Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 14 Mayıs 2018, Pazartesi 0:29
A.RaifÖZTÜRK

A.Raif ÖZTÜRK

Diyanet İşleri Başkanlığının, FETÖ açıklaması.

FETÖ hakkında bu güne kadar yazılmış ve söylenmiş olan açıklamaların içinde, en geçerli, özet olduğu halde en kapsamlı ve en güvenilir olan bir çalışma neticesini sizlere arz edeceğim. Bu kapsamlı çalışmalar sonundaki bu ciddi açıklamaları okuduktan sonra, bu konuda hiç tereddüdünüz kalmayacak.  

Bu nedenle, bu raporu aynen iktibas ederek, aşağıda istifadenize arz ediyorum: 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından; 'Kendi Dilinden FETÖ -Örgütlü Bir Din İstismarı' başlığı altında, örgüt elebaşı F. Gülen'in 40 yıllık dini söylemini incelediği çalışmayı tamamladı.  

Bu çalışmanın sonuçlarını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez açıkladı.  

Görmez, 'FETÖ elebaşının yöntemi o kadar karışık değildir aslında. Hemen hemen her konuşmada, mutlaka saptırıcı bir ifade adeta söz arasına ve satır aralarına gizlenmiştir. Birden fazla anlama gelen ifadeler kullanarak, karmakarışık bir teolojinin (İlâhiyatın) ortaya çıkmasını sağlamak. Kendini kast ettiği halde üçüncü şahıslar üzerinden konuşmak. Kibrini tevazu gibi göstermek' dedi. 

F. Gülen'in 670 saatlik bütün konuşmalarının, Türkçe basılmış olan 80 kitabının, çıkardığı dergilerin, dergilere yazdığı bütün başyazılarının incelendiği çalışmada, Gülen'in nasıl bir söylem kullandığı ve bu söylemin İslâmi açıdan ne tür sorunlar taşıdığı Diyanet tarafından bütün yönleriyle ele alındı.  

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez  FETÖ'yle ilgili açıklama yaptı. 

Konuşmasından satır başları: Çocuklarını bu örgüte kaptıranlara, Diyanet'in gecikmeli bir son görevi olduğunu düşünüyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı bütün dünyadaki kurumlarla da bu çalışmayı paylaşmak zorundaydı.  

FETÖ, örgütlü bir din istismarı hareketidir.  

Din İşleri Yüksek Kurulumuzun yaptığı bu çalışma artık geçmiş için değil, geleceğimiz için önem arz etmektedir. FETÖ terör örgütü bunlardan biridir.  

Bu sebeple konuşmalarını, kitaplarını ve dergilerini inceleyen Din İşleri Yüksek Kurulu, söz konusu hareketin sızma planını ortaya çıkarmıştır.  

Sızıntı dergisi bir derginin değil, bir hareketin ve metodun adıdır. Sadece kurumlara, devletlere bir sızma hareketi değil, düşüncelere, inançlara, kalplere bir sızma hareketidir. 

'FETÖ elebaşının yöntemi...'  

FETÖ elebaşının yöntemi o kadar karmaşık değil. Sadece bilinçli olmamız gerekiyor.  

Yanlış bilgileri, doğru bilgilerle karıştırarak veriyor, hemen hemen her konuşmada mutlaka saptırıcı bir ifade adeta söz arasına gizlenmiştir.  

Birden fazla anlama gelen ifadeler kullanarak saçma sapan bir teolojinin ortaya çıkmasını sağlamak, kendini üçüncü gibi anlatmak. 

Bütün konuşmalarında tiyatral bir oyun sergileme, söyleyeceği şeylere zemin hazırlamak. Menfaati söz konusu olduğunda, bu yöntemleri ustaca kullanmıştır.  

Takiye (Tedbir adına ikiyüzlü) sözlerle insanların inançlarına ve değerlerine sızmıştır.   

Fırsatını bulduğunda doğrudan doğruya Allah adına konuştuğunu, mensuplarının karşısında kendi şahsında Allah'ın mütecelli olduğunu söylemekten kaçınmamıştır.  

Bu sözleri cami kürsüsünde söylemiştir.  

Bu sözler onun sapkınlık derecesini göstermesi açısından önemli ama daha korkunç olan 'Allah inancını' sistematik olarak bozmaya çalışmasıdır...  

Kendi mensuplarına, sürekli Allah'a ulaşma çabasında olmuştur.  

Peygamberi İzmir'e getirmesi, onunla görüştüğünü sürekli iddia etmesi işten bile değildir. Bunun çok sinsice yapıldığını görüyoruz, gözyaşları içinde yapıldığını görüyoruz.   

Meleklerle görüştüğünü iddia ediyor, melekten merhaba gördüğünü, kendisine Hak'tan nida geldiğini söylemekten çekinmiyor.  

Sadece Allah ve peygamber değil, Kuran-ı Kerim de su-i istimal ediliyor.  

Kendine işaret eden ayetlerden söz ediliyor. Bütününde Kuran'a verdiği zarardır.   

FETÖ elebaşısı için ayetler, sadece araç ve işarettir.  

Onun için hiçbir şeyin gerçekliği yoktur.   

FETÖ elebaşısı kendisi için Allah'ın ulaşılabilir, peygamberlerin dokunabildiği bir dünya kuruyor.  'Hz. Muhammed, haşa Hz. Meryem'le evlenmiş, haşa Hz. İsa olmuş...' Zihinleri yeterince bulandırdıktan sonra tüm konuşmalarında, işi Mesih'e bağlıyor.  

Ve kendisine tâbi olanları, bu kurtuluşun erleri olduğuna inandırıyor. Kahramanları olduğuna iddia ediyor. Dahası Mesih meselesini

müstakil bir öğretiye dönüştürüyor, buna göre Hz. Muhammed, haşa Hz. Meryem'le evlenmiş, haşa Hz. İsa olmuş...  

Onun için diyalog da bir araçtır.  

Dünyaya yayılmanın bir aracıdır. Vatikan konsolunun diyaloğa yüklediği anlamdan, çok daha öteye taşımıştır. Dinlerin izdivacını sağlama gayretine girmiştir. Kendi mensuplarına gelince onlar, onun için Allah'ın cemaatidir. Konuşmalarında kendi mensuplarını Allah cemaati ya da peygamber cemaati olarak göstermektedir. Bu da, bu konuşmalar da, ya Mesih olmuştur ya da peygamberin onayladığı kişi... 

Işık Evleri: O bu söylemlerini yaymak için camiyi kirletmiştir, ta ki Işık Evleri'ni kurana kadar. Ona göre mabetler kapanabilir ama ışık yayan evleri vardır. Allah'tan izin var o evler var... Bunları söylüyor.  

Çocuklarını bunlara teslim eden anne babalara sesleniyorum; yüzbinlerce kez bu konuşmalar gece yarılarında çocuklarınıza dinlettirilmiştir. Masum çocukların barınak ihtiyaçlarını kullanarak, onların zihinlerine sızmak için gece yarıları telkine maruz kalmıştır.   

Kendimize soruyoruz ya, bunlar nasıl oluştu diye?  

O konuşmalar, telkin ve propaganda aracı olarak o çocuklara, o evlerde o çocukları teslim almak üzere, bugün bütün yönleriyle ortaya çıkmıştır.  

  • 'Ben sizin soldaki meleklerinize talimat verdim, günahlarınızı yazmayacak' diyor.  

Öyle olunca, her türlü günahı, (yalanı, casusluğu, ihaneti, soru hırsızlıklarını vs.) ve cinayeti nasıl meşrulaştırdığını anlamış olacağız...  

İnsanları dinleri konusunda duyarlı kılmak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevidir.  

Şahıslardan bağımsız olarak bunu yapmalıdır. Bu kötü tecrübenin ardından şunu ifade etmeliyim; karanlık yapıların kirli emellerine karşı durulmalıdır.  

NOT: Ben sadece Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarının, F. G.'in 40 yıllık dini söylemini, 670 saatlik kasetlerini ve 80 adet kitaplarını incelediği, uzun yıllarca süren o çalışmayı, bu günlerde  yine gündeme oturduğu için, iktibas ederek takdirlerinize arz ettim. Vesselâm… 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Bektaş Bektaş 20.11.2018 10:05

Selamunaleykum Raif bey Kaleme aldığınız yazı çok güzel Allah razı olsun .Bir zaman önce sultanbeyliğine teyzeme gittim orada ezan merkezi sistemde okundu.Ben bu okunuşa karşı çıktım .Aradan bir zaman sonra tekrar ziyarete gittiğimde ezanın her camiden okunduğunu duydum .seslerin birbirine girdiğini büyük bir ses karışıklığı olduğunu ezanı tam mahiyetinde dinleme oldukça zorlaştı yani kısacası kafam karıştı .Ezanın her camiden okunması güzel dedim

NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık