Din'den, Diyanet'ten, Dünya'dan Dini haberler


  • 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:20
Mikail Miral

Mikail Miral

VAİZLER MÜJDE BEKLİYOR

        Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet GÖRMEZ hocamızın tekrar başkanlığa atanması camiamız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Muhterem başkanımıza ve camiamıza hayırlı olmasını dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Bu yazımda biz vaizlerin istihdam sıkıntısını gündeme taşımak istiyorum. Yazıma nereden başlayacağımı bilemiyorum. Zira bu yazıp sildiğim dört yazıdan sonra yazdığım bir yazı. Hakikaten vaizler olarak çok rahatsızız.

        Öncelikle şu tespiti yapmak zorundayız. Vaiz ne demek? Bence kurumumuzda hala daha "efradını cami ağyarını mani" bir vaizlik tanımı yapılmış değil maalesef. Vaizi genelde lügat anlamıyla kullanıyoruz yani vaaz eden kişi. Bu tanım çok sığ bir tanım, belki de bu yüzden vaizler olarak çok darlanıyoruz. Halbuki bu tanımın artık güncellenmesi gerekir. Buna göre Vaiz, kitlelere vaaz eden kişi olmalıdır. Çünkü imamet görevini yapan kardeşlerimiz için İmam - Hatip ünvanını kullanıyoruz ki bununla hem imamet görevini hem de vaaz ve hutbe görevini tek bir ünvanda toplamış oluyoruz. Uygulamada da durum zaten böyle. İmam - hatip kardeşlerimizin çoğunluğu kendi camilerinde hem imamet hem de vaaz ve hutbe görevlerini yerine getiriyorlar. 

       Başkanlığımız Vaiz kadrosundaki eksikliği gidermek için yaklaşık iki yıl önce bir defaya mahsus olmak üzere sınavla vaiz alımına gitti ve bu kardeşiniz de olmak üzere 2850 tane vaiz istihdam etti. Yönetmelik gereği ilk defa atamalarda 3. ve 4. sınıf ilçelerde görevlendirilen bu kardeşlerimiz, öyle oldu ki nüfus bakımından küçücük ilçelere vaiz yığılmasına sebep oldu. Şimdilerde küçücük ilçelerde 3-4 tane vaiz varken büyük ilçeler ya vaizsiz ki çoğunlukla durum böyle veya tek vaizle yetinmek durumunda.

        Büyük bir heyecanla görevine başlayan 1750 vaiz arkadaşımız görevlerini yerine getirmek için gittikleri camilerde nüfus olmadığından  abartısız 3 - 5 kişiye vaaz etmekle yetinmekte bu durum da biz vaizlerin heyecanının yok olmasına sebebiyet vermektedir. Öyle ki öğleden önce vaaz vermeye gittiğimiz merkezi vaazın olduğu camilerde bile ezana on dakika kalmasına rağmen camide hiç kimse olmadığından vaaza başlayamamaktayız. Bu durum maalesef lokal değil geneli ifade etmektedir. Küçük ilçelerde durum böyleyken büyük ilçelerde ise camilerde cemaat bulunmasına rağmen vaiz bulunmamaktadır. Bu durum vaiz istihdamının yeniden ele alınmasını zaruri kılmaktadır. Bu sebeple vaizler olarak bizler başkanlığımızdan bu en önemli problemimize çözüm beklemekteyiz.

        Sayın Başkanımızın tekraren atanması biz vaizleri heyecanlandırmış, bir an evvel yönetmelik değişikliği ile 3. - 4. sınıf ilçelerde görev süresinin en azından iki yıla düşürülmesi beklentisini oluşturmuştur. Vaizler olarak başkanlığımızdan müjdeli haber beklemekte, heyecanımızla başkanımızın gücüne güç katmak istemekteyiz.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık