Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

Annelik Katlediliyor Ses Ver İnsanlık

Ey insanlar koşun bir vahşi cinayet var. Nerede polis, nerede savcı? Bir cinayet var hem de pek mahirce. Herkesin önünde ama katil herkes tarafından beğeni topluyor. Hiç kimsenin katile söyleyecek sözü yok. Narkoz sadece tıbbi müdahale için değilmiş işte, bir kez daha anladım. Benden başka söz çıkaran olur mu diye bekledim henüz bana ulaşan bir şey yok. Okuduğunuz bu satırlar bir edebiyat satırları değil bir vicdan kusmuğu sadece.

Şimdilerde Hz. MUHAMMED sav in filmi konuşuluyor, tepki had safhada ne güzel. Bir duyarlılık var, çünkü oynanan Acem oyunu. Bir yandan ellerinden kan damlayan İran, ama dini filmleri de kendi pisliğinden bize sunan yine İran, Acem oyunu denen şey de bu işte. Fakat sinema da onlar var perdede, biz...

Şimdi konum bu değil, meselem yerli Acem oyununda. Bugüne kadar bir çok değerimizi değersiz hale getiren bu hokkabazların dört bir koldan girişmiş oldukları bir değerimiz var. Hem de varlığı varlığımızın maddi sebebi Annelik değeri, bu yerli hokkabazların hedefinde. Neredeyse son zamanlarda dizilerin perde arkası Ana teması, insanı doğuran mı yoksa ona annenin veremediği şefkati veren mi Anne?

Öyle bir hokkabazlık ki bütün anneler kötü, ama sonradan şefkat gösteren yapay anneler cici. Egemen kültür, eskiden giyim kuşam yani tarz ile ilgilenir ve bunu Moda kubbesi altında empoze ederdi. Televizyonu da bu konuda bir empoz aracı olarak görür ve kullanırdı. Bu noktada çok iddialıydı egemen kültür, bar kadın giysisini kısa zamanda Anadolu insanının kızlarına giydirmiş ve bu işi bu hususta çok hassas olan bir topluma sessiz sedasız bir şekilde yaptırmıştı. Belki yaptıramadığı bir şey var ise o da ayakkabı ile ev yaşamı olsa gerektir.

Bunca senedir uğraşılıyor ama bir arpa boyu yol alınmadı, ne güzel. Egemen kültür, artık sadece şekille değil özle de ilgilenmeye başladı. Çünkü bu milletin mayasında iman olduğundan her ne kadar şekil olarak bir bozukluk olsa da öz hala dipdiri. Şimdi hedef işte bu öz, hem de Özün özü Annelik. Bir yandan hayat şartları sebebiyle kadının çalışması zaruri hale getirildi, bir yandan kadın fiziği ile birlikte değerlendirildiğinden annelik fizik bozucu unsur olarak gösterildi, bir yandan çalışan kadın için annelik önemli bir engel olarak kabul edildi, bir yandan kadının kariyer egosunun güçlendirilmesi ile Annelik bir kuşatma altına alındı.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de Annelik değerinin içi yine televizyon marifetiyle boşaltılmak isteniyor. Önce bir kaç film ve bir iki dizi ile başlayan zihni kuşatma, bugün dizilerin ana teması oluverdi. Neredeyse tüm dizilerde Annelik vazifesini yapamayan Anneler ile onların boşluğunu dolduran bir nevi cici anneler var. Ve hokkabazların sihirli sorusu "İnsanı doğuran mı annesidir yoksa o boşluğu dolduran mı?" Aslında ikinci soru bize ait bir soru, hokkabazların gayesi Annelik fuzuli, olmasa da olur nitekim de bunu göstermeye çalışıyorlar ama biz bu kısmı göremediğimizden o boşluğu dolduranları bir nevi anne sayıyoruz.

Bütün gaye Anneliği tüketmek ama biz hala bunun farkında değiliz. Annelik zihinlerde katlediliyor ve biz hala seyrediyoruz.

Ey insanlar Annelik katlediliyor ne olur ses verin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık