Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Rotasyon A Grubu Camilerden Başlasın

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile görüşen Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Rotasyon A Grubu Camilerden Başlayarak Uygulansın” dedi.

Rotasyon A Grubu Camilerden Başlasın
  • 09 Mayıs 2016, Pazartesi 20:19
Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:     Din-Bir-Sen Genel Başkanlığı’na seçildiği günden itibaren söylemleri ve çalışmalarıyla dikkat çeken Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’le bir araya gelerek önemli konularda görüşlerini iletti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki makam odasında gerçekleşen görüşmede Özdemir’e Genel Başkan Yardımcısı Menderes Ateş, Ankara İl Başkanı Veli Ekin, Genel Başkan Başdanışmanı Şükrü Şahin ve Samsun din görevlisi Cengiz Güngör eşlik etti. Görmez’in sıcak karşıladığı Özdemir, din görevlilerinin sorunlarıyla ilgili önemli konuları gündeme taşıdı.

Rotasyon A Grubu Camilerden Başlayarak Uygulansın

Çok sayıda din görevlisinin rotasyon konusunda mağdur edildiğini belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, rotasyona uğrayan, ancak rotasyonun askıya alınmasıyla endişeli bir bekleyiş içerisinde kalan din görevlileri arasında tedirginlik oluştuğunu, camiada rotasyona uğrayanlara haksızlık yapıldığı yönünde yaygın bir kanaat oluştuğunu belirterek, rotasyonun A Grubu Camilerden başlayarak uygulanmasından yana olduklarını söyledi.

Rotasyon konusundaki önerimiz

Özdemir, Din-Bir-Sen olarak rotasyon konusundaki beklentileri ve önerilerini şöyle sıraladı: “Din-Bir-Sen olarak rotasyonun uygulanmasından yanayız. Diyanet camiasının yüzde 90’ı rotasyonun uygulanmasından yana… Ancak rotasyon uygulanırken hiç kimseye haksızlık yapılmamalıdır. Malûm sendikanın, hatırı sayılır kişilerin ve siyasetçilerin isteğine göre yapılmamalıdır. Rotasyonun adil uygulanmasından yanayız. Bu konudaki önerimizi çeşitli tarihlerde açıkladık. Önerimiz şudur; Her yıl bütün illerde din görevlileri açığı ile rotasyona tabii olacak personelin hizmet yılı puanı ve bitirdiği okul puanının toplamına göre il dışı ve il içi rotasyona tabii olacak personel tespit edilerek camilerin listesi ile birlikte Müftülüklerin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitelerinde yayınlansın. Personel görev yapacağı yeri kendisi belirlerse rotasyon sorunu tamamen ortadan kalkar. Rotasyon şeffaf olursa hiç kimse itiraz edemez.”

D.İ.B. Prof. Dr. Mehmet Görmez de konuyla ilgili açıklamasında, rotasyonun uygulanacağını ve hiç kimsenin mağdur edilmesinden yana olmadıklarını söyledi. Sendikaların ve din görevlilerinin içi rahat olsun, hiç kimsenin sözüyle hareket etmeyiz, hakkaniyetten ayrılmayız, diyen Görmez, şunları söyledi: “Rotasyonla ilgili görüşlerinizi önemsiyoruz. Bu konudaki önerinizi ilgili birimlere iletin. İnceleyeceğiz. Amacımız hiç kimseyi mağdur etmeden, herkesin memnun olacağı bir çalışma yapmaktır.”

İLİTAM gündemde yok!

Görüşmede, Diyanet-Sen’in İLİTAM konusunu istismar ederek din görevlilerini kandırdığını belirten Özdemir, İLİTAM konusundaki kararlılığımız devam etmektedir. Ancak çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre İLİTAM konusunda din görevlilerinin beklentileri kesinlikle karşılanmayacak, ifadelerini kullanarak bu konudaki görüşlerini Görmez’e aktardı.

Müftülük personeli sendikalı olmasın

Görüşmede, Müftülük personelinin sendikalı olmalarının sakıncalarını anlatan Özdemir, şunları söyledi: “Müftülüklerde çalışan yetkili sendika temsilcilerinin diğer sendikaların üyelerine baskı yapmaları büyük sıkıntı yaratıyor. Diğer sendika üyelerinin işlemleri geciktiriliyor. Çeşitli bahanelerle soruşturma açtırılıyor. Mobbing uygulanıyor. Hâlbuki Başbakanlık genelgesi ile de mobbing’in suç olduğu bütün kurumlara duyurulmuştur. Müftülükte çalıştığı sürece personelin sendika üyesi olmaması için yeni bir düzenleme yapılarak bu sıkıntıların giderilmesinden yanayız.”

Sendikalar, Diyanet teşkilatını desteklemelidir

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu milletin öz değerlerini yaşatan, tarihten aldığı misyonu bugün en üst seviyede yaygınlaştırarak İslam’a hizmet eden bir kurum olduğuna dikkat çeken Özdemir, bu nedenle sendikalar, Diyanet teşkilatını desteklemelidir, diyerek şunları söyledi: “Sendikalar, kendi menfaatleri doğrultusunda işine geldiği gibi davranmamalıdır. Bu milletin olmazsa olmaz değerlerini yaşatmaya çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı gibi güzide bir kurumun korunması zorunludur. Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik saldırılara karşı sendikaların duruşu önemlidir. Bu kurumun kaldırılmasını teklif etmek, milleti dinden uzaklaştırmak demektir. Bu nedenle Diyanet’i eleştirirken daha yapıcı dil kullanılmalı, kuruma zarar verecek söylemlerden kaçınılmalıdır. Özellikle sendikaların, Diyanet’i yıpratan değil, yanında olan, destekleyen tavır içinde bulunmaları gerekir.”

Çok olumlu ve yapıcı bir görüşme oldu

Sayın Başkanımıza din görevlilerinin sorunları, çözüm önerileri ve sendika olarak taleplerimizi içerin bir dosya sunduk, diyen Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “9. Başkanlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesini ilettik. Başkanlarımızın talepleri üzerine ciddi bir görüşme gerçekleştirdik. Çok olumlu ve yapıcı bir görüşme oldu. Kendisine, din görevlilerinin sorunları ve beklentileriyle ilgili açıklamalarda bulunduk. Kendisi de bize önerilerinizi getirin, inceleyelim. Birlikte çözüm bulalım, dedi. Kendisine aktardığımız konularda hemfikir olduğumuzu görmekten çok memnun oldum.

Sayın Başkandan camilerin yanında gençlik merkezleri açılmasını talep ettik. Sabah namazında gençlik buluşmalarının önemine değinerek desteklediğimizi ifade ettik. Sayın Başkanda önerilerimizle ilgili dosyayı ilgili birimlere sunmamızı istedi.”

Eleştirirken yapıcı dil kullanılmalı…

Böylesine olumlu ve yapıcı bir görüşmenin ardından çıkıpta dersek ki; sendika olarak D.İ.B. Sayın Görmez’i ziyaret ettik. Dosya sunduk, ancak bize destek vermiyor, gibi açıklamalarda bulunursak haksızlık yapmış oluruz. Çünkü Sayın Görmez, dinleyen ve konuyu çok iyi analiz edebilen bir insan. Sayın Görmez’de eleştirilebilir. Ancak eleştirirken kasti olarak yıpratma ve karalama yoluna gidilirse kuruma zarar verilir. Eleştirirken yapıcı dil kullanmak, kurumu korumak anlamında önemlidir. Din-Bir-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı desteklediğimizi ve hem kurumumuzun hem de Sayın Başkan’ın yanında olduğumuzu belirttik. Bundan sonra uyumlu bir şekilde çalışacağız. ‘Hükümet yanlısıyız,’ diyerek devlet erkinin adını kullananların din görevlilerine baskı yaptığını, kurumu ve kurum yöneticilerini töhmet altında bırakarak zarar verdiğinin altını çizdik. Sayın Başkan da böyle bir şeye müsaade etmeyeceklerini söyledi.”

 

 

 

 

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:    

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık