Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Sendika\'dan Bireysel Emeklilik Uyarısı

DİYANET HABER- Bağımsız Diyanet Sen’den Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili Diyanet personelini ilgilendiren önemli açıklama.

Sendika\'dan Bireysel Emeklilik Uyarısı
  • 06 Nisan 2017, Perşembe 12:56

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:

BAĞIMSIZ DİYANET SEN’DEN BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili basın açıklaması yaparak “45 yaş üzeri olanlar otomatik katılıma dahil olamadığı gibi 45 yaş altı olan kamu çalışanlarına Bireysel emeklilik sistemi zorunlu olmakla birlikte 2 ay içerisinde sistemden çıkma hakkı tanındığını söyledi.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN basın açıklamasında şöyle dedi:
 
Muhasebat Genel Müdürlüğünün internet üzerinden yayınlamış olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi Uygulama kılavuzuna göre, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak isteyenler aşağıda verilen Bireysel Emeklilik Şirketlerine başvurmaları gerekmektedir.
 
 
BİREYSEL EMEKLİLİK (OTOMATİK KATILIM) SİSTEMİNE İLİŞKİN UYGULAMA KLAVUZUNDA YER ALAN BİLGİLERE GÖRE;
 
1- Bireysel emeklilik otomatik katılım sistemi (OKS) prim kesinti oranı, maaş hesaplaması KBS üzerinden yapılan tüm personel için ilk ay, “asgari oran” olarak belirlenen %3 oranında uygulanacağı,
 
3- BES Kesintisi İçin 45 Yaş Altı Personel Listesi” sisteme yüklenmedikçe, Nisan 2017 dönemi için maaş işlemleri yapılamayacağı,
 
Oran değişikliği, cayma hakkı, sonlanma ve ara verme işlemlerine yönelik olarak maaş mutemetleri tarafından sistem üzerinde herhangi bir işlem yapılmayacağı,
 
4- Personel, oran değişikliği, cayma hakkı, sonlandırma ve ara verme işlemlerine ilişkin taleplerini doğrudan kendileri emeklilik şirketlerine iletecektir. Bu konularda maaş mutemetleri herhangi bir işlem yapmayacağı, ve ayrıca Belirtilen konulardaki bilgi değişiklikleri, şirketler tarafından önce Emeklilik Gözetim Merkezine (EGM), oradan da Muhasebat Genel Müdürlüğüne (MGM) sistemler aracılığıyla iletilecek ve hesaplamalara otomatik olarak yansıtılacağı,
 
5- Şirkete yapılan taleplerden, ilgili ay sonuna kadar MGM’ye gelen bilgiler, bir sonraki ay maaş dönemi hesaplarına yansıtılacaktır.
 
6- BES OKS prim kesintisi yapılmaması gereken, işten ayrılma, naklen geçiş, ücretsiz izin, doğum izni vb. işlemler maaş mutemetlerince manuel olarak yapılacağı”
bilgilerine yer verilmiş ve bu konuyla ilgili kurumlara ve maaş mutemetlerine değişiklik hakkı tanınmamıştır.
 
Diğer taraftan Muhasebat Genel Müdürlüğünün internet üzerinden yayınlamış olduğu kılavuza göre Kurum maaş mutemetleri Kesinti listelerini indirebileceği bilgisine de yer vermektedir” ifadelerine yer verdi.
  
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN basın açıklamasına şöyle devam etti,
 
BİREYSEL EMEKLİLİK ŞİRKETLERİ HANGİLERİDİR VE KESİNTİNİN HANGİ FİRMAYA YAPILDIĞININ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?
 
Bireysel emeklilik otomatik katılım sisteminde hangi firmaya kesinti yapıldığını kurum maaş mutemedinden aşağıdaki firmalardan birisinin adı öğrenilebilir.
 
 BİREYSEL EMEKLİLİK ŞİRKETLERİ;
Groupama Emeklilik A.Ş.
Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş...
Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.
Avivasa Emeklilik ve Hayat A.Ş...
Axa Hayat ve Emeklilik A.Ş.
Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş.
MetHe Emeklilik ve Hayat A.Ş.
Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş...
BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş...
Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş..
Halk Hayat ve Emeklilik A.Ş.
Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş..
NN Hayat Emeklilik A.Ş.
Vakıf Emeklilik A.Ş.
Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.
Allianz Yaşam ve Emeklilik AŞ.
 Olarak belirtilmiştir.
 
MAAŞ KESİNTİSİ NE KADAR YAPILMIŞTIR.
 
Muhasebat Genel Müdürlüğünün internet üzerinden yayınlamış olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi Uygulama kılavuzuna göre tüm personel için ilk ay, “asgari oran” olarak belirlenen %3 oranında uygulanacağı, ifade edilmektedir.
 
Bu oranda 2750- 3000 TL arası maaş alan personel için 66- 70 TL arası bir rakama tekabül etmektedir” dedi.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN basın açıklamasını şöyle tamamladı;
 
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDEN ÇIKMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?
 
Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler bireysel emeklilik şirketlerine iki (2) ayın sonunda müracaat etmeleri durumunda 10 içerisinde kesilen paraları geri iade edilecektir.

Ayrılmak isteyenler maaş aldığı banka hangi emeklilik firmasıyla çalışıyorsa ilgili firmaya şahsen veya telefon ile müracaat etmesi gerekmektedir.

 
45 YAŞ ÜZERİ PERSONELİN OTOMATİK KATILIMI OLACAK MI?
 
45 yaş üzeri olanlar otomatik katılıma dahil değildirler, önceden olduğu gibi kendileri bireysel olarak müracaat edebilirler.
 
OTOMATİK KATILIM SİSTEMİNE DAHİL OLAN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİYOR.
 10 yıl süresince sistemde kalan bir kişi 56 yaş koşulunu sağlaması durumunda emekliliğe hak kazanabiliyor.
 
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA ZORUNLU MU?
 
45 yaş üzeri olanlar otomatik katılıma dahil olamadığı gibi 45 yaş altı olan kamu çalışanlarına Bireysel emeklilik sistemi zorunlu olmakla birlikte 2 ay içerisinde sistemden çıkma hakkı tanınmaktadır” ifadelerine yer verdi.
 
 
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık