Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Ayşe KAŞ

Ayşe KAŞ

TERÖRÜN KANLI YÜZÜ

1980 yılının çocuk ruhumda husule getirdiği acı hissiyatın kurgusal resimleri hala beynimde tazeliğini korumakta olduğunu kırklı yaşlarımda tazelenmesi çok üzdü beni. Dün gece ülkemizde meydana gelen o korkunç patlama ruhuma bir hava bombardımanı etkisi yaptı maalesef. Ne oldu yine dedim. Ne oldu göz aydınlığı haberlerine muhtaç insanlarına ülkeme? Bu yapılan şey katildir! Hadde tecavüzdür. Bir milleti köklerinden ayırmaya, onun damarlarını keserek kanının dökerek dirençsiz bırakmaya azmeden bu hainlerin kanlı ellerinin arkasındaki canileri o çocuk kalbimle sezinlemeye çalıştım.

Karanlık fikirlerin uyuşuk tekerlemelerle dolu sözleri zihnime sızmaya çalıştı. Sokağımızın seksenli yılların bir diliminde sağ sol davalıları sakinlerince kana boyandığı o kara geceyi anımsadım sonra. Perdenin gerisinden annem, babaannem, ben ve iki kız kardeşim dehşetle izliyorduk sokakta birbirlerini sopalarla döven, bıçakla, tabancayla yaralayanları… Sönen lamba, içimize korkular veren bu adamların kanlı yüzlerini belirsiz kılmıştı bize. Kimdi bu adamlar? Neden birbirlerini ölesiye dövüyorlardı. Yerlere saçılan kanlar midemi bulandırıyordu bu yüzden ara sıra gözlerimi kapatıyordum.

Yaralılar, binanın altındaki dükkana yerde sürükletilerek çekiliyordu. Kavga komşuların mahallede tek telefon bulunan eve koşup “Polise haber verelim. Sokakta dövecek adam bırakmadılar. Kapımıza dayanırlar maazallah!” diye ısrarları sonucu telefon ederek  polis çağırmalarının ardından sona ermişti .Terörün en büyük amacı buydu zaten .İnsan kalabalıklarını korkuya paniğe sevk etmek. Gelecek kaygısı, bir saat sonraya çıkıp çıkamama endişesiyle insanların yaşamdan koparılmaları. Ülkenin düzenini bozma…Devleti, milletinin gözünde küçük düşürme…Sahipsizlik hissi oluşturma….

O günün sabahında bakkal Mahmut amcaya cebinde silah olduğunu söyleyen üç kişi “Pazar günü dükkanı kapat!” emri vermişler. Bakkal Mahmut, eline aldığı bıçakla onları sokağın sonuna kadar kovalamış, onlar da giderlerken manalı bir şekilde “Üç gün sonra görürsünüz!” demişlerdi. Ve üç gün sonra…Biz evimizde hiçbir şeyden habersiz oturuyorken, korkunç bir sesle sıçradık yerimizden. Evimizin bütün camları yere inmişti. Mahalle kara dumanlarla çevrilmişti. Sonradan duyduğumuza göre; anarşistler dün kapatma emri verdikleri üç bakkalın darabasına dinamit bağlamış ve patlatmışlardı. Küçük kardeşimi evde unuttuğumuzun farkında bile değildik. Sokağa inemeyecek kadar dizlerimiz titriyordu. Komşumuz Türkan Abla, “Kız Yusuf nerede? Çocuğu içeride mi bıraktınız?” deyince annem bastı feryadı “Ay Yavrummm!” diye. Eve koştu aldı çocuğu sardığı battaniye ile…

Şimdi, o günleri bu cennet vatana geri getirmeye çalışanlar her kimlerse her ne amaçla bu saldırıları ve cinayetleri işliyorlarsa lanetliyorum hepsini istisnasız. Masumların gözyaşlarını akıtan hangi güruh selamete varmıştır sorarım size? Güçlü kalkınmış, gelişen, kendinden emin, ayakları yere basmaya başlayan, doğrulup istikametle yoluna devam etme şuuruna varan “Büyük bir Türkiye” bazılarını rahatsız etmiştir evet. Ama ne bu kalleşçe vuruş hançerleyiş arkadan? Nedir bu kara gecelerin amansız baskınları? Neden bu azıtmalar kudurmalar? Erkekçe karşımıza çıkılmıyor neden?

Biz de eskilerin bize anlattıklarını anımsıyoruz her böyle saldırı olduğunda… Ahir zaman felaketleri, kıyamet alametleri evladım bunlar…Dünyanın çivisi zalimlerin kan akıtmaları yüzünden yerinden oynayacak…Toplu öldürmeler yaşanacak… Şeytanlar, şerli insanların şeytani fikirlerine bakacak ve “Bizim aklımıza gelmeyeni, bizim düşünemediğimiz melanetleri bunlar yapmışlar! Deyip şerlerinden korkacakları sığınacakları insanlar hasıl olacak… Haramlar helal helaller haram kabul edilecek…Ar haya ortadan kalkacak…İnsanlar yediklerinin helal mi haram mı olduğuna aldırmayacak.. Rabbim bu zamanda yardımını yetiştirdiği kullarından eylesin…Rabbim bu cennet vatanı ve vatan sever milletini korusun…Sen ağlama Türkiye…Dualarımız korusun her türlü alçak akımdan seni…Amin.

Ayşe Ciplioğlu Kaş

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık