Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

KONUŞAN DİYANET İSTEMİYORLAR

Alim susarsa alem susar

Alim konuşursa alem irşad olur

Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırıya yönelik bir çok şey yazıldı, söylendi. Dolayısıyla işin o kısmını meraklılara havale ediyorum. Yaklaşık üç asırdır susan resmi ulema, son zamanlarda bir şeyler söylemeye yeltenince hedef tahtasına oturtuldu. Çünkü konuşan ulema istenmiyor. Bu satırları yazarken henüz daha taze bir olay, tam da heleti ruhiyemizi anlatıyor. Eskişehirde bir kimse ölmüş, imam efendi yaşının 75 - 80 olduğunu söyleyerek mevta için vaktin geldiğini söyleyerek yakınlarını teskin derdinde. Vay efendim sen nasıl olur da bunu söylersin, Mevta 69 yaşında ve vakti gelmedi. Hocaefendi acı acı gülümsedi ve vakti gelmemiş demek zorunda kaldı. Manzara şuydu tam da; arkadaş sen sadece işini yap KONUŞMA. Eğer konuşursan vakti gelmemiş adamın cenazesini kıldırmak zorunda kalırsın. İşte TRAJIKOMİK hadise. Diyanet de böyle.

Diyanetin işi nedir o zaman? Diyanet, muasırlaşamamış bu milletin din işlerini KONUŞMADAN ve KONUŞTURMADAN yerine getirecek. Hiç bir söz hakkı olmayacak sadece kendisine biçilen görevi yerine getirecek. Daha ağır bir ifadeyle EFENDİLER bu memleketi soyup soğana çevirirken Diyanet bu milleti uyuşturacak/uyutacak. Evet çoğu zaman da böyle oldu. Bu bir suçlama değil Diyanet açısından, çünkü varolanın korunması için bu tavır gerekliydi. Netekim silindir geçmekteydi bu milletin üzerinden. En azından varolanın kaybedilmemesi itina ile korunması gerekli idi. Bu sebeple dahi ezanların Türkçe okunmasına ses çıkartılmadı. Gözü dönmüşlerin diğer kalanları talan etmemesi için.

İşte o günler geride kaldı. Şimdi Anadolu insanı rahat bir nefes almanın keyfinde. Diyanet de buradan hareketle bir takım çalışmalar yapıyor. Yıllarca susturulan Diyanet artık KONUŞMAYA başlıyor. İşte asıl korkuda bu zaten. Çünkü Siyasi iktidarlar her zaman geçicidir. Fakat Diyanet konuşursa işte iş o zaman değişir. Bütün mesele bu. Çünkü bu mendeburların çarkı o zaman hiç dönmeyecek. Bu hainleri bilmeden destekleyen güruhlar o zaman aydınlanacak. Şimdiye kadar kendilerine yapılan çağrıları tarikatçılar, şeriatçılar yaftalarıyla geçiştiriyorlardı. Fakat çağrı Diyanetden olursa iş değişecek. O zaman taşeron olan güruhlar silkinecek. Bütün dert bu.

Daha bu neki, daha neler yapacaklar neler. Bundan sonra Hedef siyasiler değil direkt Diyanet. Çünkü Diyanet konuşursa millet ayağa kalkar millet ayağa kalkarsa ümmet dirilir. Uluslar arası aktörler devrede, komadan çıkmakta olan Diyaneti etkisizleştirme operasyonu için elden ne geliyorsa yapılıyor, yapılacak.

Diyanet mensupları olarak bizler her zamankinden daha dikkatli olmak üzerimize oynanan bu oyunun farkında olmamız gerekiyor. Yapacağımız bir yanlışın nelere malolacağını iyi görmek gerekiyor. Bütün gözler üzerimizde aman ha şu mendeburlara bir fırsat vermeyelim. Vesselam...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık