayılacak personel sınav için memuriyet mahalli dışına çıkıyorsa 6245 sayılı Kanun’un 18. maddesinde “gündelik” ifadesi geçtiğinden bu ifadeye göre izin verilir, ve  görev yaptığı görev yeri şehir merkezi dışında ve düzenli ulaşım aracı yoksa veya sabah ve akşam olmak üzere gidiş ve dönüş olmak üzere tek sefer varsa tam gün izinli sayılır. Düzenli ulaşım aracı yoksa Görevlinin kendi aracının olup olmaması gidiş dönüşler için kıstas olamaz, belediye veya muhtarlığının düzenli aracının ulaşım sağlamaması durumunda tam gün izinli sayılır.

Diyanet İşleri Başkanlığı personeline yönelik olarak yapılacak olan sınava katılacaklara gerekli kolaylık sağlanmalı, GÖREVLİ İZİNLİ sayılan ve memuriyet mahalli dışında sınava katılacak personele ise ilgili kalemden kişi nerede sınava girerse girsin ödemeye esas sınav yeri olarak en yakın il dikkate alarak ücret ödenmelidir.

Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen mütalaalar çerçevesinde ve 6245 sayılı Kanun’un 18. maddesinde “gündelik” ifadesi geçtiğinden sınava hazırlık, sınava gireceği binanın ulaşımı gibi durumlar ve yine başka bir mütalaada “İlgili personele sınava katıldığı gün için yevmiye ve mutat vasıta yol masrafı ödenebileceği, bu süre zarfında kişinin geçici görevli sayılacağı” ifadelerine yer verildiğinden görevli izinli olması gerektiği tarafımızca değerlendirilmektedir” dedi.
 
 
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık