Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

OY VERMEK ONAY VERMEKTİR

Oy vermenin ne demek olduğunu, başka bir ifadeyle oy vermenin ilmihalini bu yazımızla ortaya koymaya çalışacağız.

Malumunuz olduğu üzere bir kaç gün sonra seçime gidiyoruz ve ülkemizi yönetmeye talip adaylar arasından tercihimize göre birisini seçecek ülkemizin yönetimini bu seçtiğimiz kişiye/zümreye emanet edeceğiz Seçimlerde biz din gönüllülerinin politikadan uzak durmamız söylenir hatta resmi yazı ile her seçim bu mühim husus bize hatırlatılır Fakat bu demek seçimlere kayıtsız kalmak demek değildir.

Vatandaşlarımızı dini yönden aydınlatma görevi kanunen bize verilmiş bir görevdir Buna binaen oy kullanacak vatandaşlarımızın kullanacakları oyun bir hesabı olduğunu bilmeleri gerekir Verdikleri oyun yarın hesap gününde karşılarına çıkacağı bilinciyle hareket etmeleri ve bu şuurla oy vermelerini sağlamak bizim din gönüllüsü olarak önemli bir seçim görevimizdir.

Bir insan niçin oy verir ki ya da oy vermek ne demek? İnsanların önemli hususlarda görüşlerine başvurmak, insanların da bu şuurda hareket ederek iyiyi tespit etmeye çalışması ve bu yönde hareket etmesi Kur'an'ın bize öğrettiği bir metottur Müslümanların işleri aralarında şura yani istişare iledir ayeti buna işaret etmektedir Hz.

Peygamber (sav) de zaman zaman ashabına danışmış, şura oluşturmuş bu konuda da müminlere örneklik ve önderlik etmiştir Bedir savaşında bedir kuyularının mevzi olarak tespiti, hendek savaşında hendek kazılma fikri, esirlere yapılacak muamele vb hususlar bu duruma örnek gösterilebilir.

Gelelim seçimlerde oy kullanmanın ilmihaline 1-Bazı uç fikirlere sapmış din kardeşlerimiz oy kullanmanın İslami olmayan sistemleri onaylamak anlamına geleceği için küfür sayılacağını iddia etmektedir Bu iddiaya arzu edilen insanların beşeri sistemler yerine İslami bir sistemle idare edilmesidir fakat eğer beşeri sistemler varsa burada Müslümanın yapması gereken de o sistemde pasif değil aktif rol almasıdır.

Batıl sistemlerin amacı zaten Müslümanları pasifize etmektir hatta sistemden kaynaklanacak güçle imha etmektir Müslümanın gayesi ise sistemden kaynaklanacak hakları kullanarak bir ihya çalışması içinde olmasıdır ki bu da ancak seçimlere katılarak ve o seçimleri kazanarak olur Şunu da unutmamak gerekir ki oy kullanmamak en kötüye destek olmaktan başka bir şey değildir.

2-Oy verirken akraba, köylü, hemşehri gibi hususları gözetmek doğru bir anlayış değildir Bir Müslümanın seçim kriterinde bu husus olamaz Babası dahi olsa, eğer yanlış taraftaysa bir Mümin babasıyla aynı safta yer alamaz.

Tıpkı İbrahim (as) gibi, babası Azer Nemrutun tarafındaydı hatta onun çok da iyi adamıydı ama bu husus onu babasından yana tavır koymaya yöneltmedi O tevhidin tarafı oldu 2-Oy verirken yine şahsi menfaat ya da köyüme kursuma cemaatime yardım yapılacak gibi hususlara göre de seçim yapmak doğru değildir.

Özellikle bizim kursumuza cemaatimize yardım yapacak vaadiyle bir aday desteklenemez Çünkü biz şahıs değil zümre seçiyoruz, o aday hangi tarafın adayı buna bakmak gerekir 3-Oy vermek taraf seçmektir.

Her partinin bir tarafı vardır ve buna göre adaylarını belirler ve seçimlerde de tarafını gizlemez açıklar Bir Müslüman buna göre iyi bir değerlendirme yapıp tarafını belirlemelidir 4-Oy vermek aynı zamanda oy verdiği tarafın yaptıklarına katkıda bulunmaktır.

Dolayısıyla oy vermek onay vermektir Bu sebeple taraf/aday iyi seçilmelidir 5-Bir Müslüman oy verirken verdiği oyun sonucunu da düşünmelidir.

Doğru tarafa oy vermek bazen yetmez, çünkü vermiş olduğunuz oy bazen çok yanlış kişilerin seçilmesine katkıda bulunur ki bu çokça yaşanmaktadır Bu sebeple bir Müslüman bazen stratejik düşünmek zorundadır yapacağı stratejik hamleyle çok yanlış kişilerin seçilmesine engel olmalıdır.

Mikail MİRAL Kütahya - Altıntaş İlçe Vaizi


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık