Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mehmet Emin GÖKTEPE

Mehmet Emin GÖKTEPE

20 Penny

"En iyi nasihat, güzel örnek olmaktır." Malcolm X

 Çağımızın büyük mütefekkirlerinden, hakikati kisveye bürütmeden haykıran bir ahlak filozofu Nurettin Topçu, çocukluk arkadaşı Sırrı TÜZEER’e der ki: “Çok perişanım Sırrı; hoca da papaz da insan aldatıyor.”  Bu tek değildi O'nun ürkütücü cümlelerinden, ironinin köküne inerdi çoğu kere: “Anadolu’nun kurtuluş savaşı, ruh cephesinde henüz yapılmadı. Bizim halkımızın belden yukarı namus anlayışı yoktur. Namus, sözünde durmaktır hâlbuki. Hür ve kuvvetli olan insan, yırtıcı olan değil, yaratıcı olan insandır. 'Kin' ve 'din' birleşmez. Hukuk ahlakın asgarisidir, asgari kurallarıdır. Ümitsizlik imansızlıktan gelir. Gerçek dinî hayat, ahlakımızla birlikte kimsesiz ve yoksuldur. Şark dünyasında çalışmak, ibadet değildir. Şarklı, henüz çalışma aşkını tatmış değildir. Ahlak sahibi olarak büyük sermayeye ve mülke sahip olmak imkânsızdır. Bilgisizliğin üç çeşidi vardır; gerekeni bilmemek, kötü bilmek, gereksiz şeyi bilmek.”... 1974 Yılında Bolu'da yapılan müftüler toplantısında söylediği söz belki de hepsinden daha ağırdı: “Dünyanın en cesur insanları siz din adamlarısınız. Ahiret sermayesini dünyalık edinmek her babayiğidin harcı değildir.”[1]

Gerçekten de din adamı olarak bizler büyük bir mesuliyet altındayız. Sıkleti ağır bir yüke hamalız. Öyle bir yük ki, hakkıyla taşıyabilenin ellerinden öperim.

Diyanet tarafından yurtdışına din görevlisi olarak gönderilen bir meslektaşımızın hatırası olarak anlatılır.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşanmıştır olay. Buradaki camilerden birinde görev alan Hoca Efendi, vazifeli bulunduğu camiye hep aynı otobüsle gidip geldiği için, hat şoförü ile arasında kısa zamanda göz aşinalığı oluşmuştur.

Bir gün bilet ücretini öderken, şoför, para üstü olarak 20 Penny[2] fazladan verir. Hoca Efendi boş bir yer bulup oturur ve para üstünü saydığında fazlalığın farkına varır. Miktarın küçük olduğunu düşünerek; "20 Kuruştan ne çıkar canım? Versem ne, vermesem ne!" der içinden. Devede kulaktır, O'na göre. İçinden bu fikri destekleyen bir ses, şöyle fısıldar: "Hem zaten bilet fiyatları da epeyce pahalı ve şirket adamakıllı kar ediyordur. 20 Penny için tekrar şoföre gidip iade zahmetine değmez bile, boş ver!"

İnmesi gerekeni durağa yaklaşınca inmek için hazırlanırken, birden bire gizli bir el sanki O'nu durdurur. Gayri ihtiyari geriye döner ve şoföre yaklaşarak, avucunda tuttuğu 20 Pennyi iade eder. "Paranın üstünü fazla vermişiniz!" der, usulca.

Şoför, Hoca Efendinin elini tutarak mütebessim bir çehreyle der ki:

 "Siz yeni gelen İmam olmalısınız. İslam'ı çok merak ediyorum. Aslında uzun zamandır caminize gelmek, sizinle tanışmak ve İslam'ı tanımak isterim. Kendimce inancınızı test etmek için para üstünü bilerek fazla verdim. Ne zaman müsaitsiniz?"

Hoca Efendinin dizlerinin bağı çözülmüştür..

Tutunacak bir yer aranırken, titreyen dudaklarının arasından:

 "Aman Allahım! Ne olur beni affet, demin az kalsın, O Yüce Dinini 20 kuruşa satıyordum!" cümleleri dökülür.

Evet, bizler, siz, ben, o.. bütün Müslümanlar;  İslam'ı, İslam'a yabancı kişilere anlatan 'CANLI DİN' gibiyiz adeta. Hareketlerimize, tavır ve davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. Değilse, çevremizdekiler, karşımızdakiler, bizimle aynı inancı paylaşmayanlar, kişiliğimiz üzerinden hem bizi, hem de inancımızı da yargılayacaktır. Menfi bir yargı oluşturmuşsak muhatabımız üzerinde, bizden hareketle O pak İslam Dini hakkında yanlış kanaate varacaklardır.

 

08.12.2016
Emin GÖKTEPE

 

[1]              Nurettin TOPÇU: Başkaları Gibi Düşünmeyen Adam, Cemal A. KALYONCU, http://www.kirmizilar.com,         (Güncel: 08.12.2016)
[2]              1 İngiliz Sterlini'nin yüzde birine denk para birimi, kuruş.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık