Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Emrah Topcu

Emrah Topcu

İslâm’dır elbette en yüce ülkü, Neyleyim Allah-u Ekber demeyen Türkü

Malumunuz eğitim sisteminde ilk sınıftan son sınıfa kadar “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım” gibi..  Bir heykelin karşısında sabahın köründe selam vermek gibi.. bir çok yaptırıma maruz kaldık ve hâlâ da öyle. Genç yaşta putlaştırılmış değerlerle büyüdü küçük yüreklerimiz. Türk’üm diyen mutluydu ve onurluydu. Lâkin asıl huzur Türk’üm demekte miydi?.

Ben asıl birlikteliğin, kardeşliğin inanç yönünden bir olduğuna inanıyorum. Türk’üm demek ve Türk’üm diyeni sevmek; sen iyi de olsan kötü de olsan Türk’sün mühim olan da bu demek. Hayır, hayır ben Müslüman bir Türk’üm Elhamdülillah.

 Kardeşlik ve samimiyet Allah’ın rızası için birbirine yardımcı olabilmekten geçer. Ben bir Türk’ün ırkındanım ya da değilim ama bu vatan için her halükarda canımı veririm. Vatan sevgisi başka bir şey  öyle tek bir kelimeye sığdıralamaz. Çünkü ben Çanakkale Şehitliğinde şehit olan Halep’li, Şam’lı, Üsküp’lü, Venedik’li, Kudüs’lü olan atalarımızı olduğunu biliyorum. Evet atalarımız diyorum yoksa hâlâ soy ağacına bakıp aslı Türk mü diye sorgulayacak mıyız? Hayır! Türk değiller ama bu vatanın kurulmasında 500 sene önce de var olan kardeşlerimizdi onlar..

“Ey insanlar!

Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın arab olmayana arab olmayanın da arab üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada; Allahtan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse sizi Allah’ın kitabı ile idare ederse onu dinleyiniz ve itaat ediniz.”
{Veda Hutbesi / Yıl: 632 }

 Ne güzel de özetlemiş güzel insan..

Türk’ün ne Arab’ın ne de başka bir ırkın diğerleri arasında bir üstünlüğü yoktur. Hele ki İslâm gibi mükemmel bir dinin gölgesinde yetişen bir millet olarak nasıl da geçmişimizi bilmeden öğrenmeden yaşarız. “Anne bu adam kim her kitabın ilk sayfasında bu var..”

“O bizim kurtarıcımız oğlum..”

Hayır ben Mustafa Kemal’e kızmıyorum, tüm geçmişini, atasını silip varlığının sebebini bir adama istinad eden cahil beyinlere kızıyorum.
Bundan 563 sene önce İstanbul’u fetheden millet İstanbul’u fetheden komutan bizim kanımız değil miydi? O komutan kimlerin komutanıydı?  Ta Somoncu Baba’dan  Hacı Bayram Veli’ye ondan da Akşemseddin’e uzanan bir keramet Fatih Sultan Mehmed’e ulaşmıştı. Var mı bunun Türklükle bir alakası. Yok, asıl alakadar olan şey o kılınçların 1400 seneden bu yana düşmana Allahu Ekber diyerek çekilmesiydi. O zamanın ana babaları çocuklarına geçmişini öğretirken senin atan Fatih Sultan Mehmet mi diyorlardı ? Hayır! Sen Allah’a kulsun. Rasûlullah’a ümmetsin İbrahim’e milletsin. Devletin başı dahi bunu idrak ederek yaşamış halkın huzurunu bu şekilde temin etmişti. Lâkin bu vatanın yeni nesil evlatlarına; Çağdaşlık adı altında yenilik adı altında bir devletin içten içe parçalanmasını bir zafer olarak gösterdi Tarih. Ve şimdi o devletin evlatları yeni bir devlete mensup gibi yaşıyorlar. Nerede idrak eden akleden soran sorgulayan akıl? Bastığın yerleri toprak diyerek geçme diyor şair. Şimdi o toprakların üstünde elinde telefon ile sanki bir ingiliz gibi bir hristiyanın, yahudinin itikadıyla yaşıyormuşçasına dolaşan yeri gelince Müslüman yeri gelince Türk evlatlar var. Evet onlar benim kardeşim onları bu hale getiren de sömürücü beyinler onu bu hale getiren sömürenlere karşı ses çıkarmayan cahil beyinler.

 Hayır biz elalemin kanunuyla, diliyle, kıyafetiyle, fuhuşiyatıyla övünen bir millet değiliz olmayacağız da. Biz şanlı Hilafet sancağını bir kolumuza bir o kadar da şanlı olan Hilali diğer kolumuza alıp Allahü Ekber diyerek ilelebet payidar olacağız İnşâAllah. Çünkü biz biliyoruz ki hakimiyet Allah’ın’dır..!
Çünkü ben biliyorum ki benim kardeşim Türklükten değil sevgiden meydana gelmiştir.!

Velhamdülillahi Rabbil Alemin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık