Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 31 Aralık 2018, Pazartesi 11:59
A.Y. ERDOĞAN

A.Y. ERDOĞAN

Geçmişin Muhasebesi Hesaba Çekilme

Şibli’nin ısrarla ifade ettiği “hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekme” ikazını düşünen bir talebesi hocasına sorar:

Bir yılı daha geride bıraktık. Miladi yılın ilk gününden bir günü bitirdik. Farkında değiliz ama yıllar hızlı bir şekilde geçiyor. Bu zaman dilimlerinde şöyle bir geriye dönüp, geçmiş yılların muhasebesini yapmamız lazım. Yani harcadığımız yılların tam bir muhasebesini yapmamız gerektiği günlerdeyiz.

Tükettiğimiz yıllardan bize ne kaldı, bu gidişle tüketeceğimiz yıllardan ne kalacak?

Dini hayatımızda bir gelişme ve ilerleme söz konusu mu?

Hesabını verebileceğimiz bir hayat yaşıyor muyuz?

Her yıl manen daha da yükseliyor muyuz yoksa daha da yozlaşıyor muyuz?

Bunları bir düşünebilsek….

Neden böyle bir muhasebe?

Bir şirket veya işyeri düşünün. Yılı tamamladıktan sonra kârda mı, zararda mı? olduğunu hesaplamadan devam edebilir mi? Muhasebe yapmadan devam edebilir mi? Muhasebe yapmazsa, kazanıp-kazanmadığını, kar edip-etmediğini, işin iyi gidip gitmediğini nereden bilecek?

İşte bunun gibi bizlerde yaşantımızın muhasebesini yapmalıyız….Bizlere emanet edilen bu hayatların muhasebesini…

Bu konuda İmam-ı Şibli Hazretleri’nin Bağdat’taki meşhur vaazlarına biz de kulak versek mi?

Hatırlanacağı üzere, şarkın o günkü mürşidi, Bağdat’taki vaazlarına hep aynı cümle ile başlardı:

-“ Ey Müslümanlar! Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin!”

Şibli’nin ısrarla ifade ettiği “hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekme” ikazını düşünen bir talebesi hocasına sorar:

-Her konuşma başında ‘Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin!‘ diyorsunuz.

Biz burada kendimizi hesaba çekersek, sanki ahirette hesaba çekilmeyecek miyiz? Hesabımız kolay mı olacak? der.

İmamın cevabı ümit kırıcı değil ümit verici olur:

-Burada kendini hesaba çekerek yaşayan, orada hesabını vermekte zorlanmaz. Efendimizin, “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin!” buyurması sebepsiz değildir, der.

Bu cevabı düşünmeye başlayan soru sahibi, ahirette hesabını veremeyeceği şeyleri dünyada yapmamaya karar verir, kendini hesaba çekerek yaşamaya başlar. Tam bu sırada bir gece rüyasında hocası Şibli’yi, beyaz bir at üzerinde bulutlara doğru uçup giderken görünce seslenir: Birazcık bekle, ben de geleyim seninle!. İmamın cevabı manidar olur:

-“Ben bu hapishaneden bir kurtuldum, bir daha bekler miyim burada?..”

Bu rüyanın manasını öğrenmek için sabah erkenden üstadını ziyarete gider. Bakar ki kapısında cenaze hazırlığı yapılmaktadır. O zaman hocasının dünya hapishanesinden kurtulup ahiret saraylarına doğru uçup gittiğini anlar. Ancak gece gündüz hasretini çektiği hocasını bir gece yine rüyasında görünce merak ettiği ilk sorusunu sorar.

-Sen der, dünyada kendini hep hesaba çekerek yaşar, bizlere de kendimizi hesaba çekmemiz için ikazlarda bulunurdun. Orada hesabın nasıl oldu, halin nicedir? İmam Şibli cevap verir:

-Melekler beni hesaba çekmek üzere karşıma geçtikleri sırada ben titremeye başladım. Bu sırada Rabb’imden bir nida (hitap) geldi:

-O kuluma hesap sormayınız. Çünkü o hesabını yaparak geldi buraya! Verilemeyecek hesabı yoktur!..

Şibli Hazretleri, “Siz de” der, “hesapta zorlanmak istemiyorsanız, kendinizi hesaba çekerek yaşayın, hesabını veremeyeceğiniz bir hayatla gelmeyin buraya. Göreceksiniz sizin de hesabınız kolay olacaktır. Çünkü verilemeyecek hesapla gelmemiş olacaksınız buraya.”

geçmişi muhasebe-Ne dersiniz?

Biz de harcamaya başladığımız bir yılın başında ve harcadığımız yılımızın da sonunda kendimizi şöyle bir hesaba çeksek, harcadığımız senelerin hesabını düşünerek hizmet ve himmetimizle birlikte tövbe, istiğfarlarımızı da çoğaltsak mı?

Hiç olmazsa bu yılbaşında kendimizi yenileme kararı alsak mı?

Yoksa boş mu versek?

Ömrümüzden bir sene daha kaybettiğimiz halde, sanki bir sene daha kazanmış gibi, vur patlasın çal oynasın düşüncesizliğine düşenlere biz de katılarak, malum tekerlemeyi biz de mi tekrarlasak, “Ayağını sıcak tut başını serin, hayatını yaşa, düşünme derin.” mi desek?

Ne karar verirseniz verin ama unutmayın ki, düşünmeden gafletle yaşanan hayatın sonundaki pişmanlık çok derin olacak. Bu son pişmanlığın da hiç kimseye faydası olmayacak.

Muhasebesini yaparak yaşayacağımız mutlu yıllar dileğimle

__________________
Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük) ve lâ ilâhe ğayrük.

Anlamı: Allahım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka tanrı yoktur.

Makale: Yücel ERDOĞAN'a aittir...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık