Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

BU KAVGA NİYE

Son günlerde yine İsmailağa Cemaati, bu sefer iç tartışmasıyla gündeme geldi. Son zamanlarda özellikle Cemaat ismi ve Merkezi ekseninde sürdürülen tartışmayı ve bugün gelinen noktayı birlikte tahlil etmeye çalışalım. 

Malumunuzdur ki Mahmut Efendi olarak bilinen İstanbul Fatih İsmailağa Camii Emekli İmam-Hatibi Mahmut USTAOSMANOĞLU Hocaefendi sağlık problemleri nedeniyle İstanbul Beykoz Çavuşbaşındaki Hene denilen eve götürüldü. İlk önce geçici olarak buraya götürüldüğü söylense de aradan yıllar geçti hala burada bulunmaktadır. Mahmut Efendi'nin Çavuşbaşı'na nakledilmesiyle burada kendisinin hizmetine bakanlar ile İsmailağa Vakfında bulunan Cemaatin tarikat hizmetini yürütenler ister istemez iki farklı kadro oldu. Zaman zaman bu iki farklı kadro arasında tartışmalar olsa da bu Cemaat içinde halledilmeye çalışılıyordu. 

İlk derin ayrılık Hindistan Diyobend Cemaatinin Çavuşbaşındaki Marifet derneği öncülüğünde Mahmut Efendiye Hizmetlerinden dolayı ödül vermek istemesiyleve bu ödül töreninin yapılıp-yapılmaması sebebiyle baş gösterdi. Marifet Derneği, İstanbul'un en büyük Spor Salonu olan Sinan Eerdem Spor Salonunda çok büyük ve görkemli bir tören yapmak böylece yurtiçinde de ses getirecek bir tören yapmak niyetindeydi. Fakat İsmailağa tarafı bu işe hiç sıcak bakmadı. İddiaya göre Hükümetteki aracıları kullanarak Sinan Erdem Spor salonundaki etkinliği böylece iptal ettirdiler. Zor durumda kalan marifet Derneği bu sefer iş adamı Fadıl Akgündüz'ün sponsorluğu ile ancak bir Otel'de töreni yapabildi. O dönemde Yeni Şafak Gazetesi olayı manşetten hem de çok ağır bir şekilde "CÜBBELİ PROVAKATÖR" manşetiyle verdi ve bu çok büyük tepkiye sebep oldu Marifet safında. Hatta Mahmut Efendi bu olay üzerine videolu bir açıklama yaparak Cübbeli Ahmet Hoca ve Marifet Derneği lehinde açıklama yaparak Yeni Şefak gazetesini "Albayrağın adamları yalancıdır." beyanatıyla yalanlamış oldu. o dönem İsmailağa Caminin imamlığını yapan Selahattin Hoca, cemaatin geleneksel haline gelen Pazar sabah sohbetlerinde bu törenin aleyhine açıklamalar yapıp buraya kimsenin katılmaması çağrısında bulunmuştu. Bütün bunlara rağmen tören coşku içerisinde gerçekleşti fakat basında istenildiği ölçüde yer bulamadı.

İkinci derin ayrılık ise Cübbeli Ahmet Hoca diye tanınan Cemaatin ünlü Vaizi Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi hakkında internet üzerinden nahoş cinsel içerikli bir kaset yayınlandı. Hemen akabinde de Hocaefendi hakkında "Hürriyeti tahdid ve Kadın pazarlama" suçlamasıyla dava açıldı. O dönem Marifet Derneğinin yanında yer alan Cübbeli Ahmet Hoca için İsmailağa tarafı "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" gibi açıklamalarda bulunuldu. Yine İsmailağa Camii İmamı Selahattin Hoca Pazar sohbetinde konuyu dolaylı olarak dile getirip yukarıdaki cümleyi de zikrederek Cübbeli Ahmet Hocayı o dönem yalnız bıraktı. Cemaatin bir kısmı inanmak istemese bile bu tür açıklamalar sebebiyle kafa karışıklığı yaşadı. Fakat cemaatin çoğunluğu Cübbeli Hocanın masumiyetine gönülden inandı ve ilk defa adliye önüne yağmurda toplanarak desteklerini sundu. O dönem Marifet derneği de Cübbeli hocaya desteğini sonuna kadar sundu. Neticede Cübbeli Ahmet Hoca bir müddet bu suçlamalar sebebiyle cezaevinde yatmak zorunda kaldı.

Üçüncü büyük ayrılık ise Çavuşbaşındaki hanenin yanındaki devlete ait arazinin Marifet Derneği tarafından işletmesinin kiralanmasıyla birlikte buraya bir Külliye ve Cami yapma projesi ile gerçekleşti. İsmailağa tarafı bu Külliye ve Cami yapımına Cemaatin Merkezinin İsmailağadan buraya taşınması gerekçesiyle karşı çıkıyor bunun bir Ekümenik Projesi olduğunu iddia ediyordu. Bu esnada Marifet Derneği başkanı aynı zamanda Mahmut Efendi'nin de yeni bacanağı olan Muhammed Keskin Hoca "Bu cemaatin ismi İsmailağa cemaati değil Mahmut efendi Cemaatidir." açıklamasıyla tartışmayı iyice körüklemişti. Bu tartışmaların ilk zamanında marifet derneği safında olan Cübbeli Ahmet Hoca, zamanla İsmailağa Cemaatine doğru kaymaya başlamış ve sonunda buradan yana tavır koyarak Habertürk yayınındaki programda Cemaatin yerinin İsmailağa olduğunu buranın stratejik öneme haiz olduğunu belirterek bu radan Cemaatin çıkmasına karşı olduğunu ilan etmiştir. Bu tartışmalar sürerken gündeme "Mahmut Efendi'nin Türbesi de bu Külliye içerisine yapılacak" iddiası gündeme bomba gibi düşmüş Marifet derneği el altından bu iddiayı reddetse bile resmi bir açıklamada bulunmamıştır. Bu durum da Cübbeli Ahmet Hoca'nın iyice Marifet Derneğinden uzaklaşmasına sebebiyet vermiştir.

Dördüncü büyük ayrılık ise Mahmut Efendi'nin Çeçenistan Rus yanlısı devlet başkanı kadirov tarafından Çeçenistana davet edilmesi ve Hane hizmetinde bulunanların da bu isteğe olumlu cevap vermesi sebebiyle gerçekleşmiştir. Yine İsmailağa bu işe şiddetle karşı çıkmış ve İstihbarat birimlerinin İsmailağayı haklı çıkaracak verileri sebebiyle bu iş bizzat Hükümet tarafından engellenmiştir.
Beşinci ayrılık sebebi ise mezkur Külliyenin bir kısmı için yıkım kararı verilmesi ve ardından tepkilere rağmen yıkılmasıdır. Marifet Derneğine göre İsmailağa marifetiyle bu yıkım gerçekleşmiştir. Fakat bu konuda resmi bir açıklamaları olmayıp bu iddia bir kulis iddiası olarak ortalıkta dolaşmaktadır. Çünkü İsmailağa bu yapı eğer gerçekleşseydi Cemaatin Merkezinin İsmailağadan buraya kaymasından endişe etmekteydi. bu endişeyi açıkça beyan etmeleri ve bu işe şiddetle karşı çıkmaları da bu iddiayı güçlendirmektedir. Külliye Cemaatin kısmi tepkisine rağmen bir kısmı yıkılmış şu anda Mahmut Efendi Camii adı verilen Caminin inşasının sonuna yaklaşılmıştır.

Kırılma noktası ise Marifet derneğinden mezkur süreç içerisinde yavaş yavaş alakasını kesen Cübbeli Ahmet Hocaefendi hakkında Marifet derneği tarafından çıkarılan Marifet dergisinin son sayısında yer alan Cübbeli Ahmet Hoca'nın hadis garabeti alt başlığını taşıyan makalenin yayınlaması olmuştur. -Mezkur makaleyle ilgili değerlendirmemiz "Cübbeli Ahmet Hoca Hadis Uydurma Uzmanı mı" başlıklı makalemizde dile getirilmiştir.- 

Bu makalenin yayınlanması üzerine Cübbeli Ahmet Hoca gerek haftanın sohbeti programı aracılığı ile Mescid sohbetinde gerekse Aşure günü gündem özel açıklamasıyla Marifet Derneği ile alakasını kestiğini ilan etmiştir. Yine bu açıklamada kendisinin Efendi Hazretleri ile görüştürülmediğini kapının yüzüne çarpıldığını belirterek daha evvel de Hasan Efendinin sıcakta kapıda bir saat bekletildiğini belirtmiştir. Marifet Derneği yetkilileri ise bu açıklamaları reddetmekte ve kendilerini savunmaktadırlar.

Bütün bu tartışmaları büyük bir şaşkınlık ve endişe içinde izleyen Cemaat mensupları ise durumun daha da derinleşmesinden endişe etmektedirler. Durumun düzelmesi için topluca dualar eden ve sureler okuyan Cemaat mensupları, olayların suhuletle halledilmesini taraflardan beklemektedirler. Bizler de acizane Cemaat mensubu kardeşlerimize itidal çağrısı yaparak; bir tarafın efendi hazretlerinin hizmetlerini sürdüren insanlar olduğunu diğer tarafın ise Camiamızın Vaizi Cübbeli hocamızın olduğunu hatırlatarak duaya teşvik ediyor, bu süreçte Efendi Hazretlerimizi incitecek davranışlardan özellikle kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Allah sadıkların yardımcısı olsun, Yanlışlarımızı farkedip bundan dönmeyi ve istikametimizi muhafa etmeyi bizlere nasip eylesin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık