Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

Ey Hocalar Bu Millete Bir Özür Borcunuz Var

Cemaat yapılarını bu işin üzerine birazcık eğilen meraklılar bilirler. Cemaatin en tepesinde bir lider/şeyh/alim denilen bir zat bulunur. Orta tabaka denilen bu tepedeki isimden sonra gelen ilim erbabı kimseler, alt tabaka olan tebea ile tepedeki ismin bağını kurar, perçinleştirirler. Aslında Cemaatin yükünü bu orta tabaka çeker, vazifeleri ağırdır. Bu tabaka ne kadar çalışırsa Cemaat o kadar güçlü, müntesipler bir o kadar bağlı olurlar.

Bu orta tabakanın yani Cemaat içindeki ilim erbabının bir görevi daha vardır aslında ama bunu pek yerine getiremezler. Çünkü onlar tepedeki ismi ne kadar yüceltirlerse kendilerinin de aynı oranda yüceleceğini beklediklerinden bu görevi yapamazlar. Tabi bir de Cemaat baskısı da bunda etkili olur. O vazife de Cemaatin "Ehl-i Sünnet dairesinde" kalması vazifesidir. Çünkü bu tabaka ilim erbabıdır ve kontrol mekanizması elindedir. Fakat asıl görevi bu olan bu ilim taifesi, Cemaatin sembol isimleri "garip" bir şey dediğinde yani "Şeriat" dışı bir söz söylediğinde ya da iş yaptığında "Vardır Bir Bildiği" safsatasıyla işi ört-bas etme cihetine gitmektedir. Bu daha çok gözünde/gönlünde büyüttüğü şahsiyetlere yakıştıramadığı durumu o büyüklüğe istinaden bu safsatayla vicdanını susturur. Aynı zamanda bu safsata tebaaya da yansıtılır dolayısıyla "BÜYÜK HALT" böylece "VARDIR BİR BİLDİĞİ" daha büyük haltıyla ört-bas edilir.

Tabi ki diğer bir husus Cemaatlerdeki ağır Cemaat baskısıdır. Biz her ne kadar Hristiyanlığa ait bir durum kabul etsek de "AFOROZ" Cemaatlerin en büyük, en öldürücü ve en tehlikeli silahıdır. Nice insan bu silahın muhatabı olmuş, lanetlenmiş kısaca "AFOROZ" edilmiştir. Orta tabaka bütün bunları bildiğinden kim daha çok "YAĞCILIK" yaparsa muteberdir anlayışını benimsemiştir. Bu yüzden en tepedeki isim durmadan övülmüş ve bu durum maalesef "İBADET AŞKIYLA" yapılmaktadır. Şirk çukurunun kıyısında gezen bu tabaka zaman zaman ŞİRK BATAĞINA düşmekten kurtulamamaktadır. Halbuki ilim ehli olan bu tabaka Cemaatin "DENGE" unsurudur. Cemaatin Ehl-i Sünnet çizgisinde olmasını/durmasını sağlamak en büyük görevidir, ilimleri gereği. Maalesef çok az Cemaatte bu denge faktörü gözetilmektedir. Ehl-i Sünnet dairesinde kalmak isteyen Cemaatlerin özellikle orta tabakada yer alan ilim sahipleri, en tepedeki zatı yücelterek ittiba sağlamak yerine Ehl-i Sünnet ilkelerini Cemaate nakşederek Cemaatin istikametini korumayı en büyük vazife bilmeliler. Yoksa Allah rızası için çıkılan yol maazallah "ŞİRK ÇUKURUNDA" son bulur.

Bütün bu genel teknik bilgilerden sonra FETÖ yapılanmasının palazlanmasını, tebeanın bu yapıya bağlılığını sağlayan Orta kesimi oluşturan ilim erbabı kimselerin şimdi çıkıp bütün milletten hasseten de Cemaatin alt tabakası olan tebeadan özür dilemesi ve gerçeği açıklaması gerekiyor. Özellikle kendisine "Hocaların Hocası" payesi verilen zatın, F.G çağımızın "fakihi, müçtehididir" diyen Prof'un ve bunlar gibi ilim yönünden ileri gelen zevatın bu millete bir özür borcu vardır. Özellikle ilmi kişilikleri sebebiyle peşlerinden sürükledikleri kitleyi de o yangından kurtarma borçları bulunmaktadır. Yoksa yarın ahirette bunun vebali büyüktür. Bizden söylemesi...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık