Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Umre Ödüllü Siyer-i Nebi Yarışması - 2017

​DİYANET HABER- Türkiye genelinde faaliyet gösteren birçok İslami sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından 2017 yılında altıncı kez “Türkiye Geneli Kutlu Doğum Siyer Sınavı” düzenlenecektir. Yarışma dört kategoride ve yazılı test usulü ile yapılacaktır.

Umre Ödüllü Siyer-i Nebi Yarışması - 2017
 • 05 Ocak 2017, Perşembe 7:38

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

 PEYGAMBER SEVDALILARI PLATFORMU KUTLU DOĞUM SİYER SINAVI

(2017 ŞARTNAMESİ)

 

1-GENEL BİLGİLER

 1. TANIMLAR
  1. Yarışma Tanımı

Türkiye genelinde faaliyet gösteren birçok İslami sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından 2017 yılında altıncı kez “Türkiye Geneli Kutlu Doğum Siyer Sınavı” düzenlenecektir. Yarışma dört kategoride ve yazılı test usulü ile yapılacaktır.

Yarışmayla ilgili tüm gelişmeler ve ayrıntılar http://www.peygambersevdalilari.com ve http://www.siyersinavi.com web sayfasında yayınlanacaktır. Ayrıca yarışmacılara E-Posta/SMS yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

 1. Yarışma Düzenleme Kurulu:

Peygamber Sevdalıları Platformu  siyer sınavı yarışmasını organize eden yetkili üst kuruldur.

 1. Yarışma Sınavı:

Peygamber Sevdalıları Platformu siyer sınavı yarışmasında ödül almaya hak kazanacak adayları belirlemek için yapılacak bilgi ölçme sınavıdır.

 1. Yarışma Sınav Merkezleri:

Peygamber Sevdalıları Platformu’na üye/gönüllü derneklerin bulunduğu İl/ ilçe/ Belde/ Köylerde belli bir sayıda sınava girecek yarışmacıların ve gönüllü gözetmen bulunmasına bağlı olarak yazılı sınavı gerçekleştirir.

 

 1. YARIŞMA ORGANİZASYONU

Yarışma, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından organize edilmektedir. Yarışma İl/ ilçe/ Belde/ Köylerde platforma üye/gönüllü sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile organize edilmektedir.

 

 1. YARIŞMANIN AMACI:
  1. Toplumun her kesimini Son Peygamber(sav) ’in mesajları ile buluşturarak, Peygamber Efendimiz(sav)’in örnek hayatının öğrenilmesi ve öğrenilenleri kendi hayatımızda tatbikatını sağlamak ve Allah’ın rızasını kazanmak
  2. Toplumda okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine vesile olmak

 

 1. YARIŞMA KATILIM ŞARTLARI ve BAŞVURU
  1. Kategoriler ve Sorumlu Olunan Kitaplar 1.1.Sınav Kategorileri:
   1. KATEGORİ:4. ve 5. Sınıf öğrencileri
 • KATEGORİ: 6.-7. ve 8.sınıf öğrencileri
 • KATEGORİ: Lise Öğrencileri(9.-10.-11. ve 12.sınıf) veya 1999-2000-2001-2002 doğumlular
 • KATEGORİ: Yetişkin (1998 ve daha eski doğumlular)
 • Sınavın Kitapları :
  1. KATEGORİ: Semere Yayınlarından çıkan “Hz. Muhammed(sav)” adlı kitabı KATEGORİ: Semere Yayınlarından çıkan “Hz. Muhammed(sav)” adlı kitabı 3.KATEGORİ: Semere Yayınlarından çıkan “Rehberimiz Hz. Muhammed(sav)” adlı kitabı

4.KATEGORİ: Semere Yayınlarından çıkan “Alemlere Rahmet Peygamber Efendimizin(sav) hayatı” adlı Kitabı

 

2: Başvuru Koşulları ve Genel Bilgiler:

 

: Siyer Sınavı başvurusu, internet aracılığı ile ön başvuru yapıldıktan sonra Peygamber Sevdalıları Platformu’nca belirlenen herhangi bir sınav merkezi / noktasında, belirlenen sınav kitabı temin edilip yapılan ön başvuru onaylattırılmalıdır.: Sınav, başvuru işlemleri 28 Kasım 2016 ile 14 Ocak 2017 tarihleri arasında http://www.peygambersevdalilari.com ve http://www.siyersinavi.com web sayfasından veya Peygamber Sevdalıları Platformu’nca belirlenen herhangi bir sınav merkezi /noktası üzerinden yapılacaktır.

 • : Başvuru tamamlandıktan sonra adaya, başvurusunun onaylandığına dair mesaj gönderilebileceği gibi adayın kendisi de başvuru durumunu ve bilgilerini internet adresinden kontrol
 • : Siyer Sınavında her kategori için belirlenen sınav kitabı, Peygamber Sevdalıları Platformu’nca belirlenen yerlerden/noktalarından temin
 • :Platformumuzca daha önce düzenlenen (2014KDSS-2015KDSS-2016KDSS) siyer sınavlarında dereceye girip umre ödülü kazananlar, 2017 siyer sınavına katılıp dereceye girseler dahi verilen ödüller hiçbirinden yararlanamayacaktır. 6:Soruların hazırlanmasında, kitapçıkların korunması ve tasnifinde görev alanlar sınava giremeyecek, girse bile değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

 • :HAK İDDİA EDİLEMEYECEK DURUMLAR: Kutlu Doğum Siyer Sınavı’nda dereceye girmek tek başına bir hak teşkil etmeyecektir. Başvuru şartlarını taşımayanlar ile yanlış, yanıltıcı veya gerçek dışı beyanda bulunanlar ile sınav kurallarını ihlal ettiği tespit edilenler bu durumdan dolayı sınavları iptal edileceğinden her hangi bir hak iddia edemeyecektir. (Başvuru esnasında öğrenim bilgilerini yanlış verme veya optik formdaki bilgilerde eksik yanlış veya yanıltıcı kodlama vb. gibi)
 • :Sınav şartnamesinde belirtilen koşullar dışında farklı bir durumla karşılaşıldığında sınav komisyonun vereceği karar kesin olup itiraz
 • :Sınav sonucunda dördüncü kategoride dereceye girenler, kendileri umreye gitmedikleri takdirde sadece birinci derece akrabalardan birini (anne, baba, eş, çocuk-18 yaş ve üstü- veya kardeşlerinden birini) yerine gönderebilir. 10:Sınav sonucunda üçüncü kategoriden Umre ödülü kazananlar ise kendileri gidemediği takdirde birinci derecede yakınlarından sadece anne, baba ve kardeşlerinden birini yerine gönderebilecektir (Yani ödül katılımcı ve velisini kapsar iken bu durumda ödül sadece bir kişiyi kapsayacaktır.)
 • :Umre ödülü kazanan veya kazananın yerine giden aday bayan ise mutlak surette bir mahreminin yanında olması Ancak kendileri ile gelecek mahreminin masrafları kendi şahsına aittir.
 • :Umre için yol ücreti, barınma ve iaşe dışındaki masraflar(pasaport işlemleri, kalkış noktasına kadar ki yol masrafları, umreye gidecek kişiden kaynaklı fazla ücret ödemesi gibi masraflar) şahsa
 • :Hak edilen ödüller belirtilen dönem için geçerli olup, sonraki dönemlere

 

 • YARIŞMANIN YAPILACAĞI YERLER VE TARİHİ

Sınav, Peygamber Sevdalıları Platformu’nca belirlenen ve http://www.peygambersevdalilari.com  ve http://www.siyersinavi.com web sayfasından web sayfasında yayınlanacak olan il/ilçe/Belde/Köy sınav merkezleri olmak üzere tüm merkezlerde 29 Ocak PAZAR Günü 10:30 -12:30 (TSİ) saatleri arasında erkek/bayan ayrı ayrı salonlarda olmak üzere tek oturumda aynı anda yapılacaktır. Ayrıca yarışmacılara sınava girecekleri yerler E- Posta/SMS yolu ile bilgilendirme yapılabilecektir.

 

 1. YARIŞMANIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ
 • Yarışmacılar sınava resmi kimlik belgeleri (Nüfus Cüzdanı vb.) ile katılacaklardır.
 • Yarışmacılardan cep telefonu ile salona gelen adaylar cep telefonlarını kapalı tutacaklardır. Aksi takdirde sınav esnasında cep telefonu kullanımı, sınav kurallarını ihlal sayılacak olup yarışmacının sınavı iptal
 • Sınavda A ve B olmak üzere 2 kitapçık türü vardır. Kitapçıklarda Kategori 60 soru 2. Kategori 80 soru, 3. Kategori 100 soru ve 4. Kategori ve 100 soru olup bu sorular için verilen toplam cevaplama süresi 1. ve 2. kategoride 100 dakika, 3. ve 4. kategoride ise 120 dakikadır. Puanlama 100 üzerinden değerlendirilecektir.
 • Sınava 30 dakika kadar geç kalanlar sınava alınacaktır. Sınav başladıktan sonra 45 dakika bitmeyinceye kadar, aday sınavı bitirmiş olsa dahi dışarı çıkmasına müsaade
 • Yapılan sınav değerlendirmesi sonucu puanların eşit olması halinde ödül kazananlar kura ile
 • Cevap kâğıdında kurşun kalem dışında başka bir kalem kullanılmayacaktır. Aksi halde optik form değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Cevaplama yaparken 1.ve 2. Kategoride sorular 4 şıklı olup, 3 yanlış cevap 1 doğru cevabı, 3.ve 4. kategoride sorular 5 şıklı olup, 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürecektir.
 • Yarışmacılar, yarışma günü sınav saatinden 30 dakika önce sınav salonunda hazır olacaklardır. Sınav başladıktan sonra 30 dakika kadar geç gelen yarışmacı sınava alınabilecek ancak ek süre verilmeyecektir. Daha sonra gelen yarışmacı sınava alınmayacaktır.
 • Yarışmacılar, sınav salonunda düzenleme kurulunun belirlediği sıraya göre oturacaklardır.

 

G.YARIŞMANIN ÖDÜLLLERİ: Tüm ödüller genel olarak aşağıdaki gibi dağıtılacaktır. Ayrıca il/ilçe bazında herhangi bir ödül verilmeyecek olup, umre ödülü kazananlar dağıtılan diğer ödüllerden yararlanamayacaktır.

 

BİRİNCİ KATEGORİ ÖDÜLLERİ; (4. ve 5. Sınıf öğrencileri)

4.SINIF

5.SINIF

1-3     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

1-3      Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

4-8   Öğrenci Bisiklet

4-8   Öğrenci Bisiklet

9-13 Öğrenci Tablet

9-14 Öğrenci Tablet

14-18 Öğrenci Kol Saati

15-19 Öğrenci Kol Saati

18-125 Öğrenci Eşarp/ Futbol Topu

19-126 Öğrenci Eşarp/ Futbol Topu

 

İKİNCİ KATEGORİ ÖDÜLLERİ; (6.-7. ve 8.sınıf öğrencileri)

6.SINIF

7.SINIF

8.SINIF

1-5     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

1-5     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

1-5     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

6-15   Öğrenci Bisiklet

6-15   Öğrenci Bisiklet

6-15   Öğrenci Bisiklet

16-25 Öğrenci Tablet

16-25 Öğrenci Tablet

16-25 Öğrenci Tablet

26-35 Öğrenci Dua Yayın Kitap Seti

26-35 Öğrenci Dua Yayın Kitap Seti

26-35 Öğrenci Dua Yayın Kitap Seti

36-100 Öğrenci Kol Saati

36-100 Öğrenci Kol Saati

36-100 Öğrenci Kol Saati

101-150 öğrenci Eşarp/ Futbol Topu

101-150 öğrenci Eşarp/ Futbol Topu

101-150 öğrenci Eşarp/ Futbol Topu

 

ÜÇÜNCÜ KATEGORİ ÖDÜLLERİ;

(Lise Öğrencileri(9.-10.-11. ve 12.sınıf) veya 1999-2000-2001-2002 doğumlu)

Lisede kaydı olmayıp 18 yaş ve altındakiler ödül için, 12. Sınıf öğrencileri ile birlikte değerlendirilecektir.

9.SINIF

10.SINIF

11.SINIF

12.SINIF

1        Öğrenci Umre

1        Öğrenci Umre

1        Öğrenci Umre

1        Öğrenci Umre

2-5     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

2-5     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

2-5     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

2-5     Öğrenci Dizüstü Bilgisayar

6-10   Öğrenci Yarım Altın

6-10   Öğrenci Yarım Altın

6-10   Öğrenci Yarım Altın

6-10   Öğrenci Yarım Altın

11-15 Tablet

11-15 Tablet

11-15 Tablet

11-15 Tablet

16-20 Öğrenci Çeyrek

Altın

16-20 Öğrenci Çeyrek

Altın

16-20 Öğrenci Çeyrek

Altın

16-20 Öğrenci Çeyrek

Altın

21-35 Öğrenci Dua Yayın Kitap Seti

21-35 Öğrenci Dua Yayın Kitap Seti

21-35 Öğrenci Dua Yayın Kitap Seti

21-35 Öğrenci Dua Yayın Kitap Seti

36-50 Öğrenci Kol Saati

36-50 Öğrenci Kol Saati

36-50 Öğrenci Kol Saati

36-50 Öğrenci Kol Saati

 

DÖRDÜNCÜ KATEGORİ ÖDÜLLERİ; (Yetişkin (1998 ve daha eski doğumlular)

ÖN LİSANS VE ÜSTÜ MEZUNLARI

OKUR-YAZAR,İLKOKUL , ORTAOKUL, LİSE MEZUNU

1-10        Kişiye Umre

1-10        Kişiye Umre

11-13     Kişiye Dizüstü Bilgisayar

11-13     Kişiye Dizüstü Bilgisayar

14-16     Kişiye Yarım Altın

14-16     Kişiye Yarım Altın

17-19     Kişiye Çeyrek Altın

17-19     Kişiye Çeyrek Altın

20-50     Kişiye Dua  Yayın Kitap Seti

20-50     Kişiye Dua  Yayın Kitap Seti

 

 1. YARIŞMANIN DİĞER ŞARTLARI

Yarışmaya katılanlar, bu şartname hükümlerini ve komisyon kararlarını kabul etmiş sayılacaktır. Peygamber Sevdalıları Platformu şartnamede değişiklik yapma hakkına sahiptir.

İ. YETKİLİ KURULLAR

 1. Yarışmanın Sahibi: Peygamber Sevdalıları Platformu
 2. Yarışmayı Düzenleyen ve Değerlendiren: Peygamber Sevdalıları Platformu ve hizmet almak isteyeceği kurum ve kuruluşlar
 3. Soru Hazırlama Kurulu: Yarışma soruları, Erdemli Eğitimciler Cemiyeti Derneği tarafından belirlenen komisyonca hazırlanacaktır.
 4. BİLGİ – İLETİŞİM

Adres : Raman Mah. Öz yaşa İş Merkez Kat:4 MERKEZ/BATMAN

Web : http://www.peygambersevdalilari.com ve http://www.siyersinavi.com E-posta : siyersinavi@gmail.com

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık