Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Ayşe KAŞ

Ayşe KAŞ

KASMA DÜNYA İŞTE

İnsanı deli divane etmeye çalışırcasına zorluyor bazen olaylar insanı. Olayları vücuda getiren insanoğuna ise diyecek sözümüz kalmıyor bazen. Laftan anlamayan bazı profiller vardır hani…Ne desen dediğinden ve düdüğünden vaz geçmeyenler vardır mesela. Onlar değiller miydiki Sevgili Elçimiz Hz.Muhammed S.A.V Efendimiz’i bitap düşürmüşlerdi. “Biz atalarımızı hangi yolda bulduysak o yol üzere gideceğiz!” diyerek küfürlerinde ve yanlış yollarında ısrar ve inat ettiler. Hak ve hakikatlere gözlerini, kulaklarını ve gönüllerini kilitlediler. Ah ne dir bu müslümanın ehli küfrün elinden çektiği?

Aslında, insan yaratılış itibarıyla fıtraten İslam Dini’ne mütemayil ve müştak yaratılmışken neden bu aldanış ve sapkınlığa yatkınlık? Nefsi emmareye mihmandarlık onun asli görevi olan şahısları gördüğünüzde tüylerinizi bir ürperti alır, ciğerleriniz sızlar durur. Öyleleri de varki; yanlarında Allah’ın C.C indirdiği ayetler okunduğunda tüyleri ürperir, kalpleri coşar, gözleri yaşarır ve imanları artar. Bunların başına gelen her musibet, onları cennete götürmeye bir neden ve vesile olarak ahirette numune ve delil olacaktır.

Cennete ve cehenneme namzet olarak yaratılan amelleri uygulamak, onlara sunulan hayır ve şer yolunda kendi tercihleri doğrultusunda açılan yolların akibeti oldukça önemlidir. Çünkü bu dünya imtihanı sona erdikten sonra geriye dönüp sil baştan her şeye başlamak, yanlışları silip, doğruları uygulamak mümkün değildir. Fırsat varken Hakka sarılma erdemini gösterme, hayır işlerde müsabaka edercesine birbirleriyle yarışma bunlar Ashab’dan bize kalan güzel hasenelerdendir.

Öyle bazılarının zamanenin esintilerine kapılarak uçuk kaçık söylemlerle “Dünya işte kasma şekerim…” babından hafife almaları bizzi kapsama lanına alcak değil elbette. Çünkü sınırlı bir sürede ciddi bir imtihan içerisinde olan müslümanların, bu hak ve batıl mücadelesinde kıyasıya Allah’ın sevdiği işleri yapmak ve bunları yaymak için güzel çabaları olmalıdır. Ta ki, Rabbi onu merhamet pınarlarından sınırsız içebileceği günlere ulaştırsın… Peygamberi buyrukları kılavuz ettikçe yer gök ona umulmaz kısmet kaılarını ardına kadar açsın…Görülesi rüyaları olsun İslam ümmetinin bu karanlık zuhuratlardan sonra şerefyab olsun nurların nurlarına…

Zannına kapılıp ta nefsinin kendini Kaf Dağında oturtup Zümrütü Anka kuşuyla hemhal edenlerin görebileceği türden bir haletten bahs etmiyoruz şimdi. Nefsin ehilleşmeye ihtiyacı vardır dostum. Nefsini iıslah etmeyen ayazında kalır hevasının kaskatı kesilir küfrün elim zemherisinden…Gönlüne rahmet yağmuru çökmeyenin dimağıyla, aklıyla beraber vicdanı da kurur kalbi de tutulur.  O yüzden eylemlerin ve söylemlerin İslam’ın hayat bahşeden esintilerine ihtiyacı vardır. O yüzden geçmeye çalıştığımız sarp engelli dünya geçidinin İslam mihveriyle, Nebi A.S.V’ın mübarek sünnetiyle aşılması lazımdır. Ellerimizden tutacak yegane “Nasir” Yardımcı Allah’tır. Ve O da ne güzel Mevla ne güzel Vekil’dir.

Ayşe Ciplioğlu Kaş

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık