Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler

Tarihte bugün: Milli Nizam Partisi Kapatıldı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında;Dandanakan savaşı, Ali Suavi’nin Çırağan baskını,Kral Hüseyin ihanetinin bedeli, Milli Nizam Partisinin kapatılması var…

Tarihte bugün: Milli Nizam Partisi Kapatıldı
  • 20 Mayıs 2016, Cuma 9:21

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:   Dünya Bülteni / Tarih Servisi 

GÜNÜN OLAYI

Ali Suavi’nin Darbe Girişimi (1878)

Ali Suavi özgürlük için büyük engel olarak gördüğü Abdülhamit’i ortadan kaldırmak için İngiliz desteğini alarak topladığı adamlarla 20 Mayıs 1878 tarihinde Çırağan Sarayını bastı. İhtilalciler çok sayıda askerin koruduğu Çırağan Sarayına kolayca girdiler. Amaç bu sarayda ikamet eden V.Murat’ı alarak Abdülhamit’in yerine tahta çıkartmaktı. Beşiktaş Muhafızı Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa yetişti ve Ali Suavi’yi bir sopa darbesiyle öldürdü. Baskına gelen 20 kadar ihtilalci öldü bir çoğu da yakalandı. Darbe kısa sürede sona erdirildi ve durum kontrol altına alındı. Ali Suavi bu sırada tahta geçirmeyi planladığı V.Murat’ı almış saraydan çıkmak üzereydi. Bu olay tarihimize Çırağan baskını olarak geçmiştir. 

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Dandanakan Savaşı Yapıldı (1040)

Türk Tarihinin akışı üzerinde önemli etkisi bulunan büyük savaşlardan biri olan Dandanakan Savaşı Seçuklu Türkleri ile Gazneli Türk Devleti arasında 20 Mayıs 1040 tarihinde gerçekleşti. Savaşı Tuğrul ve Çağrı kardeşlerin komutasında ki Selçuklu Türkleri kazandı. Böylece Türkler için Anadolu yolu açılmış oldu. Gazneli Devleti ise bir daha eski gücüne kavuşamadı.

Osmanlı-Yunan Savaşı Sona Erdi (1897)

Müşir Ethem Paşa komutasında ki Osmanlı Kuvvetleri Yunan ordusunu perişan etti. Yunanistan’da hükümet düştü yeni hükümet büyük devletlerden barış için yardım etmelerini istedi. Rus çarının ricası üzerine Osmanlı Devleti Teselya’nın iadesi ve savaş tazminatı karşılığında 20 Mayıs 1897 tarihinde savaşı durdurdu.

Üçlü İttifak Kuruldu (1882)

İtalya sömürgecilik yarışına katılmak istiyor fakat sırtını da güçlü bir devlete yaslama ihtiyacı hissediyordu. Bu yüzden Almanya’ya yaklaşma gereği duydu. Almanlar her ne kadar İtalya’ya güvenmeseler de ittifak antlaşması yapmayı kabul ettiler. Sonunda Almanya, İtalya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu arasında 20 Mayıs 1882 tarihinde üçlü ittifak antlaşması imzalandı. Böylece I.Dünya Savaşına giden süreç başlamış oldu.

İtalya Taraf Değiştirerek İtilaf Devletleri Yanında Resmen savaşa Girdi (1915)

İtalya, 20 Mayıs 1915 tarihinde taraf değiştirdi ve Avusturya’ya savaş ilan ederek, İtilaf Devletleri safında savaşa girdi. İtalyanlar, aynı yılın ağustosunda Almanya ve Osmanlı Devleti’ne de savaş açtılar.

İngiltere Suudi Arabistan’ı Tanıdı Kral Hüseyin’in Krallığı Bitti (1927)

Abdülaziz İbn Suud Kral Hüseyin’in hakimiyetine son vererek Hicaz bölgesini ele geçirdi. İngiltere ile iyi geçinme yolunu tercih etti. Sonunda İngiltere ile İbn Suud arasında 20 Mayıs 1927 tarihinde Cidde Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile İngiltere İbn Suud’u Necd Sultanı ve Hicaz Kralı olarak tanıdı. Başka bir deyişle İngiltere Osmanlıya ihanet ederek kendi yanında yer alan Kral Hüseyin’i defterden sildi.

Milli Nizam Partisi Kapatıldı (1971)

Milli Nizam Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından, 20 Mayıs 1971 tarihinde, partinin "laik devlet niteliğinin ve Atatürk devrimciliğinin korunması prensiplerine aykırı olduğu" gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi. Bununla birlikte, Milli Nizam Partisi yöneticileri hakkında herhangi bir ceza davası açılmadı. Genel Başkan Necmettin Erbakan bu olay sonrası bir süre yurt dışına çıktı. Milli Nizam Partisi Milli Görüş’ünde temeli oldu.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1481- II. Bayezid, Osmanlı tahtına oturdu.

1622- Osmanlı İmparatorluğu’nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II. Osman’ı tahttan indirip öldürdüler. Öldürülen ilk padişah olan ‘’Genç Osman’’ın yerine ‘’Deli Mustafa’’, ikinci kez tahta çıkarıldı.

1920- İlk hemşire okulu, Amiral Bristol Hemşire Mektebi hizmete girdi.

1928- Dil Encümeni Heyeti kuruldu.

1940- Devlet Konservatuvarı Kuruluşu Hakkında Kanun kabul edildi.

1963- Bazı ordu birlikleri, Ankara’da Talat Aydemir’in yönetiminde yeniden ayaklandı. (Bu kez girişimde bulunanlar yargılandı, 5 Temmuz 1964’de Aydemir ve Fethi Gürcan idam edildi.) Olayların ardından üç büyük ilde sıkıyönetim ilan edildi.

1971- Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği kuruldu.

1982- Hattat Hamit (Aytaç) Bey öldü.

1983- 12 Eylül’ün ardından partiler kuruluyor: Anavatan Partisi’nin kuruluşuna ilişkin belgeler, İçişleri Bakanlığına verildi. ANAP Genel Başkanlığı’na Turgut Özal getirildi. Halkçı Parti (HP) kuruldu, Genel Başkanlığa Necdet Calp seçildi. Büyük Türkiye Partisi kuruldu, Genel Başkanlığa Ali Fethi Esener

getirildi.

1990- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Hava Kuvvetlerinden, 17’si subay, 97’si astsubay olmak üzere 114 kişinin irticai örgütlerle ilişkileri olduğu için ordudan atıldığını açıkladı.

2000- Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde geleneksel mayıs şenlikleri dolayısıyla denize açılan 2 teknenin alabora olması sonucu 38 kişi boğuldu, 15 kişi yaralandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Editör:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık