Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Ayşe KAŞ

Ayşe KAŞ

ÇIĞLIK, DOĞUM, VE ÖLÜM

Yadında mı doğduğun zamanlar;

Sen, ağlar idin; gülerdi alem.

Bir öyle ömür geçir ki olsun,

Mevtin sana hande halka matem.

(Sa’di Şirazi, çeviren.M.Akif Ersoy. Ruhları şad olsun))

Hayata selam ettiği gün başlar  insanın çığlığı hazin hazin…Bazılarının dediği gibi göreceklerine mi ağlamış insan yavrusu   doğar doğmaz kim bilir bu fani dünyada. Ama gelişiyle şaduman olan aile için büyük bir sevinçtir onun doğumu. Şair öyle güzel bir tesbit yakalamış ki hayattan iki sağlam delille iki kaymaz fotoğraf çekmiş gözler önüne.  Doğum ve ölüm anında insan. Birinde gelişi birinde gidişi… İkisi de çok önemli. Başı sonu mamur olması için insanın bir çabaya ihtiyacı var. O da ölümünün ardından hocanın namaz sonrası cemaate sorduğu tek soru ve onların cevabında saklı.

“Nasıl bilirdiniz?”

“İyi bilirdik!” ya da “……”

İkinci ihtimali yazmaya varmadı elim. İyi bilinmeye çabalamaktan başka insanın kurtuluşu yok demek oluyor bu. Müslümanın dünyaya geliş gayesi de bu zaten “İyilik”. Bir hadis ezberlemiştim gençlik baharımda hep iyiliğe yeltendiğimde anımsarım. “İyilik çürümez, kaybolmaz. Günahlar unutulmaz. Deyyan (hakim olan Allah) ölmez. O halde, istediğini yap. Nasıl yaşarsan karşılığını görürsün.” (Kenz’u’-l Ummal, h.no:43672)

Yaşamın engebeli yollarında iyilik sandalına sığınmak, esenliğe kulaç atarak, kötülükle dolu çukurlardan, badallardan kaçınmak insanın yaşam felsefesi olursa eğer, işte orada ışıklı yarınların tohumları atılmıştır demek. Yani, o düzgün niyetle adımlanan yollar mutlaka ve mutlaka pırıl pırıl sevinçlerin süslediği, gönül çiçeklerinin goncalanıp açtığı, bayram sabahlarının meleklerle kolkola girmiş çocukların oynaştığı, bereketlerin meleklerin avuçlarından hanelere saçıldığı bir zamana varacaktır. Er geç iyiler zamanın kan kırmızı, yaşlı gözlerini ve kederli yaşlarını silecek ve kurutacaktır. Er geç  ölümüne hızla gidilen dalalet ve felaket yollarından, uçurum kıyılarından mutluluk diyarlarına, selamet sahillerine umutla iştiyakla, pişmanlıkla, tevbeyle dönülecektir. Çünkü dünyanın iyilik istasyonundan başka kurtuluş rotası  ve adresi yoktur.

Öyle yaşaki hayatı iyi biri olasın. Ve ardından insanlar senin gibi iyiliği gani olan bir insanı kaybettikleri yüzünden ağlayıp matem tutsunlar. Tıpkı doğduğunda sen “Ne oldum nereye geldim? Annemin sıcak karnından, rahat yaşantımdan uzaklaşıp, ayrılıp bilmediğim alemde ne yapacağım? Diye ağladığında…Etrafında seni aylardır büyük bir merakla ve özlemle bekleyen aile fertlerinin anne babanın senin doğuşunla yeni bir döneme yeni bir ümide yeni bir sevince koyulmaları…el çırpıp sevinmeleri…Sana bağlanıp senin istikbalin üzerine hayaller kurmaları..Senin ömrüne kendilerini adamaları misali…. Öyle bir ömür sür ki, ardından binlerce ömür adımlarını takip edecek kadar sevsin seni…Ardından ağlayanların, dua edenlerin, fatiha yasin okuyanların mutlaka ama mutlaka olsun… Boşuna yazılmadı şu ayet Kur’an’a:” Ey Rabbimiz! Bize bizden sonra hayırla anılacak bir nam ver!”

Hayat düşlerin ötesinde gerçekleri kucağına döktüğünde anlar insan üzerindeki büyük sorumluluğu. Yaşamın acımasız kollarında örselendikçe olgunlaşır, sarsıldıkça kuvvetlenir, sendeledikçe sağlam basmayı doğru adım atmayı öğrenir. Düşe kalka ömür serüvenini güzelleştirmenin, eğrileri doğrulardan ayrışımının olmazsa olmaz düsturlarını bazı acı tecrübelerle öğrenir. Sille yiye yiye ustalaşır doğrultmada yönünü bazen. Bazen de şefkat tokatları onun doğru yola varmasına vesiledir. Rahmet meltemlerini ona gösteren melek yüzlülerin peşindeyse işleri tıkırında, ruhu ise zinde tefrihtedir.

Ama ya değilse hayır yolunda? O zaman büyük bir hüsrandadır. Bu tesbiti Kur’an’dan kopyaladım yazıma. Asr suresinin ikinci ayeti bunu söyler.”Muhakkak ki insan ziyandadır.” Birinci ayet buna yeminle başlar.”Vel Asri…Asra and olsun ki… İnsan ziyan içindedir. “

Onu ziyandan kurtaracak reçete ise 3 ve 4. Ayetlerde sunulur: “Ancak iman edenler…Salih ameller işleyenler… Bir de birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır. (onlar ziyandan kurtulmuşlarıdır.)

Rabbim hayatını Hay olan Rabbin rızası doğrultusunda yaşayarak, yaşam sayfalarını iyilikle doldurmayı, günahlarından arınarak tevbe ırmaklarında yıkanmayı, sevdiklerinin safında durup sevmediklerini terk etmeyi, son nefesinde şehadetle çene kapayıp şehitler şehadetinden nasipdar olmayı , ziyandan çıkıp rahmete dalmayı nasip eylesin. Amin.

 

Ayşe Ciplioğlu Kaş


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık