Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

Bataklık Nasıl Kurutulacak?

15 Temmuz kalkışmasından sonra devlette büyük bir ayıklanma sürecine geçildi. Malum yapıyla ilgili görülen şahıslar ya görevden alındı ya da açığa alınarak soruşturması yapılıyor. Son günlerde de özellikle iş dünyasında FETÖ ye finans sağladıkları gerekçesiyle bir çok isim gözaltında ve bazı şirketlere el konulmuş durumda. Bu süreçte tutuklananların sayısı da önemli bir yekun.

FETÖ ile mücadele kapsamında yapılan bu uygulamalar ne kadar yeterli?

Zihinler nasıl temizlenecek?

Asıl cevabını aramamız gereken sorular bunlar. Kısaca bataklık nasıl temizlenecek?

Bataklığı kurutamadıktan sonra sineklerle mücadele pek de akıllıca yapılan mücadele sayılmaz, zaten sonuç da getirmez. Yapılan mücadele kısmen ve kısa süreli bir rahatlık getirir sadece, önü ise hep karanlık olarak kalır. Zannımca FETÖ ile mücadele sürecinde özellikle zihinsel temizlik gözardı edilmekte. FETÖ ile ilgili kişilerin ayıklanması ile yetinilmesi sürecin net olarak algılandığı, mücadelenin tam başarıyla sonuçlanacağı gibi arzu edilen neticeye bizi götüremez. Çünkü FETÖ gibi örgütlerle zihinsel mücadele yapmadığınız sürece sadece somut bir kaç başarı elde edersiniz fakat yapı bir şekilde kendini kamufle imkanı bularak hayatıyetini devam ettirir. Sürecin başında televizyon ekranlarındaki sözde uzmanlar; Atatürk'ün kurucu felsefesine işaret ederek bolca "laiklik" enjekte işine girişti. Yine azımsanmayacak sözde uzmanlar buradan hareketle bütün tarikat-cemaatlerin de FETÖ gibi olduğunu ısrarla savunmaya ve bir psikolojik baskı unsuru oluşturmaya çalıştı. Sözde uzmanlar bataklığın ancak bu yöntemle kurutulabileceğini başka bir yolun olmadığını ısrarla ve hararetle savundular. Tabi buradan FETÖ nün ortaya çıktığı bataklığın asıl bu düşüce olduğunu izah etmek bu yazının hacmine sığmayacak kadar geniş ve akademik bir alan olduğunu belirtmekle yetinelim.

Peki, bataklık nasıl kurutulabilir ve zihinsel temizlik nasıl yapılmalıdır? Tabi ki bu sorulara verilecek cevaplar asla nesnel bir özellik taşımayacak sadece öznel değerlendirmelerden ibaret kalacaktır, bunu özellikle belirtmek isterim. Verilecek cevaba gelince pek tabi bu konunun muhatabı Diyanet İşleri Başkanlığı'dır. Zaten Başkanlıkta hemen Yüksek Din Şurasını toplamış ve bir durum değerlendirmesi yapmıştır. Bu değerlendirme durum tespitinden ve süreci isimlendirmeden ibarettir. Şimdi ise bu süreçle mücadelede zihnen ne yapılabilir, sorusuna cevap verilmesi ve buna göre adımların atılması zamanıdır.

Kısaca tekliflerimiz şunlardır:

1- Vaaz ve hutbelerde vatandaşlarımız süreçle ilgili net bir şekilde bilgilendirilmelidir.

2-Vatandaşlarımızın gerçekleştirilen vaaz programlarına katılımları teşvik edilmeli özellikle bu hususun üzerinde çokça durulmalıdır.

3-Başkanlığımız yetkilileri, Müftüler ve Vaizler özellikle hafta sonu merkezi Camilerde halkımızı bilnçlendirici vaazlar yapmalıdır.

4-Küçük ilçelere yığılan vaizlerin önü mutlaka açılmalı bir an evvel yönetmelik değişikliği ile atıl durumdaki vaizler bir an önce aktif hale getirilerek Mücadeleye dahil edilmelidir.

5-Başkanlık yetkilileri, Müftüler ve Vaizler mutlaka televizyon programlarına katılmalı medya kullanılarak halkımızın doğru bilgiye ulaşımı sağlanmalıdır.

6-Diyanet bu Mücadelede en aktif şekilde yer almalı kirlenen zihinlerin inşasında öncü rol oynamalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık