Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

Ey Din Gönüllüsü Kardeşim Sana Yazdım Bir Oku

Ramazan ayı ile alakalı bir çok yazı yazıldı, ben de bir tekrar yapmayacağım. Vaiz olarak daha Ramazan ayının başında olmamıza rağmen tespit ettiğim bazı hususları burada paylaşmak/gündeme getirmek istiyorum. Kendi kendime bu yazıyı yazarsam ne faydası olur endişesini taşıyarak hatta bir kaç kere silerek kaleme aldım.

Şimdi ya bu bizim iç meselemiz niye ifşa ediyorsun diyenler olacaktır. İyi de ne yapmalıydım, Din Hizmetleri genel Müdürlüğünü arayıp şikayet mi etmeliydim, ya da tek tek ilgili kişilerle mi meseleyi halletmeliydim. Bir defa gündeme getireceğim meseleler ferdi değil maalesef genel diyebileceğimiz bir durum almış kronikleşmiş meseleler. Neyse fazla uzatmayayım.

Birinci olarak, bütün din gönüllülerinin Cemaatı ezandan önce nasıl olur da camiye sokarız, buradaki sohbet,mukabele programlarına dahil edebiliriz üzerine ciddi ciddi düşünmeleri ve buna göre proje üretmeleri gerekmektedir. Ezanla Camiye girenler evvelden girenlerin kat be katıysa burada bir problem var demektir. Bunu görmezden gelemeyiz ve acilen bu sorun çözülmeli. İnsanlar niçin camilerde yapılan faaliyetlere bu kadar ilgisiz. Neden vaaz dinlemek, mukabeleye katılmak bu kadar gereksiz geliyor bu insanlara?

İkinci olarak, ve bence birincisinden daha acısı. İçeride Müftü/Vaiz/İmam vaaz ediyor fakat Camideki görevli kardeşlerim bu etkinliğe katılmıyor. Kendini bundan müstağni görüyor. Hem de bu tabloyu cemaat görüyor. Müezzin efendi içeride vaaz var dışarıda çay içiyor, muhabbet ediyor veya imam efendi. Siz camisinde dikkatlice vaaz dinleyen İmam, Müezzin gördünüz mü? Ben çok az gördüm. Görevim gereği çeşitli camilere vaaz etmeye gidiyorum. En iyisi karşılayan bana imkan hazırlayan ama sonra odasına çekilen vaazı dinlemeyen arkadaşlarımız.

Olmuyor arkadaşlar, biz örnek olmalıyız. Hem vaaz dinlemek boş iş mi, yoksa bizim muzip ihtiyarların "ooo hoca ben yıllardır dinliyorum ne dinleyeceğim hep aynı şeyler" mi diyorsunuz. Hele Ramazan da camisindeki mukabeleye katılmayan hocalara ne demeli. Olmaz arkadaşlar, biz her hayırda önder olmalıyız. Ne yani okursam varım yoksa ben dinlemem.Yakışmıyor bizlere, biz ehli takva olmalıyız. her hayırda önde ve önder olmalıyız.

Üçüncü olarak, bizler Ramazan ayının kıymetini bilmiyoruz. Bu ay vesilesiyle Camilerimize gelmiş cemaatimize karşı çok ilgisiz bir halimiz var. İnsanlar bizi vaazdan önce aynı masada sohbet ederken, çay içerken görmek istiyor. insanlar bizimle tanışmak kaynaşmak istiyor. İnsanlar Camiye robot gibi gelen vazifesini yapıp yine robot gibi evine kapananlardan olarak görmek istemiyor. İnsanlar Camiye geliyor ve ilgi bekliyor, eğer o ilgiyi karşılayamazsak Hesap gününde işimiz çok zor.

Dördüncü olarak, paylaşmayı bilmiyoruz. Neden Müezzin HOCALARIMIZ camilerinde teravih vaazına çıkarılmaz, teravih namazı kıldırılmaz. O bizim vazife arkadaşımız değil mi, o bizimle beraber aynı caminin görevlisi değil mi? Ramazan talimatnameleri yayınlanıyor ama kim uyuyor? Neden imam-hatip meslek dersleri öğretmenleri kürsülerde yoklar? Son olarak Vaiz olduğum halde İstanbulda bir ilçe Müftüsüne bizatihi hocam şu günler vaaz etmek için müsaitim dememe rağmen BEYEFENDİ biz vaaz programını yaptık gerek yok diye cevap vermiştir. Bu ve böylelerini kınıyorum. Arkadaş zemin ve zaman bu kadar müsaitken talimatlar da bizden bunu isterken bu tür davranışların izahı yoktur.

Böylelerine YAZIKLAR OLSUN. Gölge etmeyin başka ihsan istemez demekten başka çare yok.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık