Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Özdemir, Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sınavlarındaki iptal kararı kaldırılsın.

DİYANET HABER-Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığınca sınavların iptal kararının durdurulduğuna dair yapılan açıklama üzerine yazılı bir açıklama yaparak duyuruda gözden kaçan mağduriyeti dile getirdi.

Özdemir, Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sınavlarındaki iptal kararı kaldırılsın.
  • 27 Ağustos 2016, Cumartesi 15:55

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>>  TIKLAYINIZ

 

DiniHaberler.com.tr:  Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığınca sınavların iptal kararının durdurulduğuna dair yapılan açıklama üzerine yazılı bir açıklama yaparak duyuruda gözden kaçan mağduriyeti dile getirdi. Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz işgal girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar çerçevesinde 2016 yılında bir kısmı yapılan veya yapılması planlanan Vaizlik Giriş Sınavı sözlü aşaması, 11.07.2016-15.07.2016 tarihlerinde bir kısmı yapılan ve 16.07.2016-17.07.2016 yapılması planlanıp ertelenen 2016 Yılı 4-B Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sözlü Sınavı (SÖZPER-2016-III), Sözlü aşaması planlanıp ertelenen 2016 Yılı Eğitim Görevlisi Sınavı (Sözlü) başvuruları, Sözlü aşaması planlanıp ertelenen 2016 yılı Öğretmen (Kur'an-ı Kerim) Alım Sınavı başvuruları, İhtisas kursuna kursiyer seçimi için 24 Nisan 2016 tarihinde yapılan yazılı ve 16-27 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen sözlü uygulamalı sınavlar, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında görevlendirilmesi düşünülen Vaizlerin değerlendirme görüşmelerini iptal ettiğini duyurmuştu. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığınca 25 Ağustos tarihinde yapılan son duyuruda sınavların iptal kararının durdurulduğu açıklandı. Açıklama  şöyle: İhtisas Kursu kursiyer seçim sınavları, 2016 yılı vaizlik giriş sınavının sözlü aşaması, 2016 yılı Eğitim görevlisi sınavının başvuruları, 2016 yılı öğretmen (Kur’an-ı kerim) alım sınavının başvurularının iptal işlemi yapılan incelemeler ve personelimizin yaşadığı mağduriyetler göz önünde bulundurularak Başkanlık makamı onayı ile 25 Ağustos 2016 tarihinde sonlandırılmıştır.”

Ancak yapılan duyuruda Sözleşmeli İmam-Hatip alımı sınavlarının iptal kararının yer almadığını ve bu sınavlara hazırlananların yaşadığı mağduriyetin dikkate alınmadığını belirten Özdemir, açıklamasına şöyle devam etti: “15 Temmuz işgal girişiminin ardından sınavların iptal edildiğini ancak son yapılan duyuru ile iptal kararının Başkanlık onayı ile durdurulduğunu anlıyoruz. Vaiz, Eğitim Görevlisi, Öğretmen alımı gibi sınavların iptal kararının durdurulması sevindiricidir. Bu meslek gruplarında yaşanan mağduriyet önlendi. Ancak 2016 yılı 4-B Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sözlü Sınavlarına getirilen iptal kararının kaldırılmadığını görüyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının sınavların iptal kararının durdurulmasına dair aldığı bu kararda yapılan haksızlığın giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 4-B Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sınavlarına hazırlanan ve bu aşamada büyük hayal kırıklığı yaşayanların mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Maddi, manevi ve psikolojik olarak sınavlara hazırlanarak umutlu bekleyiş içine giren bu kişilerin umutlarıyla oynanmasını doğru bulmuyoruz. Bu sınavlara hazırlanan kardeşlerimizin sınavlarının iptal kararı durdurulmadığı takdirde telafisi imkânsız sonuçlar doğuracağı endişesini taşıyoruz. Bu nedenle 2016 Yılı 4-B Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sınav (SÖZPER-2016-III) üzerindeki iptal kararı durdurulmalıdır.

Sınav başvurularının iptal işlemi, yapılan incelemeler ve personelin yaşadığı mağduriyetler göz önünde bulundurularak nasıl kaldırılmış ise aynı mağduriyetin Sözleşmeli İmam-Hatip Sınavlarına hazırlananlar içinde geçerli olduğu aşikârdır. Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığı bu sınavlara katılacak olanların durumlarını da inceleme imkânına sahiptir. Kısa sürede gerekli inceleme yapılarak söz konusu mağduriyetlerin önlenmesi hem vicdani, hem de hukuki bir gerekliliktir.

Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sınavlarına hazırlananlar tarafından sendikamıza çok sayıda şikâyet geliyor. Kendilerine yapılan haksızlığın giderilmesini istiyorlar. 11.07.2016-15.07.2016 tarihlerinde bir kısmı yapılan 4-B Sözleşmeli İmam-Hatip Alımı Sınavlarına katılarak 70 puanın üzerinde puan alanlar mağdur oldu. Bu mağduriyetin önlenmesi talep ediliyor. Bunların başta FETÖ olmak üzere diğer terör örgütleriyle bağlantılarının olup olmadığı incelensin. Biz inanıyoruz ki bu kardeşlerimizin bu örgütlerle hiçbir bağlantısı yoktur. Kurunun yanında yaşında yanmaması ve mağduriyet yaşanmaması için söz konusu sınavın iptal kararının durdurulmasını istiyoruz.”

 

Diyanet Sözleşmeli, Vekil ve Fahriler Platformu Grubumuza  Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz...

 

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık