Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

Bunu Sen İstedin TÜRKİYE

Hamaset duygularının ön planda olduğu bir zaman ve zeminde gerçekler acıtsa da bir an evvel yüzyüze gelmek en iyisi. Yoksa sonuçları çok ağır oluyor. 15 Temmuz FETÖ Kalkışmasının en acı tarafını dile getirmek biz hocalara düşüyor maalesef. Yeri gelmişken milletimize bir Hoca olarak "özür" borcumuz var. Ey Milletimiz sizi bu tehlikeden kurtaramadığımız için affedin bizi. Tamam bu bakımdan suçlu sayılabiliriz ama TÜRKİYEM bunu sen istedin. Evet tarihi arkaplanda haklı gibi gözükebilirsin ama yine de bu durum seni "suçluluktan" kurtarmıyor. Evet koskoca bir Medeniyet elinden alındı, devletin parçalandı, toprakların tarumar edildi, hafızan silindi, seni sen yapan ne varsa hepsi elinden alındı. Bunlara itiraz yok, ama sen ne yaptın TÜRKİYEM.

Devlet zihniyetine kızdın Camileri boşalttın yerine başka şeyleri koydun. Mesela dergahları,dernekleri, vakıfları doldurdun ama camileri boş bıraktın. Mücahit geçinenler bile günde bir vakit namaz için Camilere gelmez oldu.
Hele tarikat ehli, hemen dergahının derneğinin yanıbaşındaki Camiyi bırakıp bulunduğu yeri yüceltti.

Camileri boşalttığı gibi, Cami görevlilerini de hiçe saydı. Onları Namaz Kıldırma memuru olarak gördü. Onları bir Hoca olarak kabul etmedi. Bütün işlerini mensubu olduğu Cemaat eliyle görmeye çalıştı. Camideki Görevlileri de cemaatine uygunluğu ölçüsünde benimsedi. Hele Cami görevlisi kendi meşrebinden değilse ona dünyayı dar etti. Her türlü iftirayı zulmü mübah gördü. Adeta Caminin görevlilerine savaş açtı.

Kısaca TÜRKİYEM Camileri boşalttığın gibi oradaki Görevlileri de İŞLEVSİZLEŞTİRDİN. İmam-Hatip okumuş İlahiyat bitirmiş Hocaları en fazla üç- beş Arapça Kitap okumuş biraz vaaz dinlemiş sonra da Cemaatin ihtiyacından dolayı üç -beş yerde vaaz ettirilmiş böylece Hocalık payesine erişmiş (Gerçek ilim sahiplerini bunun dışında tutuyorum) kişilere tercih ettin. Onları önceledin, benim dergahımdan benim cemaatimden dedin. Anlattığı şeyleri harfiyyen dinledin, uyguladın.

Sana öyle feyizli geldi ki saatlerce dinlesen bıkmazdın ama sekiz dakikayı geçmeyen Cuma hutbelerinde gözlerini uykudan açamadın. Cuma günü camiye girmek için çoğu zaman Ezanın bitimini bekledin. Camide anlatılan sahih din hiç hoşuna gitmedi. Hep UYDURMA HİKAYELER VE RİVAYETLER istedin. Hocaların cami kürsülerinden anlattığı vaazları hep basit buldun çünkü o hocalar hiç uydurma rivayetlere başvurmadılar, hiç uyduruk (aslına bakılırsa şeriata muhalif) hikayeler anlatmıyorlardı. Bu seni hiç etkilemedi ama dedim ya o hoca kisvesindeki cemaatindeki dergahındaki derneğindeki adam seni adeta büyüledi. Sana dertlerinin dermanı olarak SADECE 49 LİRAYA ÜMMÜ SIBYAN duasını sattılar, Bütün dertlere deva olarak değerinin onlarca katı üzerinde ÇÖREKOTU YAĞINI pazarladılar. Hele HACAMAT

TERÖRÜ yok mu; iki kere gören bardağı aldı koştu. Sen de hiç araştırmadın soruşturmadın bir tutam sakala teslim oldun. (Bu arada yanlış anlaşılmasın Hacamat sünnettir itirazımız ehli olmayanların yapmasınadır.) Vallahi kandırılmışlıklarını yazsam bitiremem.

Neyse geçmiş geçmiş olsun. Biz önümüze bakalım. Nereden düştüysek oradan kalkalım. Evvela Camilerimizi dolduralım, günde en az iki vakit namazımızı Camilerde cemaatle kılalım. Camilerde yapılan ki her Camide öğleden en az 20 dakika önce vaaz yapılmaktadır vaazlara katılalım. Cami görevlilerimize gereken değeri verelim. Onların bizim dergah derneklerdeki hoca saydığımız adamlardan kat be kat ALİM olduklarını unutmayalım ki bir daha FETÖ gibi yapılanmalar fırsat bulmasın.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık