Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

BÜTÜN DİN GÖNÜLLÜLERİNİN OKUMASI GEREKEN BİR YAZI

Rabbimizin biz kullarına en büyük lütfu dininin hizmetinde istihdam etmesidir. Bu lütuf karşısında ne kadar şükretsek azdır. Rabbimizin bu lütfu karşısında gerçekleştirilecek şükür ancak onun dinine olan hizmetimizin kalitesiyle orantılı olur. Bu nedenle din gönüllüsü kişi yapmış olduğu vazifeyi en güzel yapabilme derdinde olmalıdır.

Geçen yazımda sosyal problemimiz olan boşanma artışına dikkat çekmiştim. Bu konuda biz din gönüllülerinin büyük bir çalışma içine girmemiz gerekmekte olduğunu belirtmiş konuyu dikkatlerinize sunmuştum. Bu yazımda da başta bu konu olmak üzere nasıl kaliteli bir din hizmeti sunulur bu konu üzerinde durmak istiyorum. Bu yazımı düz bir yazı değil de bu konuda yapılabilecekleri maddeler halinde yazarak bir farkındalık oluşturma gayretindeyim.

1- Din gönüllüsü, ibadet düşkünü olmalı. Geceleri kaim gündüzleri saim sözü artık tasavvuf kitaplarından çıkıp onun hayatında can bulmalı.

2-Din gönüllüsü,  insan sevgisiyle dolu olmalı. O bütün insanların kurtuluşu için vargücüyle çalışmalı. Tıpkı Efendimiz (sav) gibi. Rabbimiz bu gayretini bize göstermek için buyurmuştu ya "Neredeyse kendini helak edeceksin". İşte tam da böyle bir gayret içinde olmak lazım.

3.Din gönüllüsü, ilmi yönden kendini donanımlı hale getirmeli. Öyleki o konuştuğu zaman bütün gönüller ona yönelmeli bütün susuzlar onda kana kana susuzluğunu gidermeli. Yolunu kaybedenler onda rotasını bulmalı.

4-Din gönüllüsü, şunu çok iyi bilmeli ki insanı kalden çok hal etkilemektedir. Dolayısıyla haliyle de bir vaiz olmalı, sözüyle de en büyük edebiyatçılara selam durdurmalıdır.

5-Din gönüllüsü, asla içine kapanmamalı insanlar neredeyse orada olmalıdır. İnsan din gönüllüsünün öznesi olmalı ve onlara her halde rehberlik yapabilecek donanımda olmalıdır.  Velhasıl kendisini kalabalıklar içinde göstermeli bütün yönelişleri kendinde toplamalıdır.

6-Din gönüllüsü, masası her zaman dolu olan ve hiç bir zaman kimseye para ödetmeyen olmalıdır. Daima ikramsever, eli cebinde ve asla üç beş kuruşa tamah etmemelidir.

7-Din gönüllüsünün mutlaka günlük haftalık ve aylık faaliyet prıgramı olmalı. Bu programda kaç kişiyle görüşmesi gerektiği,  kaç tane hasta ziyareti yapması gerektiği, kaç esnaf ziyaretinde bulunması gerektiği mutlaka yer almalı. Din gönüllüsü oluşturacağı bu faaliyet ajandasına mutlaka sadık kalmalıdır.

8-Din gönüllsünün elinde mutlaka bir kitap bulunmalı. onu gören insanlar bir defa görüntüsünden ona imrenmeli, saygı duymalıdır.

9-Din gönüllüsü, malayani sohb etlerden uzak durmalı ve asla kötü söz kullanmamalıdır. O daima umut dağıtan pzitif enerji yüklü bir istasyon olmalıdır.

10.Din görevlisi kendisini iyi pazarlamasını bilmeli ihtiyaç sahiplerinin mutlaka kendisine ulaşmasını sağlamalıdır. Bu konuda tevazu göstermek lüzumsuzdur. Bir çok insan hocasının ismini ve kabiliyetlerini bilmemekte maalesef başka alanlara bu nedenla kaymaktadır. Bu sebeple din gönüllsü kardeşim kendisini pazarlamasını iyi bilmeli, insanların kendisine her an ulaşmasını sağlamalıdır.

11-Din gönüllüsü klasik yöntemlere bağlı kalmamalı devamlı yöntemler geliştirmeli iyi bir süreç yöneticisi olmalıdır. Süreç yönetemeyen insana hakim olamaz.

12-Din gönüllsüsnün gerçek arkadaş kitlesi en azından başlangıç itibarıyla 100 kişi olmalı ve bu sayı her geçen gün artmalıdır. Bunun için başlangıçta arkadaşlarının arkadaşlarıyla samimiyet artırarak halkayı genişletmeye başlamalıdır. Şunu unutmamak gerekir ki hiç bir yöntem birebirden daha etkili olamaz.

13-Yapılan araştımalarda insanların daha çok  arkadaşlarının etkisiyle hareket ettikleri  ortaya koyulmaktadır. öyleyse din gönüllüsünün ARKADAŞ CEMAATİ olmalıdır. Dolayısıyla bir din gönüllüsü günlük en az yüz kişiyle bu gayeyle tokalaşmalı, selamlaşmalı ve muhabbet ortamı oluşturmalıdır.

14-Din gönüllüsünün mutlaka yakın çevresinden oluşturacağı bir A Takımı olmalı. Onları hizmetinde organizasyon görevlisi olarak kullanmalıdır. Böylelikle teknik işlerle bu görevliler uğraşırken kendisi bu tür işlerle vakit kaybetmemelidir.

15-Din gönüllüsü, insanların her alanında bulunmalı, o bu yüzden geziler düzenlemeli, insanların huzur bulmalarını sağlamalıdır. unutmamak gerekir ki İRŞAD SADECE DİN BİLGİSİ ANLATMAK DEĞİLDİR.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık